Kira kontratı ile nasıl kredi çekilir, kredi çekilir mi? Kira sözleşmesi ile kredi veren bankalar

Kira kontratı ile nasıl kredi çekilir, kredi çekilir mi? Kira sözleşmesi ile kredi veren bankalar

Bankalar, müşterilerinin ödeme güçlüğüne bağlı olarak kredi finanse etmektedir. Bu noktada kira geliri ile geçimini sağlayan binlerce kişi için ''Kira kontratı ile kredi çekilir mi?'' tartışmaları hakkında merak edilenleri içeriğimizde derledik.

Bankalar, özel durumları olan müşterileri için inisiyatif alarak her zaman uyguladıkları bazı kural ve kaidelerin dışına çıkma eğilimi gösterirler. Özel durumdaki müşterilere kredi verme şartlarının kolaylaştırılabilmesi için bazı imtiyazlar tanınabilmektedir. Aylık gelirinizi belgeleyemiyor, kira geliriyle geçiminizi sağlıyorsanız bankaya kira sözleşmesini ibraz ederek kredi alabilirsiniz.

Dükkan sahiplerine kontratlı kredi seçeneği

Bankalar, belirlemiş oldukları mevzuatlardan taviz verdiklerinde avantajlı kredi paketlerini kullanıma sunarlar. Bu noktada bankalar özel durumlarda kredi başvurusu yapanlar için şartları saklı tutarlar.

Kredi notu düşük olan müşterilerden bazı özel şartlar talep edilir fakat kredi notu yetersiz olanların başvuruları genellikle diğer şartlara bakılmaksızın reddedilir. Bankalara ihtiyaç kredisi için başvuru yapacağınızda kimlik belgenizi, başvuru formunuzu ve çalışma durumunu gösteren gelir belgesini ibraz etmeniz gerekir. Bankalar ilk olarak T.C. kimlik numaranızla kredi notunuzu tetkik eder ve kredi notu iyi seviyede olan müşterilere aylık taksit ödemesini garanti etmesi halinde finansman saplanır. Bu şartlar kefil, araç veya konut ipoteği gibi olabilmektedir.

Krediye nasıl başvuru yapılmalıdır?

Bankalar, krediye gösterilecek teminata dair belgelerle kredi isteyen kişilere finansman sağlar. Bankanın istediği gelir belgesi yerine kira kontratı ile de belirli oranlarda kredi çekebilirsiniz.

Ek gelirler kredi alımlarını kolaylaştırıyor

Bankaya ihtiyaçlarınız için kredi başvurusu yaptığınızda gelir belgesi talep edilecektir. Bu süreçte kredi notunuz ve geçmişteki banka siciliniz tetkik edilir ve akabinde kredi alımının yükseltilebilmesi noktasında bazı yollar uygulamaya konur. Buna göre kredi notunuz düşük ve not durumunu yükseltmek için çalışmalar yapmak istiyorsanız riskli gruptan çıkmanız gerekir. Akabinde siliciniz bozuk ve sicil affı gibi seçeneklerden faydalanarak da temize çıkabilirsiniz.

Kira kontratı ile nasıl kredi çekilir?

Kredi çekme talebinize karşı banka bazı belgeler isteyebilir. Bu süreçte bankanın kredi verirken dikkate aldığı en önemli nokta müşterisinin ödeme gücüdür. Kişinin ödeme gücüne sahip olması durumunda banka kredi kullandırabilmektedir. Öte yandan kredi notu da kredi verme konusunda bir diğer önemli faktördür. Gelir belgesi üzerinden kredi alacak kişi yalnızca kira gelirine sahipse de kredi kullanabilir.

Hangi bankalar kira kontratı ile kredi verir?

Kira kontratı ile kredi çekebileceğiniz bazı bankalar bulunmaktadır. Buna göre;

TEB,

Albaraka,

Türkiye Finans Katılım,

Vakıfbank kira kontratı ile kredi verebilmektedir.

Kişi kira gelirine sahipse Garanti BBVA Mortgage ile vergi ödemeyebilir. Vergi yükümlülüğü çerçevesinde yasalardaki bazı avantajlardan faydalanarak vergi ödemeyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.