Kimler kira yardımı alabilir? Kira yardımı kimlere veriliyor? Kira yardımı şartları nelerdir? Kira yardımında istenen belgeler nelerdir?

Kimler kira yardımı alabilir? Kira yardımı kimlere veriliyor? Kira yardımı şartları nelerdir? Kira yardımında istenen belgeler nelerdir?

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında devletimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kira yardımı veriyor. Vatandaşlarımız Pandemi döneminde verilen kira yardımından kimler yararlanabilir sorusunun yanıtlarını arıyor. Kimler kira yardımı alabilir, kira yardımı kimlere veriliyor, kira yardımı şartları nelerdir, kira yardımında istenen belgeler belli oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını maalesef ülkemizi de etkisi altına almaktadır. Koronavirüs en çok ekonomiyi etkilemiştir. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız bu süreçte büyük zorluklar çekmektedir. Bundan dolayı devletimiz koronavirüs salgınında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmuştur. Bu süreçte vatandaşlarımıza kira, su, doğalgaz, elektrik ödemelerinde destekler veriliyor.

Pandemi döneminde ekonomik açıdan büyük sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımıza kira desteği geliyor. Sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getiren devletimiz Pandemi döneminde kira ödemekte sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza Pandemi kira desteği veriyor. Ayrıca esnafa kira desteği verilecek. Vatandaşlarımız kira yardımı başvurusunu, kira yardımının nasıl alınacağını intenet üzerinden araştırmaya başladı.

Kira Yardımı Alma Şartları

Devletten kira desteği almak isteyen esnafın araştırmaları sürüyor son yapılan kabine toplantısından sonra konuşan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafın Pandemi sürecinde gelir kaybı yaşadığını, bundan dolayı su, doğalgaz, elektrik ve kira ödemelerinde sıkıntılar çektiğini belirterek esnafa belli bir miktarda hibe verileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda kira desteği de verilecek.

Kira Yardımı

Vatandaşlarımızın en önemli ihtiyaçlarından birisi de barınma ihtiyacıdır. Barınma noktasında sıkıntı yaşıyor, kira parasını ödeyemeyen insanlara devletimiz nakit yardımında bulunuyor. Gerekli şartları taşıyan ve gerekli belgeleri toparlayan vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacak. Bunun için kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekiyor. Kira yardımı iki farklı şekilde verilmektedir.

Evini yeniden yapmak veya onarmak isteyen kişilere kira desteği verilmektedir. Bu destek kredi desteği şekildedir. Ayrıca belli bir süreliğine kira yardımı verilmektedir. Ancak her iki desteği aynı anda alamazsınız. Başvuru yaparken bu iki seçenekten sadece birisine başvuru yapmanız gerekiyor. Kira yardımını Kaymakamlıklar, valilikler ve Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yapmaktadır. Bu yardımlar dar gelirli ailelere verilir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kentsel dönüşüm kira yardımı verilmektedir.

Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı

Ayrıca dar gelirli ailelere kira yardımı verilmektedir. Bunun için dar gelirli kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan kişilerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na müracaat etmesi gerekiyor. Dar gelirli kişilere kira yardımı şu şartlarda verilir. Başvuru yapacak kişinin düzenli bir işe sahip olmaması ve sigortalı olmaması gerekiyor. Üzerine herhangi bir ev ya da araç olmaması gerekiyor. Kişinin yoksulluk sınırının altında yaşaması gerekmektedir. Ayrıca sosyal güven Kurumundan herhangi bir, emekli, yetim maaşı gibi farklı destekler almıyor olması gerekir.

Bu şartları taşıyan kişilerin başvuru dilekçesi, kimlik kartı ve muhtarlık üzerinden alınmış muhtaçlık belgesi alarak Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na başvuru yapması gerekiyor.

Esnafa Kira Desteği

Son yapılan kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulunan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelir kaybı yaşayan esnafa 3000 Türk Lirası kira yardımı yapılacağını açıkladı. Kira desteği başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Sosyal Yardım Nakit Yardımları

Ülkemizdeki farklı kesimlere çeşitli nakit yardımları bulunmaktadır. Barınma yardımında ev onarımı için başvuru yaparsanız 25.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Ayrıca eşi vefat etmiş olan dul kadınlara 325 Türk Lirası destek verilmektedir. Muhtaç olan asker ailesine iki ayda bir kez 275 Türk Lirası maddi yardım verilmektedir. Yetim veya Öksüz olan çocuklara iki ayda 100 Türk Lirası yardım veriliyor. Doğum yardımında birinci çocuğa 300 Türk Lirası, ikinci çocuğa 400 Türk Lirası ve üç veya daha fazla çocuklar için 600 Türk Lirası nakit yardımında bulunuyorlar. Ayrıca yabancı uyruklu kişilere yardımlar, sağlık alanında yardımlar, özel amaç için verilen yardımlar, yaşlı kişilere verilen nakit yardımları, engelli kişilere verilen yardımlar ve eğitim yardımları devletin verdiği en önemli yardımlar arasında yer alıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Verilen yardımlar arasında kentsel dönüşüm kira yardımı da vardır. Afet riski bulunan bölgelerde devletimiz kentsel dönüşüm yapmaktadır. Kentsel dönüşüm alanında kiracılar ve ev sahipleri devletin verdiği kira yardımından yararlanabilir. Kentsel dönüşüm kira yardımlarında şartlar ilgili bakanlık tarafından belirlenir.

Anayasada bulunan 6306 sayılı kanunda yer alan hükümlere göre kira yardımından yararlanmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki il veya ilçe belediyesine başvuru yapmanız gerekiyor. Belediyenin ilgili ekipleri ulaşan başvurular konusunda gerekli araştırmaları yaptıktan sonra olumlu veya olumsuz bir sonuca varacaktır. Gerekli incelemelerden sonra kimin kira yardımı alabileceği ortaya çıkar. Kanun tarafından belirtilen hükümlere göre evin riskli bir durumda olması, iş yerinin riskli bir yapı olması dolayısıyla bunlar için başvuru yapılabilmektedir.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Vatandaşlarımıza kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımını alabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Yukardaki belirttiğimiz şartları yerine getiren vatandaşlarımıza başvuru yapmaları halinde kira yardımından yararlanabileceğini düşünüyor. Kira yardımı şartlarına bakacak olursak, başvuru yapacak kişilerin ikamet ettikleri adreste başvuru yapmaları gerekiyor. 18 ay boyunca kira yardımından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca başvuru yapan kişilerin bulundukları evin risk bölgesinde olması gerekiyor. Bunun için daha önce kredi desteği almamış olmak gerekiyor. Kentsel dönüşüm projelerinde kira yardımı alan kişilerin kredi yardımı alması mümkün değildir.

Kira Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler

Kira yardımı başvurusunda bazı belgeler isteniyor. Kira yardımına başvuru yapmak istiyorsanız yaşadığınız yerdeki il veya ilçe belediyesine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sırasında öncelikle başvuru dilekçesi gerekiyor. Ayrıca kimlik kartınızın aslıyla birlikte bir tane fotokopisi gerekiyor. Ayrıca yaşadığınız yapının riskli bir yapı olması gerekiyor. Son üç aya ait güncel bir fatura gerekiyor. Ayrıca ziraat bankası üzerinden bir hesabınızın bulunduğunu gösteren hesap kartınızın olması gerekiyor. Güncel olarak tapu kaydı belgesi gerekiyor.

İllere Göre Kira Yardımı Miktarları

Kira yardımı ilde farklılık göstermektedir. Son güncellenen kira yardımlarına bakacak olursak, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde kira yardımlarının maksimum limiti 960 Türk Lirası olarak belirlendi.

Tokat, Çorum, Afyon, Adıyaman, Elazığ, Sinop, Kütahya, Ordu, Sivas, Ağrı, Zonguldak, Çanakkale ve Batman illeri için belirlenen kira yardımı ise 755 Türk Lirası olarak dikkat çekiyor. Bu illerde taşınma yardımı yapılmaktadır. Taşınma yardımı bir defaya mahsus olmak üzere 1510 Türk Lirası olarak belirlendi. Bazı şartları yerine getiren kişilerin taşınma yardımı 3775 Türk Lirası olarak güncelleniyor.

Mersin, Van, Mardin, Aydın, Muğla, Eskişehir, Trabzon, Erzurum, Malatya, Hatay, Tekirdağ, Diyarbakır, Kayseri, Kahramanmaraş, Manisa, Kocaeli, Sakarya, Denizli, Şanlıurfa, Samsun, Gaziantep, Balıkesir illerinde yapılan kira yardımı miktarı 830 Türk Lirası olarak dikkat çekiliyor. Taşınma yardımı ise 1660 Türk Lirası olarak ifade ediliyor.

Kars, Isparta, Niğde, Kastamonu, Edine, Giresun, Osmaniye, muş, Aksaray, bize, Amasya, Uşak, Kırklareli, Düzce, Yozgat ve Siirt illerinde kira yardımı 595 Türk Lirası olarak dikkat çekiyor. Ayrıca taşınma yardımı 1190 Türk Lirası olarak belirlendi.

Adana, Antalya, Bursa, Konya illerinde kira yardımı 905 TL olarak dikkat çekiyor ayrıca taşınma yardımı 1810 Türk Lirası olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.