Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar ve şartları 2020

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar ve şartları 2020

Riskli binaların yeniden yapılması için kentsel dönüşüm projesi uzun yıllardır devam etmektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında olan kişiler maliyetleri karşılayamadıkları için bankalardan kredi almaktadır. Bazı bankalar da kentsel dönüşüme destek olmak amacıyla anında konut kredisi vermektedir.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına bu yılda da devam edilmektedir. Kentsel dönüşüm projelerine göre maliyetleri ödemekte zorlanan kişiler bankalardan konut veya ihtiyaç kredisi almak istemektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet tarafından desteklenen kentsel dönüşüm projeleri devam etmektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında maliyetleri karşılamakta zorlanan kişiler bankalardan kredi almak için başvuru yapmaktadır. Kentsel dönüşümdeki harcamaların karşılanması için verilen kredilerde uygun şartlar sunulmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aldığı bir kararla bu krediler için uygun faiz oranlarının uygulanacağını açıklamıştı. Bu krediler sayesinde hedeflenenden daha fazla evin kentsel dönüşüme alınması amaçlanıyor.

Devlet desteğinin sağlanmasıyla birlikte bankalar pek çok kampanyalarını açıkladı.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, 6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanununa göre hayata geçirilmiştir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında risk taşıyan binaların yıkılması ve bu binaların yerine yenilerinin dikilmesi hedeflenmektedir. Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen kişilerin riskli yerlerde en az 1 sene kadar yaşamış olması gerekmektedir.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Denizbank evleri kentsel dönüşümde olan kişilere destek olmak için kredi vermektedir. Denizbank’tan kentsel dönüşüm kredisi almak isteyen kişilerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bankanın kredisi için ilk olarak risk tespit raporu için başvuru yapılmaktadır. Daha sonra yüklenici şirket belirlenir ve bu şirket ile sözleşme imzalanır. Daha sonrasında kentsel dönüşüm kredisi için Denizbank’a başvuru yapılabilir.

Kredinin başvurusu ilgili bakanlığa iletilir. İnşaat süreci başlar ve inşaatın tamamlanması ve tapuların verilmesiyle süreç tamamlanır.

Denizbank’ın kentsel dönüşüm kredisinden 24 ay ödemesiz olarak da yararlanılabilmektedir.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

Ziraat Bankası’ndan kentsel dönüşüm kredisi almak isteyen kişiler risk taşıyan binada en az 1 sene ikamet etmiş olmak şartıyla başvuru yapabilir. Ziraat Bankası konut kredilerinde senelik olarak yüzde, işyerlerinde ise yüzde 3 destek vermektedir. Bankanın konut kredisi vade sayısı 120’dir ve işyerleri için 84 aylık vade imkanı sunulmaktadır. Bu kredi sayesinde riskli binaların yıkılması amaçlanmıştır.

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Halk Bankası da deprem riskine karşı binaların yenilenmesi için kentsel dönüşüm kredisi vermektedir. Banka 120 aya kadar vadeyle verdiği kredi için yüzde 0,89 ve yüzde 0,33 devlet desteği ile toplam yüzde 1,22 faiz oranı uygulamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplaması

Kentsel dönüşüm kredisi için devlet desteği veren bankalara başvuru yapılabilmektedir. Bir kişi için 100 bin TL’den başlamak üzere 500 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Binaların yapılma sürelerine göre değişmesine rağmen 120 aya kadar vade uygulanmaktadır.

Kentsel Dönüşüm İçin Gereken Evraklar

- Nüfus cüzdanı fotokopisi

- Gelir belgesi

- Tapu senedi

- Riskli bina tespit raporu

- Bankaların talep ettiği diğer belgeler

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.