Kentsel dönüşüm devlet desteği kredisi nasıl alınır? Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

Kentsel dönüşüm devlet desteği kredisi nasıl alınır? Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

Kentsel dönüşüm kapsamında olan bina sahipleri ve kiracılara çeşitli devlet destekleri verilmektedir. Kiracı ve ev sahipleri uzun süredir kentsel dönüşüm kredisinin nasıl alınacağını araştırıyor. Bazı bankalar kentsel dönüşüm sürecinde devlet destekli olarak konut kredisi kampanyasını devam ettiriyor.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında pek çok banka evlerine projeye alınan kişilere kredi vermektedir. Riskli durumlardaki binaların yeniden yapılandırılması kapsayan bu proje için bankalar tarafından çeşitli krediler verilmekte ve bu kredilere devlet desteği de sağlanmaktadır. Kentsel dönüşümde devlet desteği alabilmek için anlaşmalı bankalara müracaat etmek gerekmektedir. Bu kredilerden evleri yıkılan ve yeni ev almak isteyen kişiler de yararlanabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kapsamında evi olan kişilerin devlet desteğiyle kredi alabilmesi için belirtilen binalarda en az 1 sene oturmuş olması gerekmektedir. Bu krediler için bankalar tarafından belirtilen şartların ve gerekli belgelerin sağlanması gerekir. Başvurularda ilk olarak başvuru dilekçesi talep edilmektedir. Bunun yanı sıra riskli yapı formunun da verilmesi gerekmektedir. Riskli yapı formu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarağından verilmektedir.

Hak sahiplerinin yapacağı başvurular Riskli Yapı Tespit Raporu ile riskli olduğu belirlenen binalarda 2/3 oy çoğunluğu ile dönüşüm kararı alınırsa bu aşamadan sonra hak sahipleri tarafından müteahhit şirketi belirlenir ve şirket arasında yapım sözleşmesi imzalanır. Bu aşamaların ardından kentsel dönüşüm için kredi veren bankalara başvuru yapılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı bankalar ile kentsel dönüşüm kredisi için anlaşma sağlamıştır. Bu bankalar şunlardır; Vakıfbank, Deniz bank, Türkiye Finans bankası, Halk bankası, Yapı Kredi, Türkiye İş bankası, TEB, Akbank, Bank Asya, Şeker Bank, Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Albaraka, Finans bank, T.C. Ziraat bankası, Altenatif bank, ING. Kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranları ve geri ödeme şartları bankalara göre farklılık göstermektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında olan ve Bakanlık tarafından yıkılmasına karar verilen ev sahipleri, anlaşmalı olan ve kentsel dönüşüm kredisi veren bankaların şubelerine başvuru yapabilir ve 125 bin TL’ye kadar 120 ay vadeli kredi alabilir.

Riskli alan içerisinde bulunan riskli binada 1 sene süresince oturan kiracılar bu binalar için Riskli raporu alınmasının ardından müteahhit şirkete ve kentsel dönüşüm kredisi veren bankaya başvuru yapabiliyor. Her bir daire için en fazla 100 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.

Kentsel dönüşüm kredisi için bankalara başvuru yapılırken Mülk Sahibi Tapu Fotokopisi ve mülk sahibi nüfus cüzdanı fotokopisi ile Tapu Müdürlüğü’nden alınan kaşeli imzalı Bağımsız Bölüm Listesi TAKYİDAT belgelerinin verilmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Devlet Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşması olan bankalardan alınan kentsel dönüşüm kredilerinde devlet desteği sağlanmaktadır. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için ilk olarak yıkılacak olan riskli binada oturuyor olmak gerekmektedir. Yıkılacak olan binada oturan kişiler başka bir yere kiraya geçecekleri için kira yardımı alabilmektedir. Devlet yıkılacak olan bina sahibi ve kiracılara destek olmaktadır.

Başvuru yapılacak binanın riskli yapı ya da riskli alanda olması ve riskli yapı raporunun olması gerekmektedir. Riskli yapı raporu Bakanlık tarafından onaylanmaktadır. Risk raporu olan ev sahibi ve kiracılar devlet tarafından verilen geri ödemesiz kira yardımı ve eşya taşıma gideri alabilir. Kentsel dönüşüm kredisi ve kira yardımı almak isteyen kişilerin başvurularında doldurması gereken başvuru dilekçesinin yanı sıra hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

- Binaya ait tabu belgesi

- İnceleme raporu

- Emlak vergisi bina bildirimi

- Bakanlık teknik eğitiminin katılım belgesi

Kira Yardımı Hesaplaması

Kentsel dönüşüm kapsamında binası olan veya bu binada kiracı olan kişilerin destek alabilmesi için en az 1 yıl boyunca ilgili binada oturması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında olan kişiler başka bir eve taşınacağı için devlet tarafından kira yardımı verilmektedir. Proje kapsamında gerekli belgeleri hazırlayan kişiler 18 ay süresince 890 TL’lik kira yardımı alabilir. Kira yardımları yalnızca oturulacak olan ev için verilmektedir.

Bunun yanı sıra kira yardımının yanında başka bir eve taşınacak ev sahibi ve kiracılara eşya taşınması halinde bin 360 TL hibe verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

- Türkiye İş Bankası

- Denizbank,

- Akbank,

- Halkbank,

- Türkiye Finans Bankası,

- Vakıfbank,

- Yapı Kredi Bankası,

- TEB,

- Garanti BBVA,

- Şekerbank,

- Kuveyt Türk,

- Ziraat bankası,

- QNB Finansbank,

- ING

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.