Katılım bankaları İhtiyaç, Taşıt ve Konut Finansmanı Hesaplama

Katılım bankaları İhtiyaç, Taşıt ve Konut Finansmanı Hesaplama

Kamu bankalarında araba ev veya ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler için faiz oranları duyuruldu.

Ev finansmanının kar payı oranları revize edilmiş durumda. Edinilen bilgiye göre Ziraat ve Vakıf Katılım Bankalarından daha az kar payı ile ev finansmanı sağlanması bekleniyor. Pandemi sürecinde ev sektörünü eski formuna tekrar kavuşturmak için önce devlet bankaları %0.64 faiz oranları ile ilk elden ev, %0.74 faiz oranları ile de 2.elden ev alabilmek mümkün. Bu uygulamalara Vakıf ve Ziraat Katılım Bankaları da eklendi. Fakat bugün açıklanan bilgilere göre tekrardan Katılım Bankalarının konut finansmanlarındaki kar marjı düşürüldü. Yukarıda bahsedilen bankaların hem ev hem araba hem de ihtiyaç kredilerindeki faiz oranlarında iskontoya gittiği edinilen bilgiler arasında yerini almış durumda.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından teklif edilen 4’lü tarihi kredi paketine ilişkin bilgiler açıklanmış durumda. %0.55’e düşen faiz oranları ile ihtiyaç kredisi, %0.49 faiz oranında anlaşmalı olarak yerli araç kredisi ve ev kredilerinin faiz oranları da revize edildi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bankalarından kredi çekmek isteyen vatandaşlar için kredi çekmek düşük faiz oranları ile çekici hale geldi. Revize edilen faiz oranları şu şekilde;

Halkbank taşıt kredisi 2020 dönemi faiz oranı – 0.89

Halkbank ihtiyaç kredisi 2020 dönemi faiz oranı – 0.98

Halkbank hızlı acil nakit kredisi 2020 dönemi faiz oranı – 1.01

Halkbank konut kredisi 2020 faiz oranı – 0.94

Emekli ve müşterilere ihtiyaç kredisi faiz oranı – 0.92 oranları olarak duyuruldu.

Bir kamu bankası olan Ziraat Bankası’ndan ev için kredi çekmek istediğimizde bu kredinin faiz oranı şu anda %0.92 seviyelerinde seyretmektedir. Eğer emekli bir maaş müşterisiyseniz ya da bireysel ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız bu kredinin oranı da %0.92. Araba almak isteyen vatandaşlar için bu oran %0.89 olurken ihtiyaç kredisi çektiğimizde bu oran %0.98 olarak belirleniyor.

Vakıfbank’tan ev almak için kredi çektiğinizde bu oran %0.94 iken sarı panjur isimli konut kredisinde oran %0.89’a düşüyor. Yine bir devlet bankası olan Vakıfbank’tan araba almak için kredi çekmeniz durumunda bu oran %0.89 faiz oranı olarak belirlenmiş durumda. Vakıfbank’tan ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünürseniz de faiz oranı %0.86 seviyelerine düşüyor.

Devlet bankalarından kampanyalı bir şekilde kredi çekmek isteyen vatandaşlarımız için sıfır konut almak istediklerinde ödeyecekleri faiz oranı %0.64 olarak belirlendi. Eğer sıfır değil de ikinci el konut almak için kredi çekerseniz %0.74 faiz oranı ödüyorsunuz. Kampanyalı araba kredisinde ise krediler %0.49 ila %0.69 oranlarında. İhtiyaç kredisi almak isteyen vatandaşlar 6 ay geç ödemeli olacak şekilde %0.55 faiz oranı ile kredi çekebilmektedirler.