Kamu bankaları konut kredilerine ne kadar masraf uyguluyor? 0.64 faizle konut kredisi hesaplama

Kamu bankaları konut kredilerine ne kadar masraf uyguluyor? 0.64 faizle konut kredisi hesaplama

Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank pandemi dönemi sonrası normalleşme sürecinde dört yeni konut kredisi paketi imkanı sunmaya başladı. Bu kredilerden en düşük maliyetli olan aylık %0.64 faizli konut kredisinin maliyetleri belli oldu. Konut satın alımındaki şartlar ve kredi hesaplama ayrıntıları belli oldu.

Kamu bankalarının sıfır konutlar için uyguladığı aylık 0.64 faizli konut kredisi maliyetleri ne kadar oluyor? Bankalar krediye ne kadar masraf uyguluyor?

Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank pandemi döneminden sonraki normalleşme sürecinde yeni konut kredisi uygulamasına başladı. Haziran ayından itibaren başlayan normalleşme sürecinde kamu bankaları dört yeni destek kredisi paketini hayata geçirdi. Bu paketler arasında en düşük maliyetli olan aylık %0,64 faizli konut kredisi için maliyetler ne kadar?

Çıkan haberlere göre; Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank Haziran ayından itibaren başlamak üzere Türkiye genelinde konutlar için 500.000 TL’ye kadar üç büyük şehir olan İstanbul, İzmir ve Ankara’da olan konutlar için ise 750.000 TL’ye kadar konut kredisi kullanımlarında 12 aya varan ödemesiz dönem opsiyonu imkanlarıyla kullanıcılara konut kredisi fırsatlarını sunmuş bulunuyor.

Kullanılan konut kredilerinde evin hali hazırdaki konumuna göre faiz değişikliği olabiliyor. %10 peşinat imkanı sağlamakla beraber konut değerinin %90’ına varan oranlarda kullanılabilen kredi konutun 0 olması durumunda aylık %0.64ken 2. El olması durumunda ise %0.74 faizle 15 yıl vadeye kadar alınma imkanı sağlıyor.

0.64 konut kredisi hesaplama

Kamu bankalarından yapılıcak olan sıfır evler için konut kredisi kullanımında faiz aylık %0.64 üzerinden hesaplanmakla beraber bu kredinin hesaplaması şu şekilde yapılıyor. Bu kredi kullanımı için kredi hesaplama durumunda 300.000 TL tutarında bir kredinin 15 yıl vade ile kullanımında aylık tutar 2.812 TL tutuyor. Konut kredisinin toplam tutardaki geri ödemesine baktığımız zaman bu rakam 506.100 TL’ye tekabül ediyor.

Konut kredisi koşulları ve masrafları

Kamu bankalarının sunduğu konut kredisi fırsatlarından faydalanmak için banka ürünleri olan Bankkart, KMH, Talimat ürünü, İntenet Bankacılığı gibi unsurlar zorunlu olmakla beraber Klasik Sivil Yangın Sigortası, AZG, BES, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası, Klasik Sivil Yangın Sigortası unsurlarından en az üçünü bulunduruyor olmanız veya bu ürünlerden en az üçüne yeni başvuruda bulunmuş olmanız gerekmektedir.

Bankaların sunduğu konut kredisi imkanında ekstra masraflar bulunmaktadır ve bunlar şu şekildedir. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank 200 TL’ye varan kredi tess ücreti, konut mülkünün değer tespit kapsamında 600 TL ila 2000 TL arasında değişen ekspertiz ücreti ve konut kredisinin %0.5’ine kadar kredi tahsis ücretlerinin karşınlanması gerekiyor. Bunların dışında alıcıya ve alınıcak konuta bağlı olarak değişmekte olan ücretlerde kullanıcının hayat sigortasına sahip olması zorunlu tutulmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.