Kahvehane nasıl açılır? Kahve açmak için gerekli belgeler nelerdir? Kahve açmak para kazandırır mı?

Kahvehane nasıl açılır? Kahve açmak için gerekli belgeler nelerdir? Kahve açmak para kazandırır mı?

Kahvehane açma fikri bazı girişimciler aklında yer alır. Kahvehane açmak isteyen kişiler bu işten ne kadar para kazanabileceğini merak etmektedir. Kahvehane açarak para kazanmak isteyen kişilerin doğru bir sermaye ve saha araştırması yaparak bu işe girmesi gerekir.

Kahvehaneler ülkemizde özellikle erkekler tarafından sık sık uğranan mekanlardan bir tanesidir. Kahvehanelerde alkolsüz içecekler satılmaktadır ve en fazla tüketilen içecek çaydır. Kahvehane bazı girişimcilerin merak ettiği yerlerdendir. Kahvehane açmak isteyen kişiler bu girişimin ne kadar kârlı olacağını araştırmaktadır.

Kahvehane Nasıl Açılır?

Kahvehane açmadan önce girişimcilerin geniş kapsamlı bir araştırma yapması gerekmektedir. Kahvehane açmadan evvel daha önce mekan açan kişilerle görüşmekte fayda var. Bu kişilerin deneyimlerinden alınacak derslerle hangi hataların yapılmaması gerektiği saptanabilir.

Sağlık Bakanlığı kahvehaneler için gerekli denetimleri düzenli olarak yapmaktadır. Kahvehanenin açılması için ilk olarak yasal açıdan meşrulaştırılması gerekir. Kahvehane uzun sürecek bir iştir. Bundan dolayı uzun süre bu işle uğraşacak kişilerin kahvehane açması gerekmektedir. Ayrıca kahvehanelerde maç yayınlarının yapılması da geliri arttırmaktadır.

Kahvehane Nasıl Olmalıdır?

Kahvehane açmak için saha araştırması yapılmasının ardından en önemli adım hangi yöntemlerin kazanç sağlayacağıdır. Kazanç sağlamak için de kahvehanenin belli başlı özellikleri bünyesinde barındırması gerekir. İyi bir kahvehanenin müşterinin bütün isteklerine cevap verebiliyor olması gerekmektedir.

Kahvehanenin iş yapabilmesi için kablosuz intenete sahip olması, işletme ruhsatı ve gerekli belgelerin olması, kaliteli ürünlerin satılması ve kahvehanenin temiz olması gerekmektedir.

Kahvehane Açma Şartları Nelerdir?

Kahvehane açacak kişilerin ilk olarak bazı şartlara haiz olması gerekmektedir. Kahvehane açmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kumar oynatmak ve oynamaktan dolayı üçten fazla ceza alınmamış olmalıdır.

Kahvehanenin genel sağlık, ahlak, güvenlik ve asayişinin sağlam olması gerekmektedir. Kahvehaneler okul, dershane, özel eğitim kurumları gibi çocukların bulunacağı yerlerden en az 200 metre uzak olmalıdır. Ayrıca yüksekliğin 3,50 metreden fazla olması havalandırma açısından çok önemlidir.

Kahvehanelerde en dikkat edilen özelliklerinden bir tanesi hijyen kurallarının ne kadar uygulandığıdır. Bunun için çağ ocağının çelikten olması ve içerinin dışardan görülebilecek şekilde cam cephe ile kaplanması gerekmektedir.

Kahvehane Açmak İçin Gereken Belgeler

Kahvehane açmak isteyen kişilerin bazı belgeleri resmi kurumlara vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması önem arz etmektedir. Kahvehaneler için gereken belgeler şunlardır:

- İkametgah belgesi, dilekçe ve nüfus cüzdanı öneği,

- Herhangi bir hastalığın olmadığına dair belge,

- Şirketler için kuruluş ilanı,

- İşyeri kira ise noter imzalı kira kontratı,

- Adli sicil belgesi,

- Tapu senedi sureti,

- Vergi levhası,

- Esnaf sicil kaydı,

- Kahveciler odası kaydı ve ustalık belgesi,

- Sosyal güvenlik durumu,

- İmar müdürlüğü yönetmeliğine uygun olunduğuna dair belge,

- İtfaiye müdürlüğü tarafından verilen yeterlilik yazısı,

Kahvehane Açmak Para Kazandırır Mı?

Kahvehane açmak için ilk olarak belli bir sermayenin olması gerekmektedir. Kahvehane için gereken sermaye 15 bin ile 40 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Sermayeler kahvehanenin konumu ve büyüklüğüne göre değişmektedir.

Kahvehaneler doğru bir düzende işletilirse para kazandırabilir. Bunun için müşteri kazanmak ve bu müşterileri kaybetmemek gerekmektedir.