Kadınlara hayvan kredisi veren bankalar ve devlet destekli hibeler

Kadınlara hayvan kredisi veren bankalar ve devlet destekli hibeler

Kadınlara hayvan kredisi veren devlet kurumları ve bankalar merak ediliyor. Devlet kadınların iş hayatına girmelerini desteklemek adında desteklerde bulunuyor. 2020 yılında da kadın girişimcilere özel destekler verilecek.

Devlet birçok sektörde girişimcilere hibe ve kredi desteği veriyor. Verilen desteklerden biri de kadınların iş hayatına girmesini sağlamak adına kadın girişimcilere özel desteklerdir. Geçtiğimiz yıl verilen kadın girişimci desteği 2020 yılında da devam ediyor.

Kadınlara hayvan kredisi veren bankalar

18 yaşını doldurmuş olan kadınlara büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvancılık alanlarında destek veriliyor. Bu kapsamda erkeklere oranla kadınlara %50 daha avantajlı hibe desteği veriliyor. Kadın girişimcilere belirlenen illerde hayvan alımı çerçevesinde %50 ila %70 oranında destek verilecek. Söz konusu hibe kredilerinde 2 yıl ile 5 yıl geri ödemesiz avantajı sağlanacak. Kadın girişimcilere kredi desteği veren bankalar şu şekilde;

  • Ziraat Bankası,
  • Şekerbank
  • Vakıflar Bankası,
  • Denizbank,
  • Qnb Finansbank
  • TEB,
  • INGBank

Bankaların yanı sıra destek veren kurumlar ise Tarım ve Orman Bakanlığı ile TKDK’dır. Bu iki kurum Tarım Kredi ve Ziraat Düşük Faiz Desteği ile TKDK Projeleri kapsamında kredi desteği veriyor.

Söz konusu kredi desteklerinden 18 yaşını doldurmuş olan herkes faydalanabiliyor. Ancak devlet kadınların iş hayatına adapte edilmesi kapsamında kadın girişimcilere daha uygun şekilde destek kredisi veriyor. Ziraat Bankası Kadın Girişimci paketiyle hayvan kredisi almak isteyen kadınlar başvuru yapabiliyor. Ziraat Bankası diğer bankalara göre daha uygun faiz ve vade oranlarıyla kredi vermektedir.

Ziraat Bankası kredi paketi kapsamında 2 yıl ile 5 yıl arasında geri ödemesiz dönem fırsatıyla vatandaşlara esnek ödeme imkanı sağlamaktadır. Bankanın bu kredi paketi için uyguladığı faiz oranı ise %4’tür. Kadın girişimcilere 1 yıl geri ödemesiz verilen kredi desteğiyle kadınların iş hayatına girebilmesi hedefleniyor. Ancak Ziraat Bankası’nın hayvan kredisi desteği için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Banka hayvan kredisi kapsamında işletme açmak isteyenler 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği veriyor. Bu destekten faydalanmak için KOSGEB kursuna katılmanız be katılımcı belgesi almanız gerekir. Girişimci belgesiyle beraber başvuru yapan kadınlara 50 bin TL iş yeri açma hibe desteği verilmektedir.

Kadın girişimcilerin desteklenen bölgelerde erkeklere göre %20 oranda daha fazla avantajdan faydalanabiliyor. KOSGEB girişimci kredisinin alınabilmesi için kişilerin iş planı hazırlaması gerekmektedir.

Kadınlara devlet destekli hibe ve krediler

TKDK aracılığıyla IPARD programı kapsamında her sene hayvancılık tesisi kuracak kadınların giderlerini rahatça karşılayabilmeleri için %50 hibe desteği veriliyor. Kırsal alanda yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan kadınlar devlet tarafından verilen hibe desteğine başvurabilir. Devlet her yıl et üretimi, süt üretimi gibi hayvancılık faaliyetiyle uğraşanlara destek veriyor.