Kabin memuru maaşları ne kadardır? 2020 Kabin memuru - hostes maaşları

Kabin memuru maaşları ne kadardır? 2020 Kabin memuru - hostes maaşları

Kabin memuru diğer adıyla hosteslik mesleği en çok ilgi gören meslekler arasında yer almaktadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler 2020 yılında kabin memuru ve hostes maaşlarının ne kadar olduğunu araştırmaktadır.

Günümüzün en cazip mesleklerinden bir tanesi de uçaklarda görev yapan hostes veya kabin memurluğu mesleğidir. Havayolu şirketlerinin dünya çapında olmasıyla birlikte uçuşlarda görevli kişilerin de sayıları artmıştır. Ülkemizde son senelerde Türk Hava Yolları, Pegasus ve SunExpress gibi havayolu şirketleri pek çok görev için personel alımı yaptı.

Uçaklarda görev yapan hostes ve kabin memuru en fazla ilgi gören mesleklerin başında gelmektedir.

Hostes ve Kabin Memuru Nedir?

Uçaklardaki kabin memurları, yolcuların eşyaları, sağlık durumu ve yolcuların güvenliğiyle ilgilenmektedir. Kabin memurlarının diğer adı da hostestir.

Kabin Memuru Çalışma Saatleri

Hosteslerin görevleri gözükenden daha zor ve yorucudur. Her uçuşta büyük basınca maruz kalan hosteslerin uçuşlarda ciltleri bozulur, saçları dökülür ve yoğun stres altında kalırlar. Bundan dolayı kabin memurlarının çalışma şartları oldukça ağırdır.

Hosteslerin çalışma saatleri havayolu şirketine göre değişiklik göstermektedir. Hosteslerin ne kadar çalışacağı havayolu şirketinin haftalık ve aylık uçuşlarına göre belirlenmektedir.

Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Kabin memuru ve hostes maaşlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Çalışan kişilerin evli olup olmaması, çocuk sayısı, asgari geçim indirimi, sigorta ve BES kesintisi, eğitim durumu, çalışma saati, yabancı dil bilgisi gibi etkenler hostes maaşlarını etkilemektedir.

2020 yılında yeni çalışmaya başlayan bir kabin memuruna 5 bin ile 6 bin TL arasında maaş ödenmektedir. 5 seneyi dolduran kişilere ise 7 bin ile 8 bin TL arasında maaş ödenmektedir. 10 yıl ve üstünde çalışan kişilere de 10 bin TL’ye kadar maaş verilebilmektedir.

THY Kabin Memuru Maaşları

Türk Hava Yolları dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden bir tanesidir. THY yeni çalışmaya başlayan hosteslere 6 bin TL’ye kadar maaş vermektedir. 5 ile 10 sene arasında çalışan kişilere ise 8 ila 9 bin TL arasında maaş ödenmektedir.

SunExpress Kabin Memuru Maaşları

SunExprees ülkemizde en fazla kullanılan havayolu şirketlerinden bir tanesidir. SunExpress yeni çalışmaya başlayan hosteslere 5 bin TL’ye kadar maaş vermektedir. Meslekte 5 ile 10 yıl arası çalışanlara ise 8 bin TL’ye kadar maaş verilmektedir.

Pegasus Kabin Memuru Maaşları

Pegasus Havayolları personellerine ödediği maaşlarla dikkat çekmektedir. Şirket mesleğe yeni başlayan bir kabin memuruna 5 ile 6 bin TL arasında bir maaş ödemektedir. Meslekte deneyimli 5 ile 10 yıl arasında hizmet veren kabin memurlarına ise 8 ile 9 bin TL arasında bir maaş ödenmektedir.