21 Ocak 2021 Perşembe 10:18
İşyeri açmak isteyenlere verilen 2021 devlet destekleri nelerdir?
Takip Et:

Ülkemizde devlet tarafından kendi işini kurmaya çalışanlara destek veriliyor. İşyeri açmak isteyen yalnız yeterli kaynağı olmayan kişilere kamu bankaları tarafından uygun ve düşük faizlerde krediler verilerek destek sağlanıyor.

İş yeri açma kredisinin şartları nelerdir?

Ülkemizde son zamanlarda üretimi desteklemek için yeni girişimcilere destek sağlanmaktadır. Bu durum ülkemizde oldukça ilgi gördü. İş yeri açmak için esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatifinden kredi alınabilmektir. Bu krediyi alabilmek için bazı şartlara uymanız gerekiyor. Bu şartlar şöyle;

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Kredi takibinde olmamak gerekir

-Sigortalı olarak çalışan bir kişi son iş yerinde en az 3 ay sigortalı çalışmış olması gerekir. Bu bazı bankalarda 6 aya kadar çıkmaktadır. Kişi toplamda 12 ay sigortalı olmak zorundadır.

-Aylık ödeyeceğiniz kredi tutarının en az iki katı geliriniz olması gerekir.

-Gerçek kişi ve sermaye şirketi işlemelerine 60.000TL’ye kadar hibe ödenmektedir.

Faizsiz iş yeri açma kredisi veren bankalar hangileri?

Yeni iş yeri açmak isteyen vatandaşlara destek vermek için faizsiz kredi veren bankalar şöyle;

-Ziraat Bankası

Ziraat Bankası yeni girişimcilere faizsiz kredi vererek destek oluyor. Bu kredilerde verilen vadesi süreside 120 aydır. Bankanın gerek duyduğu takdirde ek teminat isteyebilir. İş yerinin değerinin en fazla yüzde 75 oranında kredi çekebilir. Ayrıca hayat ve zorunlu deprem sigortası da banka tarafından yapılmaktadır.

Ziraat Bankası iş yeri açma kredisinde başvuru için istenen belgeler şunlardır;

-Nüfus cüzdanı

-Vergi levhası

-İmza sirküleri

-İş yeri açma kredisi başvuru formu

-Oda kayıtlı belgesi

-Halkbank

Halk Bankası tarafından yeni iş fikirlerine ve girişimcilere kredi imkanları sunuyor. Bu imkanlar şunlar;

-Ön lisans ya da lisans mezunu kişi okuduğu bölüm ile alakalı iş yeri açmak isterse ‘genç girişimci’ ismiyle 50.000TL’ye kadar bir yıl ana para ödemesiz 36 ay taksitle kredi veriliyor.

-Doktor, veteriner, avukat ve diş doktoru gibi meslekler için açılacak iş yerine ‘cesur girişimci’ ismiyle 75.000TL’ye kadar ve 48 ay taksitle kredi veriliyor.

-‘Mucit girişimciler’ ismiyle yeni bir icat veya buluş yapanların bunu hayata geçirebilmeleri için 75.000TL’ye kadar 48 ay taksitle kredi veriliyor.

-Eğitim ve sertifikasını tamamlamış otuz yaşını doldurmamış kişilere ‘usta girişimci’ ismiyle 30.000TL’ye kadar bir yıl ana para ödemesiz 36 ay taksitle kredi veriliyor.

-Vakıfbank

Vakıfbank’tan bireysel iş yeri kredisi kullanacak kişilerin ilk olarak düzenli gelire sahip olmaları gerekir. Kredinin tutarı ipotek edilecek gayrimenkulün ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadar verilmektedir. Uzun süre bir şirkete sahip veya ortak iseniz kredi almanız kolay olacaktır. Yalnızca daha önce bir işletme işletmemiş veya ticari hayatınız iyi değil ise kredi almanız güçleşecek ve belgeler istenecektir. Bu belgeler şöyle;

-Muhasebeci vekaleti

-Tapu belgesi

-İmza beyanı

-İkametgah belgesi

Kamu bankalarının iş yeri kredisi vermesinin ardından bazı özel bankalarda iş yeri kredisi vermeye başladı. Bu bankalar şöyle;

-YapıKredi Bankası

-Garanti Bankası

-Türkiye İş Bankası

-Akbank

-QNB Finansbank

-TEB

-Denizbank

KOSGEB iş yeri açma kredisi şartları nelerdir?

Genç girişimcileri sayısının artması ile birlikte kamu destekleri de fazlaca ilgi göremeye başladı. KOSGEB kapsamında verilen bu desteklerden yararlanmak için öncelikle KOSGEB’in  onayladığı girişimcilik sertifikası almak gerekir. Daha sonrasında devam zorunluluğu olan bir kursa gönderilirsiniz. Ardından iş planınızın sunumunu yapıp ve iş planı onaylandıktan sonra iş yeri açılışı yapılır. KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturup daha sonra kredi imkanı sunan bankaya başvuru yapılabilir. KOSGEB tarafından verilen destekler şu şekilde;

-İş yerin ilk yılında en fazla 30 bin TL hibe

-Aynı performans ve aynı koşulları işletme 12 ile 24 ay içinde yine sergilerse 24 ay sonra 30 Bin TL hibe

Sosyal Yardım ve Dayanışma Deneği Vakfı iş yeri açma desteği

Kaymakamlıklar teşvik amacıyla ev hanımlarına destek kredisi vermektedir. Vakıflar, merkezden gönderilen bütçe içinde bulundukları şehirde maddi olanaklara göre destekleme programları hazırlar. Bu programlar şöyle;

-Kaymakamlığın yaptığı iş yeri açma yardımı

-Sosyal yardımı ve dayanışma deneği vakfı kredisi

-Kaymakamlık destekleri

-Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği krediler

TUBİTAK iş yeri açma desteği

Genç girişimcilere destek veren TUBİTAK, teknoloji yoğunluklu olarak yeni fikirlere 150.000 TL’ye kadar hibe vermektedir. Bu tutar gerektiğinde 500.000TL’ye kadar çıkabilmektedir. Hibe olarak verilen 150.000 TL üç aşamada verilmektedir.

-Birinci aşamada 50.000 TL tutarını şirket kuruluşunda alınıyor.

-İkinci aşamada 50.000 TL tutarını ilk altı aylık zamanda bitirip dönem raporunu yayınlandığı zaman alınıyor.

-Üçüncü aşamada 50.000 TL tutarını projenin kesin hale geldiği zaman alınıyor.

İş yeri açma kredisinde aracı olan kuruluşlar şöyle;

-İstanbul Teknokent

-Girişimci Fabrikası

-ODTÜ Teknokent

-Big Garaj

-Star Big

-Big Katılım

-TEb Girişimci Evi

-Gazi Bigg

-TUBİTAK MartekSon Güncelleme: 21.01.2021 10:18
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler