21 Ocak 2021 Perşembe 21:18
İşyeri açmak isteyenlere devletten destek 2021
Takip Et:

Kendi iş yerini açmak isteyen kişilere devlet tarafından hibe yardımı veya düşük faiz oranına sahip ve faizsiz şekilde kredi imkanı sunuluyor. Kosgeb kendi iş yerini kurmak isteyen girişimcilere hibe desteği sağlar. Kosgeb desteği haricinde SGK ve Bağ-Kur’dan da destek alabilirler ve vergi muafiyetinden de yararlanma imkanları olur. Yeni işyeri açmak isteyen girişimcilere vergi desteği ve prim desteği adı aldında 1 senelik 10.592 TL prim desteği verileceği söylendi. Prim desteğinin yanı sıra vergilerden 3 yıl süresince muaf olacakları da dile getirildi. Halkbank ve Ziraat Bankası gibi özel banka veya kamuya ait bankalardan devlet desteğinin sağlandığı gibi işyeri açabilmeleri için girişimcilere kredi sağlanıyor. 

 

İşyeri açmak isteyenler neler yapmalı?

 

İşyeri açmak isteyen girişimcileri dükkan açabilmek ve kendi işyerini kurabilmeleri için onları maddi ve manevi zorluklar bekliyor. İşyeri kurabilmek için ellerinde belli miktarda sermaye bulunması gerekiyor. Yasal prosedürleri halletmeleri ve faaliyetleri için faaliyet alanı yapmaları lazım. Girişimcilerin ne yapacaklarını kararlaştırmaları ve hangi sektörde hizmet gerçekleştirmek istediklerini karar vermesi gerekli. Yapmak istedikleri şeye karar verdikten sonra işyeri için dükkan belirlemeleri, ihtiyaçları olan eşyaları ve gerekli malzemeleri toparlamak için plan yapmaları gerekir. Bütün bu planları gerçekleştirebilmek için de sermayeye ihtiyaçları var. Neler yapmaları gerektiğini anlattık. 

 

Girişimcilerin sermayeye ihtiyaçları var. Yeterli sermayesi olmayanlar Kosgeb’den destek alabilirler ya da kredi çekebilirler. 

 

Girişimcinin yaşadığı yerdeki belediyeye başvurması gerekiyor. Yetkililere nasıl bir işyeri açmak istediğinizi anlatmalı ve bunu nasıl yapacağınız hakkında bilgi almalısınız. 

 

Belediye tarafından size gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra işyerinin kurulmak istendiği yer seçilir. Seçtiğiniz yerin kullanıma uygun olduğunu kanıtlamak adına “İskan Belgesi” alınması gerekiyor. İskan Belgesi olmadığı takdirde belediye işyeri açılmasına müsaade etmez. 

 

Belediyeden ruhsat almalısınız ve bu ruhsatı alabilmek için lazım olan belgeleri toplamalısınız. 

 

Ruhsatınızla beraber Vergi Dairesi’ne giderek işyeri açmak istediğinizi bildirmelisiniz. 

 

Muhasebeci ile işyerinizdeki hesaplamalarınızı yapması için anlaşmalısınız. 

 

Daha sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt yaptırmalısınız. Kaydınızı yapabilmek için vergi levhasına ihtiyacınız var. 

 

Esnaf Kefalet Kredisi çekebilmek için işyerinizde 6 ayı doldurmanız gerekiyor. 

 

Bütün işlemleri eksiksiz olarak tamamlamalısınız yoksa belediye tarafından işyeriniz kapatılabilir. 

 

Kendi işyerini açmak isteyen genç girişimcilere devlet tarafından hibe yardımı sağlanmaktadır. Genç girişimcilere prim ve hibe desteği sağlanıyor. Başvuru şartlarını yerini getiren girişimcilere 1 yıl geçerli olan 10.592 TL prim desteği veriliyor. 3 yıl boyunca vergiden muaf tutulurlar. Vergi desteğinden faydalanabilen kişilerin prim ödemesini 1 yıl süresince devlet karşılar. 

 

3 vergilendirme dönemi boyunca kazandıkları gelirin 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden ayrı tutulur. Yaklaşık olarak 22.000 TL vergi yardımı sağlanmış olur. Koşulları yerine getiren girişimcilerin 10.591 TL olan prim ödemesini devlet karşılar. 

 

Gerekli şartla nelerdir?

 

Girişimcilerin ilk defa sigortalı olmaları,

 

Çalışmaya başladıkları tarihi yasal süreç içinde bildirmeleri,

 

18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olmaları,

 

Üçüncü dereceye kadar işletmenin başka bir akrabadan devir alınmamış olması,

 

İşletmeye sonradan ortak olunmamış olması,

 

Kurslara katılması ve Girişimcilik Sertifikası’nın alınması ve iş projesinin hazır olması,

 

Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi’nin alınması gerekir. 

 

Yararlanmak için neler yapılmalı?

 

Kosgeb veri tabanına kayıt olduktan sonra Kosgeb’in kurslarına katılmak be Girişimcilik Sertifikası almaları gerekir. İş projelerininin Kosgeb tarafından onaylanması sonucu belli oranlarda destek sağlanır. 

 

Sadece sertifika sahibi olmak yeterli değildir. İş projelerinin Kosgeb’in NACE kodları kapsamında olması gerekir. NACE kodlarında bulunan işlere destek sağlanmaktadır. Giyim, mobilya, cafe, gıda ve kuaför gibi daha birçok alanda girişimcilere destek verilir. 

 

Hangi sektörlere destek verilir?

 

Giyim eşyası üretimi,

 

Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması,

 

Ana metal sanayi,

 

Gıda ürünleri üretimi,

 

Özel inşaat,

 

Makine ve ekipman kurulumu, tamiri ve onarımı,

 

Bina inşaatı,

 

Konaklama,

 

Kimyasal ürün üretimi,

 

Bilgisayar programları ve danışmanlık,

 

Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyeti,

 

Büro desteği,

 

Tur operatörü, seyahat acentesi,

 

Toptan-perakende ticari faaliyetleri,

 

İçecek üretimi sektörlerinde genç girişimcilere prim ve vergi yardımı yapılır. 

 

Kimler bu desteği alamaz?

 

Yaş şartını yerine getiremeyenler,

 

İş başında bizzat bulunmayanlar,

 

Tüm ortakların şartları yerine getirmemişse,

 

İşletme akrabadan devralındıysa,

 

İşyerinin işletmesine ara veren kişiler destekten faydalanamaz. 

 

İşyeri açmak isteyenler krediyi nasıl alabilir?

 

Devlet desteği haricinde özel veya kamu bankalarından ve kurumsal firmalardan kredi yardımı alınabilir. Girişimcilerin en çok ihtiyacı olan şey sermayedir. Bankaların taleplerini yerine getiren kişiler sermayeleri için gerekli olan krediyi alabilirler. Girişimcilerin kredi notu, kredi sicili ve gelir belgesi istenir. 

 

Halkbank tarafından 4 kategoride kredi verilir:

 

Genç Girişimci Kredisi: Üniversite mezunlarına, deneyimsizlere ve bölümlerinin mesleğini yapmak isteyen 30 yaşından küçük kişilere 50.000 TL kredi sağlanır. 

 

Cesur Girişimci Kredisi: İşe dair önlisans ve lisans programlarını tamamlayan ve en az 2 yıllık tecrübesi olan 35 yaşından küçük kişilere verilir. 75.000 TL kredi verilir. 

 

Usta Girişimci Kredisi: İlkokul mezunu ve meslek kurumlarının verdiği sertifikayı belge haline getirebilecek ve belgedeki yerde en az 5 sene çalıştığını gösteren evrağı olan ve 30 yaşından küçük girişimcilere 30.000 TL verilir. 

 

Mucit Girişimci Kredisi: Teknokentlerde görev yapan ve Kosgeb, TÜBİTAK kurumlarından hibe yardımı alma hakkı olan, patenti olan ve 30 yaşından küçük kişilere 75.000 TL verilir.


Son Güncelleme: 21.01.2021 21:18
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.