İşte Bankaların yeni EFT ve havale ücretleri! Bankaların EFT ve havale masraflarında indirim haberi geldi!

İşte Bankaların yeni EFT ve havale ücretleri! Bankaların EFT ve havale masraflarında indirim haberi geldi!

Bankalar tarafından gerçekleştirilen tüm EFT ve havale ücretlerine yeni düzenleme getirildi. Bankaların EFT ve havale masraflarında indirim haberi geldi! İşte Bankaların yeni EFT ve havale ücretleri!

Vatandaşların pek çoğunun son derece sevineceği haber sonunda verildi. Bankaların müşterilerinden temin ettiği EFT ve havale ücretleri ile diğer hizmetlerin masraf ve komisyonlarında indirime gidildi.

Merkez Bankası aynı kararı bankaların ticari müşterilerinden aldıkları ücret ve komisyonlar için de verdi. Bundan sonra 6 ile 67 TL arasında olan 1000 TL altındaki EFT’lerde 1 TL ile 5 TL arasında komisyon alınacak. 1000 TL ile 50.000 TL arasındaki gönderimlerde ise 2 TL ile 10 TL arasında komisyon alınacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konu ile ilgili olarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında pek çok vatandaşın bankaların EFT ve havalelerde aldıkları komisyonlardan şikayetçi olduklarını ve kendilerinin de bu ücretleri belirli standartlar getirdiklerini dile getirdi.

Ticari müşterilerden alınabilecek ücret sayısı masraf ve komisyonların sayısı 2.400’den 51’e, finansal tüketicilerde ise 20’den 16’ya düşürüldü.

1000 TL’nin altındaki EFT Mobilden 1 TL

EFT işlemlerinde gönderilen tutarların 1000 TL’den daha az olması durumunda mobil ve intenet bankacılığında 1 TL, ATM’ler üzerinden yapılan işlemlerde 2 TL ve şubelerde yapılan işlemlerde ise 5 TL olarak ifade edildi.

50.000 TL’ye Kadar EFT Mobilden 2 TL

Aşağıdaki kısımda EFT ücretlerinde alınacak olan komisyonlar yer almaktadır.

İşte Bankaların yeni EFT ve havale ücretleri! Bankaların EFT ve havale masraflarında indirim haberi geldi!

Havale Ücreti EFT’nin Yarısı Olacak

Havale ücretlerine bakıldığında ise EFT ücretlerinin yarısı kadar olduğu görülmekte. Ticari kredilerde hala %2-6 arasında yer alan erken ödeme komisyonu yeni düzenleme sonrasında kalan vadesi 2 seneye kadar olanlarda %1 seviyesinde vadesi 2 seneden fazla olanlarda ise %2 seviyesine indirildi.

Ticari kredi kartlarında %3-4 dolaylarında olan nakit avans komisyonu %1 seviyesine düşürüldü. Bu oran finansal tüketicilerde de en çok %1 olarak açıklandı.

Ticari kartların senelik ücreti hakkında herhangi bir hususa yer verilmedi. Finansal tüketicilerde ise kayıp, çalıntı vb. durumlarda senede 2 taneye kadar kart yenileme ücreti alınmayacağı, ikiden çok olursa yalnızca kart maliyetinin alınacağı belirtildi.

Merkez Bankası Açıklaması

Merkez Bankası’nın konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Bankalarca ticari müşterilere “Ticari Krediler”, “Dış Ticaret”, “Nakit Yönetimi” ve “Ödeme Sistemleri” kategorilerinde sunulacak ürün ve hizmetler karşılığında alınabilecek ücretler 51 kalemle sınırlandırılmıştır.

Bakanlar Kurulunun 2006/11188 sayılı Kararına istinaden Bankamızca çıkarılan “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında 2006/1 Sayılı Tebliğ”in 4 üncü maddesi ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırlarının serbestçe belirleneceği düzenlenmiştir. Ancak, zaman içinde bankalarca aynı mahiyette olmakla birlikte farklı isimler altında çok sayıda ücret, komisyon ve masraf alındığı, tahsil edilen bedellerin karşılaştırılabilir olmaktan uzaklaştığı ve aşırı ücretlendirmeler yapılabildiği gözlenmiş; müşteri şikâyetleri önemli ölçüde artmıştır.

Bu duruma istinaden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 3 Ekim 2014 tarihinde çıkarılan “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile finansal tüketicilerden alınabilecek ücretler sadeleştirilmiş ve fiyatlandırmada şeffaflık sağlanmıştır. Ancak, ticari müşterilerden alınan ücretlere ilişkin sorunlar devam etmiştir.

Yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda; bankalarca ticari müşterilere sunulacak ürün veya hizmetler karşılığı alınabilecek ücretlerin tür ve niteliklerinin, azami miktar ya da oranlarının ve bunlara ilişkin standartların belirlenerek, tahsil edilen ücretlerin daha şeffaf, anlaşılır ve karşılaştırılabilir olmasını sağlamak üzere düzenleme yapılması uygun görülmüştür. Bu amaçla, “Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında 2020/4 Sayılı Tebliğ” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile;

Bankalarca ticari müşterilere “Ticari Krediler”, “Dış Ticaret”, “Nakit Yönetimi” ve “Ödeme Sistemleri” olmak üzere dört kategoride sunulacak ürün ve hizmetler karşılığında alınabilecek ücretler 51 ücret kalemiyle sınırlandırılmıştır.

Bazı ücret kalemlerine niceliksel veya niteliksel sınırlamalar konulmuştur.

Şeffaflığın sağlanması amacıyla bankalara bilgilendirme yükümlülükleri getirilmiştir.

Tebliğde yer alan düzenlemeler, 1 Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olup, bu tarihten önce kurulmuş sözleşmelere yürürlük tarihinden sonra gerçekleştirilecek işlemler bakımından da uygulanacaktır.

Tebliğde sınırlanan ücretlere ilişkin tutarlar ve oranlar üst sınır niteliğinde olup, uygulanacak ücretler ve oranların rekabetçi piyasa şartları ve bankalar ile ticari müşteriler arasındaki iş ilişkisi çerçevesinde belirleneceği tabiidir.

Ayrıca, 2006/1 Sayılı Bankamız Tebliğinin 1 Mart 2020 tarihinde yürürlükten kaldırılarak , bu Tebliğ yerine “Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları Hakkında 2020/3 Sayılı Tebliğ”in yürürlüğe konulması kararlaştırılmıştır. 2020/3 sayılı Tebliğ ile, yürürlükten kaldırılan Tebliğin faiz dışında sağlanacak diğer menfaatler haricindeki hükümleri genel itibarıyla korunmuş olup, BDDK düzenlemeleri ve uluslararası faizsiz finans ilke ve esasları göz önüne alınarak, katılma hesaplarında uygulanacak kâr ve zarara katılma oranları hususunda değişiklik yapılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.