İslami helal kredi veren bankalar hangileridir?

İslami helal kredi veren bankalar hangileridir?

Faizsiz kredi kullanmak isteyen kişiler "Helal yani İslami Kredi Veren Bankalar Hangileridir?" sorusunun yanıtını merak etmektedir. Katılım Bankaları İslami şartlara uygun helal kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Bazı vatandaşlar İslami şartlara uygun, helal kredi veren yani faizsiz kredi veren bankaları tercih etmektedir. Kamu bankaları kimi zaman kampanyalar düzenleyerek müşterilerine faizsiz kredi sağlamaktadır. Bu kredilerde müşteriler faiz değil katılım payı ödemektedir. Bazı bankalar ise katılım bankaları aracılığıyla faizsiz kredi vermektedir.

Faizsiz kredi veren katılım bankaları, faiz yerine müşterilerinden katılım payı almaktadır. Katılım bankaları da müşterilerine konut, taşıt, ihtiyaç kredileri vermekte olup, kredi ve banka kartı, altın ve döviz işlemleri, yatırım ve borsa gibi hizmetler de sunmaktadır. Bu bankalarla yapılan işlemler faizsiz olması sebebi ile helal kabul edilmektedir.

Türkiye'de İslami Bankacılık uygulayan bankalar Katılım Bankalarıdır. Katılım Bankaları, ihtiyaç, konut ve taşıt kredi imkanını faizsiz biçimde müşterilerine sunmaktadır. Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterilerine faizsiz helal kredi sunan bankalardır. Bu bankalardan hesap açmak için herhangi bir ücret ödemeden vadesiz hesap açmak mümkündür. Katılım Bankalarından yapılan işlemler faiz içermediğinden İslami açıdan uygundur. Alınan kar payı ise faiz olmadığından helal kabul edilen kazançlardan sayılmaktadır.

Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası kamu bankalarından, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası özel bankalardan helal kredi sağlamaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Katılım Bankası İslama uygun kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kapsamda konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi sağlayan banka, aylık %2,10 kar payı ile 200 bin TL'ye kadar konut kredi vermektedir. Ayrıca %2,20 kar payı oranı ile 120 ay vadeli konut kredisi de vermektedir.

Ziraat Katılım Bankası, taşıt kredisi olarak ise sıfır araçlar için %2,30, ikinci el taşıtlar için ise 2,35 kar payı ile 48 ay vadeli 1.000.000 TL'ye kadar kredi vermektedir. Banka, ihtiyaç kredisi kapsamında ise 36 ay vadeli %2,40 kar paylı kredi vermektedir.

Ziraat Katılım Bankasının verdiği İslama uygun helal krediye başvuru yapmak için, kimlik, ikametgah gösteren belge, üzerinizde bulunan mal varlığını gösteren tapu ve faturalar, gelir belgesi ve son üç aylık fatura öneği gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra sonuçlar bir ile iki hafta arasında belli olmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıf Katılım Bankası da İslama uygun helal kredi veren bankalardandır. Banka, faiz oranı olmadan 100 bin TL'ye kadar 120 ay vadeli %2,50 kar payı oranı ile konut kredisi vermektedir. Ayrıca taşıt kredisini 12 ay vadeli %2,85 24 ay vadeli ise %2,90 ve 36 ay vade ile 2,95 katkı payı oranı ile 25.000 TL'ye kadar kredi vermektedir.

Vakıf Katılım Bankası İslami şartlara uygun krediye başvuru yapmak için, kimlik, ikametgah gösteren belge, üzerinizde bulunan mal varlığını gösteren tapu ve faturalar, gelir belgesi ve son üç aylık fatura öneği gerekmektedir. Krediye başvurular, intenet şubesinden, mobil uygulamadan yapılabilmektedir.

Albaraka Türk Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Albaraka Türk Katılım Bankası, %2,15- 2,30 kar payı oranı ile 1.000.000 TL'ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Ayrıca banka, taşıt kredisi kapsamında %3,00 kar payı ile 500 bin TL'ye kadar kredi imkanı sağlamaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankasının verdiği helal krediden faydalanmak isteyen kişilerin, kimlik, ikametgah gösteren belge, üzerinizde bulunan mal varlığını gösteren tapu ve faturalar, gelir belgesi ve son üç aylık fatura öneği belgelerini toplamaları gerekmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Finans Katılım Bankası, İslami koşullara uygun faizsiz helal kredi veren özel bankalardan birisidir. Banka, konut kredisi olarak 120 ay vade ile %2,20 kar payı oranı ile 1.000.000 TL'ye varan kredi imkanı sağlamaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası, taşıt kredisi olarak ise 50 bin TL'ye kadar 36 ay vadeli %2,21 kar payı oranlı ihtiyaç kredisi kapsamında ise 48 ay vade ile %2,17 kar payı ile kredi imkanı sağlamaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası'nın verdiği krediye başvurmak isteyen kişilerin, kimlik belgesi, ikametgah gösteren belge, üzerinizde bulunan mal varlığını gösteren tapu ve faturalar, gelir belgesi ve son üç aylık fatura öneği belgelerini toplamaları gerekmektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Katılım Bankası, konut kredisi kapsamında 1.000.000 TL'ye kadar 120 ay vadeli kredi vermektedir. Faizsiz ve İslami şartlara uygun kredinin kar payı ise %1,89 ile %2,04 üzerinde değişmektedir. Taşıt kredisi olarak ise 48 ay vade ile %1,95 kar payı oranlı 36 ay vade ile ise %2,25 kar payı oranlı 500 bin TL'ye kadar kredi vermektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın sağladığı helal krediye başvurmak isteyen kişiler, kimlik belgesi, ikametgah gösteren belge, üzerinizde bulunan mal varlığını gösteren tapu ve faturalar, gelir belgesi ve son üç aylık fatura öneği belgelerine sahip olmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.