İnşaat halindeki daireye konut kredisi ve inşaat tamamlama kredisi detayları

İnşaat halindeki daireye konut kredisi ve inşaat tamamlama kredisi detayları

İnşaat halindeki daireye konut kredisi nasıl alınır merak ediliyor. Bankalar konut kredilerinin yanı sıra tamamlanmamış dairelere konut tamamlama kredisi vermektedir. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut tamamlama kredisi başvuru şartlarını araştırıyor.

Birçok vatandaş ev sahibi olmak istiyor. Bankalar ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara belli dönemlerde finansman desteği sağlamaktadır. Vatandaşlar bu finansman desteklerinden nasıl faydalanacaklarını merak ediyor. Bankalar yapımı tamamlanmış konutları için kredi verirken, henüz yapımı tamamlanmamış konutlar içinde kredi vermektedir.

İnşaat halindeki daireye konut kredisi

İnşaatına başlanmış ancak ekonomik sorunlar nedeniyle sorun yaşayan ve inşaatı tamamlayamayacak durumda olan kişiler çareyi bankalarda buluyor. Bankalar inşaat halinde olan konutların tamamlanması için kredi vermektedir. Bu noktada bankaların dikkate aldığı kriterler şunlardır;

 • İnşaatın sadece temelden ibaret olup olmadığı,
 • Temel veya tuğlanın örülüp örülmediği,
 • İnce ve kaba sıvaların yapılıp yapılmadığı,
 • Kapı ve pencerelerin yapılıp yapılmadığı gibi noktalar kredi verilirken dikkate alınır.

Bu kriterlerin yanı sıra bankalar yapımı tamamlanmış konutlar için kredi verirken şu şartları ister;

 • Evin temel ve tuğlalarının bitmesi,
 • Ruhsatın olması,
 • Konutun projeye uygun olması,
 • Dairenin kat irtifakına geçmiş olması gerekmektedir.

Konutu belli nedenlerden dolayı yarım kalmış olan kişilere bankalar İnşaat Tamamlama Konut Kredisi adı altında verilmektedir. Bu krediyi veren bankaların başın kamu bankaları gelmektedir.

İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar 2020

2020 yılında inşaatı tamamlanmamış konutlara kredi veren bankaların başında kamu bankaları geliyor. Özellikle Ziraat Bankası ve Halkbank bu kredide önde geliyor. Yarım kalmış inşaatlara ‘İnşaat Tamamlama Kredisi’ adı altında verilen bu kredilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu kredilerden yararlanmak için konutun %70 oranında bitmiş olması gerekmektedir. Konutun geri kalan kısmı için bankalardan kredi alınabiliyor. İnşaat Tamamlama Kredisi veren bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Şekerbank
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Albaraka
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi

Ziraat Bankası ‘Evinizin İnşaatına Bir Tuğla Da Bizden’ sloganıyla vatandaşların yarım kalmış konutlarını tamamlaması için finansman desteği veriyor. Banka bu kredilerde 120 aya kadar vade imkanını vatandaşlara sunarken, bu krediler inşaatın %70 oranında tamamlanmış olması şartını arıyor. Banak bazı durumlarda ek teminat şartı da aramaktadır. Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisinde hayat, konut ve deprem sigortası da yaptırıyor. Banka bu krediye başvuru yapacaklardan şu evrakları istemektedir;

 • Başvuru formu,
 • T.C kimlik kartı
 • Çalışma durumunu gösterir gelir belgesi,
 • Serbest meslek çalışanları için bağlı olunan meslek kuruluşlarından alınan üyelik belge fotokopisi,
 • Ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,
 • Konutun % 70’nin tamamlandığını ve krediye uygun olabileceğinin gösteren belge.

Banka İnşaat Tamamlama Kredisinde %0,94 faiz oranı uygulamaktadır. Bir kişi 100 bin lira kredi alma başvurusunda bulunursa aylık 1.154,24 TL taksit ödemesi yaparken, toplam geri ödeme miktarı 130 bin TL olacaktır.

Halkbank konut tamamlama kredisi

Konut tamamlama kredisi veren bir diğer kamu bankası Halkbank, konut tamamlama kredisinde inşaatın %70 oranında tamamlanmış olmasını istemektedir. Banka bu kredide 120 aya kadar vade imkanı da sunmaktadır. Uygulanan faiz oranı ise %1.00’dir.

Halkbank konut tamamlama kredisinde 100 bin TL kredi alan biri aylık 1.540,66 TL taksit ödemesi yapmaktadır.

Şekerbank konut tamamlama kredi kampanyası

Konut tamamlama kredisi veren bankalardan biri de Şekerbank’tır. Şekerbank bu kredilerde 120 aya kadar kredi verirken, kredide ekspertiz raporunun %60’ı kadar kredi vermektedir. Söz konusu kredide sabit faiz uygulanırken, erken ödemelerde kalan vade sayısı 36 ay aşmamışsa %1’ oran diğer kredilerde %2 faiz uygulanmaktadır.

0,64-0,74 faizli konut kredisi

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik hayatı canlandırmak adına kamu bankaları finansman destek paketleri hazırladı. Buna göre kamu bankaları faiz indirimine gitti. Kamu bankalarının destek paketinde konut, araç, ihtiyaç ve tatil destek kredisi paketleri bulunuyor. Konut kredilerinde %0,64 ile %0,74 arasında faiz oranı uygulayacak.

Kamu bankaları tarafından verilen konut kredilerinden sıfır konutlar için %0,64 faiz oranı uygulanırken, ikinci el konutlarda %0,74 faiz oranı uygulanıyor. Bankalar bu kredi için toplam 15 yıl vade imkanı verirken, ilk 1 yıl geri ödeme almıyor.

Ziraat Bankası 0,64 faizli konut kredisi

Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası tarafından verilen destek paketleri içinde yer alan konut kredisinde 15 yıl vade imkanı veriliyor. Banka sıfır konut alımlarında 500 bin TL’ye kadar kredi verirken, bu kredilerde %0,64 faiz oranı uygulayacak.

Banka konut kredilerindeki peşinat oranını da %10’a düşürdü. Buna göre 100 bin TL sıfır konut kredisi alan birisi aylık 937 TL taksit ödemesi yapacak. Banka konut kredisinde 500 TL kredi tahsis ücreti kesmektedir. Ziraat Bankası konut kredilerinde Ankara, İzmir ve İstanbul için 750 bin TL üst limit belirlerken, diğer iller için 500 bin TL’ye kadar kredi vermektedir.

Halkbank konut kredisi 0,64 faizli

Halkbank ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut kredisi desteği veriyor. Banka sıfır konut alımlarında %0,64 faiz oranı uygularken, toplam 180 ay vade imkanı sağlıyor. Banka ikinci el konutlarda ise %0,74 faiz oranı uygulamaktadır. Konut kredisi başvuruları 5 Haziran tarihinde başlayacak.

Vakıfbank avantajlı konut kredisi

Konut kredisi desteği veren kamu bankalarından biri de Vakıfbank’tır. Vakıfbank konut kredilerinde 180 ay vade ve ilk 1 yıl geri ödeme almıyor. Banka sıfır konutlarda %0,64 faiz oranı uygularken, ,ikinci el konutlarda %0,74 faiz oranı uygulamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.