İcralık ve avukatlık olanlara kredi verilir mi? İcralık olan kişilere kredi veren bankalar

İcralık ve avukatlık olanlara kredi verilir mi? İcralık olan kişilere kredi veren bankalar

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında bankalar destek paketleri hazırladı. Pandemi sürecinde ekonomik sorun yaşayan kişiler bankaların destek kredilerine başvuruyor. Bu süreçte icralık olanlar kredi çekebilir mi sorusu sık sık gündeme getiriliyordu. Borç kapatma kredisi sayesinde icralık olan kişilere borçlarını kapatma fırsatı sunuldu.

Korona virüs salgını nedeniyle birçok banka kredi destek paketi hazırladı. Ancak geçmiş borçları olan ve banka sicilleri bozuk olan kişilerin banka kredilerini alıp alamayacağı merak konusu olmuştu. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında hazırlanan kredi paketlerinde kredi sicili bozuk olan kişilere kredi almasına imkan tanındı.

Bankalardan daha önce kredi alan ve borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin ilk olarak kredi notu düşürülür borcun ödenmemesi durumunda da kişi kara listeye alınır. Bu durumda kişi hakkında yasal işlem başlatılır.

İcralık ve avukatlık olanlara kredi verilir mi?

Kara listede olan kişilere normal şartlarda kredi verilemez. Bu kişilerin öncelikli olarak geçmiş dönem kredi borçlarını ödemesi istenir. İcralık olan ve yasal olarak icra takibine düşen kişiler finansman desteği veren bankaların yerine yasa dışı kredi veren kurumları araştırıyor. Kara listede olan ve icra takibine düşen kişiler bankalardan kredi alamadıkları için senetler, yüksek komisyonlarla veya yüksek faiz oranlarıyla kredi alabiliyor.

İcralık olan kişilere kredi veren bankalar

Geçmiş dönem borçlarını ödemeyen kişilere banka ilk olarak uyarı verir. Borcun ödenmemesi halinde bu kişiler hakkında yasal işlem başlar. Söz konusu yasal işlem borç sahibine ve kefile bildirilir. Yasal takibe alınan kişilerin mal varlıkların el koyulur ve borç ödenmeden bu malların kullanılmasına izin verilmez.

Kredisini ödemeyen hakkında yasal işlem başlatılan kişiler bankalarda işlem yapamaz ve bu nedenle kredi başvuruları işlem görmez. Bunun nedeni ise bankanın kredi almak isteyen kişinin borcunu ödeyecek güce sahip olmadığını bilmesidir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken borcun yapılandırılması ve ödeme gücünüze göre taksitlendirme yaparak borcun kapatılmasıdır. Borç kapatıldıktan sonra kredi başvurularında bulunabilirsiniz.

Ancak bazı bankalar kişilerin kredi notunu dikkate almadan kredi vermektedir. İşte bu bankalara kredi başvurusu yaparak kredi alabilirsiniz. Kredi borcunuzu temizleyerek sicilinizi düzeltmenizin iki yolu vardır. Bunlarda ilki borç yapılandırması yapmak, diğeri ise borcu tek bankada birleştirmektir. Borcun tek bankada birleştirilmesi kredi kapatma adı altında verilen kredilerle yapılır.

Kara listede olan ve birçok borcu olan kişi bankaya giderek borç kapatma kredisi başvurusunda bulunur ve banka tüm borçlarını kapatacak miktarda krediyi bu kişiye verir. Kişinin sadece bir bankaya borcu kalır ve bu borcun ödeme planını da kendi bütçesine göre ayarlaması halinde düzenli ödeme yaparak sicilini düzeltebilir.

İcralık olan banka müşterilerine müjde

Kredi başvurularında ilk olarak kişilerin kredi notuna ve sicil kaydına bakılır. Kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmez. Ancak 2020 yılında yapılan yeni düzenlemeyle icra listesinden olan kişilere refinans imkanı verildi. Söz konusu sicil affı yasasıyla kara listeden çıkan kişiler yeniden kredi başvurularında bulunabiliyor.

İcra borcunu kapatman isteyen vatandaşlarımızı ne yapmalı?

2020 yılında yaşanan korona virüs salgını nedeniyle vatandaşlar ekonomik olarak zor günler yaşıyor. Yetkililer vatandaşların nakit ihtiyaçlarını gidermesi açısından yardım ödemeleri yaparken, bankalarda destek paketleriyle uygun faizli kredi imkanı sağlıyor. Bankalar kredi desteğinin yanı sıra kredi erteleme imkanını da vatandaşlara sunuyor.

Bankalar bu desteklerin yanı sıra ekonomik olarak zor günlerin yaşandığı günlerde icralık olan kişilere borçlarını kapatabilmeleri için borç kapatma kredisi şansı tanıdı. Bu kapsamda icralık olan kişiler borç kapatma kredi alarak, borçlarını kapatıp sadece kredi aldığı bankaya ödeme gücüne göre taksit yaptırarak borçlarından kurtulabiliyor. Ödemelerini düzgün bir şekilde yapan kişilerinde kredi notu giderek düzelmiş oluyor.