İcradan ev veya konut nasıl alınır? İcradan ev ve konut satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

İcradan ev veya konut nasıl alınır? İcradan ev ve konut satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

İcra yoluyla el konulmuş daireleri daha uygun fiyata almak isteyen kişiler ''İcradan ev veya konut nasıl alınır?'' sorusunun yanıtını araştırıyor. İcradan ev ve konut satın alırken dikkat edilmesi gerekenler tüm hususlar yazımızın devamında yer alıyor.

İcra ile el konulan evler piyasa fiyatının altında satışa sunulmaktadır. Uygun fiyata ev almak istiyorsanız yarı fiyatına varan ücretlerle icradan ev satın atabilirsiniz. İcra ile ev konulan evler, icra ihaleleri ile satılmaktadır. İki aşamadan geçen bu işlemde ilk olarak icralık ev %60 bedel üzerinden satışa sunulur ve bu oranda alıcı bulunmazsa %40 oranında satışa çıkarılır.

İcralık ev nasıl alınır?

İcra ile satışa çıkan daire, arsa ya da araba gibi mallar ihale usulü ile açık arttırma yapılarak satılır. İcradan ev satın almak istiyorsanız işinde uzman bir avukat tarafından ayrıntılı bir araştırma yapmak faydalı olacaktır.

İcralık evler, icra müdürü ya da yardımcıları tarafından açık arttırma yazısı ilanı ile satış günü bildirilerek satışa sunulur. Bu şekilde gayrimenkul satın almak istiyorsanız 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Bunun yanında satış anında ihalede belirtilen miktarın %20’sini yanınızda götürmelisiniz.

Piyasa fiyatının çok altında bir miktar ile satın alacağınız evler için devlete KDV bulunmaktadır. KDV oranı 150 metrekare evler için %18 olurken, 150 metrekarenin altındaki daireler için ise %1 oranındadır. Ayrıca damga vergisi, tellaliye ücreti ve diğer masraflar da vardır.

İhale kazanıldıktan sonra ne yapılması gerekir?

İhaleyi kazandıktan sonra, ihale üzerinde itiraz ya da fesh davası açılmadığı takdirde 10 gün içerisinde paranın tamamı ödenmelidir. Daha sonra icra dairesi tarafından, belirtilen tapu için tapu müdürlüğüne yazı gönderilmesi gerekmektedir. Bunun yanında ihale yoluyla alınan gayrimenkul, satış tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde Gelir Vergisi Kanunu’na göre satılamamaktadır. Eğer gayrimenkulün satışı yapılırsa aradaki fark kadar gelir vergisi ödenmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.