İcra borcu taksitlendirme yapılabilir mi? Banka ve senet icra borcu taksitlendirme işlemleri

İcra borcu taksitlendirme yapılabilir mi? Banka ve senet icra borcu taksitlendirme işlemleri

İcra borcu taksitlendirme yapılabilir mi? Banka ve senet icra borcu taksitlendirme işlemleri nasıl yapılıyor? Özel ya da resmi kurumlara borcu olan ve ödeme yapamadığı için icra durumuna gelen vatandaşlar icra borçlarını kendi bütçelerine göre taksitlendirip taksitlendiremeyeceğini merak ediyor.

İcra Borcu Taksitlendirilebilir Mi?

İcra borcu olan vatandaşların en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de icra borcunun taksitlendirilip taksitlendirilmediği konusu oldu. İcra borcunuzu kendinize göre taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Ödemenizi kolaylaştırabilirsiniz. Borcunuzun hangi kuruma ait olduğu önemsizdir. Bankalara, resmi veya özel kurumlara, operatörlere veya herhangi bir kuruma olan borcunuz nedeniyle icra durumuna düştüyseniz. İcra borcunuzu ödeyebileceğiniz şekilde taksitlendirebilirsiniz.

Aylık ödeme yapabileceğiniz şekilde borçlarınızı ayarlamanız gerekmektedir. icra durumunda borçlu olduğunuz kurumlara bağlı olarak taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Genellikle resmi veya özel kurumlar borcunuzu ödemeniz için size uygun taksitlendirme işlemini yapmaktadır. Ancak senetle borçlanma gibi farklı yollarla borçlu olma durumlarında işler daha da zorlaşmaktadır. Sizden direkt borcunuzu isteyebilirler ve vermemeniz durumunda, ödeme yapmamanız durumunda haciz işlemlerine kadar olay ilerleyebilir. Borcunuza karşılık maaşınız haczedilebilir, banka hesabınız kapatılabilir, evinize haciz gelebilir. Bu nedenle altından kalkamayacağınız borçlara girmemeniz önerilmektedir.

İcra Borcu Taksitlendirme

Taksitlendirme işlemi yasal bir süreçtir. Borcunuzun olduğu kurum bu durumu bildirir ve taksitlendirme işlemini gerçekleştirerek haciz durumunuzu ortadan kaldırır. Borcunuzu zamanında ödemeniz, ödemelerinizi aksatmamanız gerekmektedir. İcra borcunuzu taksitlendirerek borcunuzu bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

Kurumlara olan borçlar zamanında ödenmediğinde yasal takip sürecine alınırsınız. Yasal takip süreci içerisine alındığınız bilgisi size verilir. Borçlar ödenmemeye devam ederse sizi kurumun avukatları aramaya başlar. Avukatlar tarafından size tebligat gelir. Bu ödemeleri geciktirdiğiniz zaman icra süreci başlar. İcra borcunuzu taksitlendirmek istediğinizi avukatlara bildirmeniz doğrultusunda taksitlendirme işlemi başlar ve bütçenize uygun her ay ödeme yapabileceğiniz şekilde anlaşmaya varılır.

Borç taksitlendirme işlemi sırasında borcunuzun hepsini de ödeyebilirsiniz. Eğer ödeme durumunuz yoksa bütçenize en uygun taksit seçeneğini seçerek zamanında ödeme yapmanız ve ödemelerinizi geciktirmemeniz gerekmektedir. bazı kurumlar taksitlendirme işlemi için belirli bir peşinat isteyebilir. Peşinat veremeyecek durumda iseniz borcunuza farklı faiz oranı işlenebilmektedir. Kurumlar tarafından icra borcu taksitlendirme işlemleri farklı şekillerde olabilmektedir.

Borcunuzu taksitlendirdikten sonra ödeme işlemlerini zamanında veya hiç yapmazsanız bu sefer haciz işlemleri başlatılır. Maaşların tamamına haciz konmamaktadır. Ancak dörtte birine haciz işlemi yapılmaktadır. Evinize de haciz gelebilir. Bu nedenle icra durumuna düşmemeye veya taksitlerinizi bütçenize uygun şekilde ayarlayıp zamanında ödemeye çalışınız.

İcra Borcu Taksitlendirme Yöntemleri

Taksitlendirmeyi bütçenize uygun yapamadıysanız ve size yüksek geldiyse bu durumda maaşınızın dörtte birini almalarını talep edebilirsiniz. Maaşınızın dörtte birini alarak daha düşük bir şekilde ödeme işlemi yapabileceğiniz gibi yasal olarak da bu işlemi gerçekleştirerek daha rahat bir ödeme işlemi yapabilirsiniz.