Harman ödemeli traktör kredisi veren bankalar ve şartları

Harman ödemeli traktör kredisi veren bankalar ve şartları

Coronavirüs sürecinde harman ödemeli traktör kredisi veren bankalar kredi kampanyaları ile ilgili detayları paylaştı. Özel ve kamu bankalarının uzun vadeli traktör kredisi kampanyaları ile ilgili ayrıntıları içeriğimizde derledik.

Tarım işçilerinin ihtiyaç duyduğu traktör ve diğer tarımsal gereçlerin alımlarında belirli aralıklarla ödeme kolaylıkları sağlanacak kredi veriliyor. Son dönemde çiftçilerin desteklenmesi için traktör kredilerinin vadesi 72 aya çıkarılmıştı. Devletin tarım ve çiftçileri destekleyebilmek ve tarım sektörünü canlandırabilmek için yürüttüğü projeler çerçevesinde kamu ve özel bankalar tarafından çok sayıda destek paketi hazırlanmaktadır.

Ziraat Bankası traktör kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Tarım Kredisi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına dair tebliğ gereğince zirai kredilendirme belgesi bulunan sıfır tarımsal mekanizasyon araçlarına yatırım kredisi kullandırılacak.

Banka; 3, 6 ve 12 ayda bir geri ödeme seçenekleriyle traktör satışının en fazla yüzde 75’ine kadar kredi kullandırmaktadır.

Denizbank

Denizbank; üretici ve tarımsal işletmeler için 60 aya varan vadelerle kredi kullandırmaktadır. Traktör ve tarımsal kredi için KDV dahil kasko bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullandırıyor.

Türkiye Ekonomi Bankası

TEB, yatırım kredileri çerçevesinde sıfır ve ikinci el traktör destekleme kredisi kullandırıyor. Ayda bir, 3 ayda bir, 6 veya 12 ayda bir ödeme seçenekleriyle 60 ay vadelerle kredi kullandırılmaktadır.

İş Bankası

Çiftçi kredi destek paketi ve İş Bankası müşterisi olarak tarımsal faaliyetler yapan çiftçilere 0 km veya 5 yaşına kadar traktör alımlarında 1-48 ay arası vadelerle kredi kullandırılmaktadır.

Akbank

Akbank traktör kredisi çerçevesinde sıfır veya ikinci el traktörler için uygun şartlarla finansman sağlamaktadır. Müşteriler proforma faturanın yüzde 80’ine kadar kredi kullanabilirken, ikinci el traktörler için bu oran yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Üreticiler, 60 aya varan vadelerle uygun ödeme koşullarıyla kredi alabilecek.

Yapı Kredi

Yapı Kredi; 1, 3, 6 ve 12 ayda bir vadelerle sıfır ve ikinci el traktör kredisi finanse ediyor. Bankanın traktör kredisi kampanyası kapsamında 36 aya kadar vade fırsatı sunuluyor.

Şekerbank

Şekerbank, sıfır kilometre traktör alımlarında faturanın yüzde 75’ine kadar 60 aya varan vade seçeneğiyle kredi verebilmektedir. 5 yaşını aşmayan ikinci el traktörlere ise satış bedelinin yüzde 60’ına kadar kredi vermektedir.

Traktör kredisi alabilmek için gereken belgeler nelerdir?

Traktör kredisi almak isteyen bireylerin;

Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi,

Kimlik fotokopisi,

Tarla tapusu,

Proforma fatura ile başvuruda bulunmalıdır.

Tarım kredi çerçevesinde finanse edilen tarım kredisi için banka gerekli gördüğü durumlarda ek teminat talep edebilmektedir. Kredi notu düşük olan müşteriler bir gayrimenkule veya bir taşıta ipotek koydurarak kredi alabilmektedir. Üreticinin ödeme durumuna bağlı olarak ayda bir, 3-6 veya 12 ayda bir geri ödeme seçeneğiyle finansman temin edilebilmektedir. Sıfır ve ikinci el traktör alımlarında faturanın tamamına kadar değil, sıfır traktörlerde yüzde 80’ine, ikinci el traktörlerdeyse yüzde 60’ına kadar kredi verilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.