Hangi bankalarda hesabım var? E-Devlet adıma açılmış banka hesabı sorgulama 2020

Hangi bankalarda hesabım var? E-Devlet adıma açılmış banka hesabı sorgulama 2020

Hangi bankada hesabım var e-devlet sorgulama 2020 işlemi nasıl yapılıyor? E- devlet 2020 yılında sisteme yeni sorgulama işlemi eklendi. Hangi bankada hesabınızın olduğunu e- devlet sistemine girerek öğrenebilirsiniz. Mevduat ve katılım hesaplarınızı e- devlet sistemine giriş yaparak kolayca sorgulayabilirsiniz.

Hangi Bankada Hesabınız Olduğunu E-Devlet Sisteminden Sorgulama İşlemi

2020 yılında e- devlet sistemine yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemelerden biri de hangi banka üzerinde katılım ve mevduat hesabınızın olduğunu öğrenmek. E- devlet sisteminde hangi bankada hesabınız olduğunu artık sorgulayabilirsiniz. E- devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız. Arama kısmına Mevduat/ Katılım Fonu hesabı bulunan banka sorgulama yazarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnsanların bilgilerini güvence altına almak amacıyla artık e- devlet sistemi üzerinden banka hesapları da sorgulanabilecek. E- devlet sistemine giriş yaparak bankalarınızı öğrenebilirsiniz. Çıkan sonuçlar resmi evrak niteliğine sahip değildir sadece bilgilendirme amacıyla sistem üzerinde yer almaktadır.

E- devlet Banka Hesabı Sorgulama İşlemi

E-devlet üzerinden sorgulama sonucunuz, banka kayıtları ile farklılık gösteriyorsa banka kayıtları esas alınmaktadır. Banka kayıtlarında imzalar yer aldığı için e- devlet sisteminde yer alan bilgilerden daha önemlidir. E- devlet sistemine yanlışlık, eksik bilgi ve gecikme nedeniyle farklı bir durum yansıtılmış olabilir. E- devlet sisteminde yer alan onayı vererek ve devam et butonuna basarak işleminize devam edebilirsiniz. E- devlet sisteminde tasarruf mevduat niteliği taşıyan TL, yabancı para ve kıymetli maden depo hesapları cinsinden vadeli veya vadesiz mevduat hesaplarınız ve özel cari hesap ile katılma hesapları yer almaktadır.

BDDK resmi intenet sayfası üzerinden kuruluşlar menüsünde bankalar ve katılım bankaları kısımları yer almaktadır. Bu yer alan veriler kullanılarak e- devlet sisteminde bu bilgiler size gösterilir. E- devlete yansıtılan hesaplar içerisinde kalkınma ve yatırım bankaları ve TMS bünyesinde yer alan bankalar yer almamaktadır. Hesap sorgulama işleminde hesabınızda yer alan bakiye gösterilmemektedir. Sonuçlar bankaların EFT kodlarına göre sıralanmaktadır. Hesap kapatma işlemi yapmak isteyenler ilgili banka ile iletişime geçmelidir.

E- Devlet Banka Hesap Sorgulama İşlemini Kimler Kullanabilmektedir?

E- devlet sistemine giriş yapabilen bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hesap sorgulama işlemi yapabilmektedir. Sadece kendiniz ile ilgili işlem yapabilirsiniz. Başka birinin hesabına bakamazsınız veya sorgulama işlemi gerçekleştiremezsiniz. Başka birinin adına işlem yapılamamaktadır. Banka hesaplarında da her hesap e- devlet üzerinden sorgulanamamaktadır.

Ortak olduğunuz şirketin hesabını, ticari işletmelerin hesabını veya kooperatif gibi resmi ve ticari mevduat hesaplarını e- devlet sistemi üzerinden sorgulayamazsınız. Ortak mevduat hesabınız bulunuyorsa e- devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Mirasçı veya varisçi için henüz çalışmalar devam ediyor.

E- devlet Üzerinden Kredi veya Kredi Kartı Başvurusu Yapılabilir Mi?

E- devlet sistemi üzerinden kredi veya kredi kartı başvurusu yapamazsınız. E- devlet sisteminden mevduat hesaplarınızı sorgulayabilirsiniz. Ancak kredi kartı veya kredi gibi işlemler bankalar üzerinden yapılmaktadır. E- devlet üzerinden sadece hesap sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Hesap değişikliği gibi bir işlem yapılamamaktadır. Hesap değişikliği işlemleri ya da herhangi bir bankacılık işlemleri e- devlet sistemi üzerinden yapılamamaktadır.

Banka ile Yaşanan Sorunlar İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Banka sorunları için bankalara müracaat ettikten sonra sonuç alamadıysanız, Türkiye Bankalar Birliğini ya da Türkiye Katılım Bankaları Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyetine de başvuru yapabilirsiniz. Elektronik şikayet sistemi üzerinden de şikayetinizi iletebilirsiniz.

Borç Sorgulama İşlemi E-devlet Üzerinden Yapılmıyor

E- devlet sistemi üzerinden bankalara olan borcunuzu sorgulayamazsınız. E- devlet sisteminde sadece mevduat ve katılım hesabınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ek bir bankacılık işlemini yapamazsınız. Borç sorgulama işleminizi bankanızı arayarak ya da intenet bankacılığını veya mobil uygulamayı kullanarak yapabilirsiniz. E- devlet üzerinden bu işlem yapılamamaktadır.

Bankanızın çağrı merkezinden bütün bankacılık işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. E- devlet sistemi üzerinden mevduat ve katılım hesaplarınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi için ek bir ücret istenmemektedir. Hesabınızda ne kadar para olduğunu öğrenmek için bankanızı aramanız veya bankanızın intenet bankacılığını kullanmanız gerekiyor.

Bankaların Çağrı Merkezleri

Hesaplarınız ile ilgili bilgi almak için bankalarınızın çağrı merkezini aramanız yeterli. Çağrı merkezlerini arayarak dilediğiniz bankacılık işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplarınız da ne kadar para olduğunu da çağrı merkezlerini arayarak öğrenebilirsiniz. İşte bankaların çağrı merkezi numaraları:

Akbank Çağrı Merkezi: 444 25 25

Altenatif Bank Çağrı Merkezi: 0 212 315 65 00

Albaraka Türk 444 5 666

Anadolubank Çağrı Merkezi: 444 555 0

Citibank Çağrı Merkezi: 444 0 500

DenizBank Çağrı Merkezi: 444 0 800

Fıbabanka Çağrı Merkezi: 444 88 88

Finansbank Çağrı Merkezi: 444 0 900

Garanti Bankası Çağrı Merkezi:444 0 338

Halkbank Çağrı Merkez: 444 0 400

HSBC Bank Çağrı Merkezi: 444 0 111

ING Bank Çağrı Merkezi: 444 0 600

İş Bankası Çağrı Merkezi: 444 02 02

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi: 444 0 123

Şekerbank Çağrı Merkezi: 444 78 78

Türkiye Finans Çağrı Merkezi: 444 2 444

TEB Çağrı Merkezi: 444 0 666

VakıfBank Çağrı Merkezi: 444 0 724

Yapı Kredi Bankası Çağrı Merkezi: 444 0 444

Ziraat Bankası Çağrı Merkezi: 444 00 00