Giyim mağazası nasıl açılır? Butik giyim mağazası maliyet hesaplaması ve aylık geliri

Giyim mağazası nasıl açılır? Butik giyim mağazası maliyet hesaplaması ve aylık geliri

Giyim sektörü her dönem yapılabilecek ve büyük kazanç elde edilebilecek bir sektördür. Ülkemizde birçok giyim mağazası vardır. Giyim sektörüne girmek isteyen girişimciler giyim mağazası açma maliyet hesaplaması yapmalıdır. Giyim mağazası açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Giyim mağazası açmak oldukça zordur ancak işin altından kalkıldığında büyük kazanç elde edebilirsiniz. Giyim mağazası açarken sektöre hakim olmak, ve trendleri iyi bilmek gerekir. İşe yeni girmek isteyenler büyük bir mağaza yerine butik bir mağaza açarak sektöre giriş yapmalıdır.

Küçük bir mağaza açmak, size sektör hakkın daha fazla bilgi sahibi olmanızı ve en kötü senaryoda ise batmanız halinde kaybınız daha az olacaktır. İşi öğrendikten sonra mağazayı büyütebilir ve daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

KOSGEB giyim mağazası NACE kodları

47.71 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda giyim eşyalarının perakende ticareti

47.71.01 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil)

47.71.03 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kürklü deriden giyim eşyalarının perakende ticareti (işlenmiş kürklü deriler dahil)

47.71.04 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi))

47.82 - Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla tekstil, giyim eşyası ve ayakkabı perakende ticareti

47.82.01 - Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)

Giyim mağazası açmak isteyenlere tavsiyeler

Giyim mağazası açarken hedef kitlenin iyi belirlenmesi çok önemlidir. Buna göre kadın, erkek ve çocuk giyim üzerine yoğunlaşabilir veya bu bölümlerin hepsine hitap eden bir mağaza açabilirsiniz. Ancak kadın giyim mağazaları ülkemizde her zaman daha çok kazanç elde etmektedir. Genel olarak mağaza açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • İşin başında durulmalı ve iyi takip edilmeli,
 • Finansal olarak da konulara hakim olunmalı,
 • Müşteri personel ilişkilerinin iyi tutulması,
 • Ürün alınan firmalarla bağlantıların güçlü olması,
 • Ürünler hakim olunmalı ve istendiği zaman hızlı bir şekilde teslim edilmeli,
 • Günlük trendler takip edilmeli ve buna göre ürünler alınmalı,
 • Online olarak satışlar gerçekleştirilmeli ve mutlaka site kurulmalı,
 • Müşterilerin sürekli gelmeleri önemlidir bu kapsamda müşteriler özel hissettirilmelidir.

Giyim mağazası nasıl açılır?

Giyim mağazası açmak kulağa hoş gelse de o kadar kolay bir iş değildir. Giyim mağazası açmak için sırasıyla şu adımları izlemelisiniz.

 • Sektör hakkında plan yapılmalı ve eğitim alınmalıdır.
 • Ürünlerin nereden alınacağı ve kar oranlarının ne olacağı hesaplanmalıdır.
 • Mağazanın yapısının iyi planlanması ve butik bir mağaza mı yoksa büyük bir mağaza mı olacağına karar verilmelidir.
 • Düşündüğünüz mağaza yapısına uygun dükkan aramalısınız. Dükkanın mutlaka deposu olmalıdır.
 • Dükkanın en önemli yeri tabelasıdır. Dikkat çekici bir tabela yaptırmalı ve isim belirlemelisiniz.
 • Düşündüğünüz ürünleri almak için birikim yapmalı yoksa kredi almalısınız.
 • Dükkanı kiraladıktan sonra dükkanın yasal işlemlerini yapmalı ve gerekli evrakları hazırlamalısınız.
 • Ardından ürünlerin alınacağı tedarikçilerle iletişime geçmeli ve size en uygun tedarikçiyle çalışmalısınız. Tek bir tedarikçiyle çalışmanız gerekmez. Tüm tedarikçilerden fiyat alıp karşılaştırın.
 • Evrakların ardından dükkanın tasarıma başlamalı ve dikkat çekici bir iç tasarım yapmalısınız. İç tasarımda en önemli noktalar ışıklandırmalar, askılık sistemleri, yazar kasa, POS cihazı, deneme kabinleri, kabin perdeleri, aynalar, ses sistemleri, insanların dinlenmeleri amacı ile küçük dekoratif koltuklar, vitrin mankenleri, raflı kapaksız dolaplar, orta raflar ve stantlardır.
 • Tasarım işlerinin ardından personel alımına geçmelisiniz. Uygun personeli ararken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sektöre hakim biri olmasıdır.
 • Dükkanı açmak için her şey hazır. Açılışı dikkat çekici bir şekilde yapmalısınız.
 • İlk günlerde ürünlerde özel indirimler yapmalı ve müşteri kitlenizi toplamaya başlamalısınız.
 • İnsanlara adınızı duyurmak için biraz zaman harcayacaksınız ve bu nedenle ilk aylarda indirimler yapmalısınız.
 • Giyim sektöründe büyük rakipleriniz vardır. Bu rakiplerle başa çıkmak için kaliteli ürünlerin yanı sıra ilgi çekici ürünleri de takip etmeli ve popüler ürünlerin satışına odaklanmalısınız.

Butik giyim mağazası maliyet hesaplaması ve aylık geliri

Butik giyim mağazaları daha az ürün olmasından dolayı ürünleri yüksek fiyattan satışa sunar. Bu butiklerden genel olarak maddi durumu daha iyi olan insanlar alışveriş yapar. Büyük şehirlerde butik mağazaları sıkça bulunur.

Butik bir mağaza açarken mağazanın size maliyeti ortalama 15.000 TL ile 45.000 TL arasında değişecektir. Bu maliyetleri göz önüne alarak aylık geliri hesaplarsanız gelir gider tablosuna göre kazanç elde edip edemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak gelir elde etmek için öncelikle doğru tanıtım ve yenilikçi bir bakış açısına sahip olmanız gerekmektedir.

Küçük ve Büyük ölçekli giyim mağazası maliyet hesaplaması ve aylık geliri

Giyim mağazaları butik mağazaların yanı sıra küçük, orta ve büyük mağazalar olarak açılır. Buna göre küçük mağaza açarken ortalama 2.000 TL ile 20.000 TL arasında bir gideriniz olacaktır. Mağaza açılışının ardından ek giderlerin 10.000 TL, ürün tedariğinin ise 20.000 TL tutacağını düşünürsek toplam 45.000 TL’ye küçük bir mağaza açabilirsiniz.

Büyük ölçekli bir mağaza açmak isteyenler dükkan için ortalama 20.000 TL ile 30.000 TL arasında bir tutar ayırmalıdır. Mağazanın ek giderleri için 10.000 TL, ürün alımı için ise 20.000 TL ayrılacağını düşünürsek, büyük bir mağazanın açılışı toplam 70.000 TL olur.