Giyim mağazası açmak için gerekli evraklar ve sermaye hesaplaması

Giyim mağazası açmak için gerekli evraklar ve sermaye hesaplaması

Giyim mağazası açmak için gerekli evraklar ve sermaye (güncel) merak edilen konular arasında yer alıyor. Giyim mağazası açmak isteyenler, mağaza için gereken evrakları, ne kadar sermaye gerektiğini, kar getiren bir iş olup olmadığını araştırıyor. Giyim mağazası açmak isteyenlerin izlemesi gereken önemli adımlar bulunmaktadır.

Giyim Mağazası Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Ne Kadar Sermaye Olması Gerekir?

Giyim mağazası açmak ve kendi iş yerinizi kurmak istiyorsanız, açacağınız mağazanın büyüklüğüne göre sermaye miktarı değişmektedir. Giyim mağazası açmak için gereken evraklar genel olarak şu şekilde olmaktadır:

-İlk olarak belediyeden gerekli izinleri ve onayları almalısınız.

-Vergi dairesinden vergi levhası almak,

-Dükkan kiralık ise kira sözleşmesi, satın alınmış ise tapu senedi gerekmektedir.

-Dükkanın ikametgah adresi,

-Muhtardan veya noterden onaylanmış nüfus cüzdanının sureti,

-Başvurunun yapıldığına dair bir dilekçe,

-İmza beyannameleri,

-İş yeri açma ruhsatı ve hafta sonu çalışma izni ruhsatı da alabilirsiniz. Bu ruhsatlar belediyeden alınmaktadır. Belediyeden bu ruhsatı almak için gereken belgeler şunlardır; Başvuru formu, dükkan kiralık ise kira kontratı, satın alınmış ise tapu senedi, nüfus cüzdanının aslı ya da fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı kayıt öneği ve adli sicil kaydı, şahsa ait ustalık belgesi, yangın söndürme tüpünün dolu olduğunu bildiren fatura, işletme sahibi olacak şahsın bağlı bulunduğu odaya kaydı bulunduğunu bildiren belge, itfaiyelerden alınması gereken olumlu belgesi, dükkanın sağlamlığını gösteren belge.

Giyim Mağazası Açmanın Maliyeti

Giyim mağazası açmanın maliyeti dükkanın boyutuna göre değişmektedir. Bu nedenle dükkan bilinmeden net bir fiyat verilmesi doğru olmaz. İşletmenin nereye kurulacağı da fiyatı etkilemektedir. Merkez yerlerin kirası veya satın alımı daha yüksek fiyatlı olacaktır. İş yerinizin yerine ve dükkanın boyutuna göre, hatta satacağınız ürüne göre de maliyet değişiklik göstermektedir.

Küçük dükkanların maliyetlerini ortalama şekilde hesaplayacak olursak 25 bin TL ile 50 bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Bu fiyat mağazanın dekorasyonuna göre de değişiklik gösterecektir. Büyük dükkanlar için ortalama maliyet 25 bin TL ile 150 bin TL arasında değişmektedir. Bu tutarda dekorasyona göre değişiklik gösterecektir.

Giyim Mağazası Açma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giyim mağazası açmak istiyorsanız, bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var aksi taktirde kazanç elde edemezsiniz. Sürece adım adım gitmelisiniz ve planlarınızı iyi yapmalısınız. Doğru yer seçmeli ve doğru kararlar vermelisiniz. Bu nedenle takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

1.Adım:

İş Planı Oluşturun

Giyim mağazası açmadan önce yapacağınız ilk şey iş planı oluşturmak olmalıdır. İş planı içerisinde dükkanınızın ismi, mekan seçimi, işletmenin büyüklüğünün ne kadar olacağı, ne kadar eleman çalıştıracağınız, gelirler ve giderlerin hesaplanması, hazırlanması gereken evraklar, ürün tedarik edeceğiniz yerler olmalıdır. İş planınıza ve mağazacılık konusuna hakim olmalısınız.

2.Adım: Sermayenize Uygun Dükkan Seçin

Giyim mağazası için bir miktar sermayenizin olması gerekmektedir. Birikmiş sermayeniz için en uygun mağazayı seçmeye çalışın ve altından kalkamayacağınız borçlara bulaşmayın. Sermayeniz doğrultusunda ilerleyin ve sakın fazla kredi çekerek zor duruma düşmeyin.

3.Adım: Mekan Seçimine Dikkat Edin

Giyim mağazasında veya herhangi bir mağaza açılışında mekan en önemli unsurlardan biridir. Mağaza açmak için işlek olan yerleri tercih edin. Dükkanı iş planınıza uygun seçiniz. Deposu olan, yazısı güzel gözüken ve insan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde bir dükkan olması tavsiye edilir.

Mekan seçerken, kira bedelinizin iş yerinizin potansiyeli için uygun olup olmadığını kontrol edin. Aynı semt içerisinde veya cadde üzerinde benzer mağazaların olup olmadığını araştırın. Yol üstünde olması da araçtaki insanların dikkatini çekmektedir.

4.Adım: Tedarikçilerinizi Belirleyin

Ürün tedariği diğer önemli unsurlardan biridir. Sadece tek tedarikçi edinmeyin. Toptan kıyafet satma kararı aldıysanız birçok tedarikçiyi ayarlayın. En uygun fiyata en kaliteli malı almak için tedarikçilerinizi araştırınız. Dikkatli ve planlı olunuz. İyice araştırınız ve mağazanızda çeşitliliğe önem veriniz.

5.Adım: Araştırmacı Olun

Giyim mağazası genellikle piyasada tercih edilen bir sektördür. Bu sektörle uğraşan pek çok insan bulunmaktadır. Yıllardan beri bu iş ile uğraşan rakipleriniz olacaktır. Bu nedenle siz aktif olmayı, araştırmacı olmayı iyi bilin. Rakipleriniz dişli olacaktır. Firmaları detaylı şekilde araştırın. Neleri ne kadara sattıklarını öğrenin ve iyi bir analiz yapın.

6.Adım: Gelişmelere ve Eğitimlere Açık Olun

Mağazacılık sektörüne atılmadan önce kombinlere hakim olun, eğitimlere ve gelişmelere açık olun. Yenilikçi olmaya çalışın ve insanlarla iyi iletişim kurmayı öğrenin. Her zaman yeni bir şey öğrenmek için hevesli olun.

7.Adım: Teknolojiden Faydalanın

Günümüz çağı artık teknoloji çağı. Sosyal medya üzerinden mağazanızın reklamını yapın. Çekilişler düzenleyin, kendinizi bir şekilde duyurmaya çalışın. Bu dükkanınızı popüler yapacaktır. Resmi intenet sitenizi kurarak satışınızı oradan da gerçekleştirebilirsiniz.

8.Adım: Personel Seçimine Dikkat Edin

Giyim mağazası için özellikle butiklerde ve küçük işletmelerde çok fazla eleman çalışmamaktadır. Büyük giyim mağazalarında da mağazaya göre 3 veya daha fazla personel çalıştırılması önerilmektedir. Personel alımlarında da personellerin iletişim becerisinin yüksek olması, güler yüzlü olması ve işini biliyor olması önemli noktalardır.

9.Adım: Reklam ve Tanıtıma Önem Verin

Mağazanızın reklamına önem verin, belirli yerlere reklam koyabilir. El broşürleri dağıtabilirsiniz. İntenet sitesi üzerinden tanıtımınızı yapabilirsiniz. Aynı şekilde reklamınızı da sosyal medya üzerinden yapabilirsiniz.

10.Adım: Muhasebeci Tutun

Giderlerinizi, gelirlerinizi, personellerinizin maaşlarını ve sigortalarını hesaplaması için mutlaka muhasebeci tutun. Aksi halde işin içinden çıkamazsınız ve gideriniz yanlış hesaplanır, gelirinizden fazla olursa zor duruma düşersiniz.

Giyim Mağazası Açmak Karlı Bir İş mi?

Giyim mağazaları kategorileri bulunmaktadır. Üç kategoriye ayrılmaktadır. Kadın, erkek ve çocuk seçenekleri bulunmaktadır. Bu 3 seçeneklerden en avantajlı olanı seçmek sizin için karlı olmaktadır. Giyim mağazalarında karlı bir iş elde etmek istiyorsanız toptan alım yapmanız gerekmektedir.

Çocuk Giyim Mağazaları

Giyim mağazalarında en çok kazanç sağlayan alandır. Kız ve erkek bebek olarak ayrılmaktadır ve satış oranı oldukça fazladır.

Kadın Giyim Mağazaları

Kadın giyim mağazaları en çok satış yapan ikinci alandır. Kadın giyim mağazaları kar elde etmenizi sağlayacaktır.

Erkek Giyim Mağazaları

En az kar sağlayan giyim mağazaları erkeklerinkidir. Erkekler alışverişi çok sevmemektedir. Genellikle özel günlerde bir şeyler almayı tercih ederler. Kar oranı çocuk giyim ve kadın giyim mağazalarına göre oldukça düşüktür.

Bayilik Veren Giyim Mağazaları

-Mavi Jeans,

-Panço,

-Penti,

-Polo Garage,

-Tüzün,

-Batik,

-Colins,

-Koton.