Garanti bankası findeks kredi notu sorgulama işlemi

Garanti bankası findeks kredi notu sorgulama işlemi

Bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Garanti Bankası müşterileri Garanti Bankası kredi notu nasıl sorgulanır sorusunun yanıtını arıyor.

Bankalardan kredi çekmek isteyen vatandaşlarımızın kredi notlarının yüksek olması gerekiyor. Bankaya kredi çekmeye gidecek olan vatandaşlarımız, kredi notunun nereden öğrenileceğini merak etmektedir. Kredin notunuzu öğrenmek için birçok yönteme başvurabilirsiniz. Kredi notları findeks sistemi üzerinden ücretli olarak sorgulanmaktadır. Bundan ayrı olarak Türkiye İş Bankası, Finansbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve Akbank gibi bankalar üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu bankalardan SMS ve T.C. kimlik numarası ile kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama İşlemi

Çeşitli ihtiyaçlardan ötürü bankalardan finansman desteği talep eden vatandaşlarımıza kredi notuna göre kredi verilmektedir. Bankalar, kredi için müşterilerinden birtakım evraklar istemektedir. Bu evraklardan sonra bankalar müşterinin kredi geçmişini kontrol ederler. Müşterinin kredi notunda krediye uygun olmadığı anlaşılırsa bankadan kredi alamaz.

Kredi Notu Aralığı

Risk Grubu

Kredi Kullanma İhtimali

1-699

En Riskli

Çok Düşük

700-1099

Orta Riskli

Düşük

1100-1499

Az Riskli

Gelire Bağlı

1500-1699

İyi

Yüksek

Yukarıda gördüğünüz gibi kredi notu aralıkları ve kredi çekme ihtimali verilmiştir. Eğer kredi notunuz 1-699 arasındaysa bankalar size kredi vermez. Kredi alamama ihtimaliniz çok yüksektir. Kredi notunuz 700-1099 arasındaysa yine düşük ihtimalle kredi çekebilirsiniz. Bu gruptakilere genellikle ya kredi çıkmaz ya da çok az kredi çıkar. Kredi notunuz 1100-1499 arasındaysa kredi alma ihtimaliniz yüksektir ancak kesin olarak kredi alacaksınız diye bir durum yoktur. Kredi notunuz 1500-1699 arasındaysa kredi çekme ihtimaliniz çok yüksektir. Rahatlıkla kredi çekebilirsiniz ancak kredi limiti yine banka tarafından belirlenir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Bankalarla irtibatı olan herkesin bankalarda risk raporu bulunmaktadır. Bu rapora göre müşterilere ait olan kredi kartı, mevduat hesabı, konut, taşıt veya ihtiyaç kredisine ait bilgiler bulunmaktadır. Bankalar, müşterilerinden aldıkları bu bilgileri Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderir. Risk merkezleri de bu bilgileri rapor altına alarak arşivlemektedir.

Risk merkezleri bu bilgileri e-devlet sistemine yüklemektedir. Kredi notunuzu bu sayede e-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. E-devlet sayfasına girerek arama motoruna Türkiye Bankalar Birliği yazınız. Burada karşınıza çıkan risk merkezi raporu kısmına girerek başvuru oluşturmanız gerekmektedir. Ardından telefonunuza gelen şifrenizi girdikten sonra kredi limitinizi ve borç bilgilerinizi görüntüleme imkanınız vardır.

Findeks sistemi de kişilerin kredi notunu ücretli bir şekilde kişilere sunmaktadır. Findeks sizden öncelikle üye olmanızı ister. Burada 1’den 1900’e kadar kredi notu karşınıza çıkar. Puanınız 1900’lere yakında riskli değilsiniz anca 1’e ne kadar yaklaşırsa o kadar riskli sayılırsınız. Kredi not hesaplamasında 5 yıllık süreç ön plana çıkar. 5 yıl içerisinde herhangi bir kredi kartı ya da kredi kullanmamışsanız kredi notunuz da olmaz. Zaten kredi sicilinizi temizlemek istiyorsanız, yapılandırma yaparak en azından düzenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Böyle olursa kredi siciliniz 5 yıl içerisinde tertemiz olacaktır. Findeks kredi notu öğrenme ücret 6 TL + KDV olarak belirlenmiştir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

SMS ile kredi notunuzu öğrenme fırsatınız vardır. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell hatları üzerinden SMS ile kredi notu öğrenmek için T.C. kimlik numaranızı yazın, bir boşluk bırakın, 1122’ye SMS gönderin. Ancak bu yöntem de ücretlidir ve 9 TL ücreti vardır.

Kredi çekmek için bankalara gitmeden önce kredi notunuzu sorgulamanız iyi olacaktır. Unutmayın ki kredi başvurusu sonra ret alırsanız kredi notunuz düşer.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Garanti Bankası müşterileri, banka üzerinden kredi notu sorgulama işleminin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Garanti Bankası müşterilerinin kredi notunu müşterileriyle paylaşan nadir bankalardandır. Bazı bankalar da kredi notunuza göre bir kredideki faiz oranını düşürebilmektedir. Önek verecek olursak, kredi notu yüksek olan kişilere %2,50 faiz oranlı bir kredi, %2,45 oranına düşürülebilmektedir.

Kredi notunu öğrenme sistemi Findeks, kredi çekecek olan kişilerin kredi çekmeye uygun olup olmadıklarına dair önemli bilgiler içermektedir. Kredi notunu öğrenen kişi ise ona göre bankalara kredi için gitmektedir. Bu sayede planınızı yaparak ona göre bankalara gidersiniz.

Garanti Bankası Findeks Kredi Notu

Garanti Bankası, müşterilerine kredi notu yükselsin diye birtakım tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu tavsiyelere bakacak olursak;

  • Bankada bulunan kredili ürünlerden düzenli bir şekilde kullanmak,
  • Bankadan kredi kartı almak ve düzenli olarak borcunu ödemek,
  • Hali hazırda ödenmemiş borç varsa bu borcun ödenmesi,
  • Diğer bankalara borç varsa, yapılandırma usulüne gidilmesi,
  • Kredi borçlarını düzenli olarak ödemek.

Bu şartları sağlayan her vatandaşımızın kredi sicili düzelecektir ve bankanın sunmuş olduğu hizmetlerden kolaylıkla yararlanacaktır.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Bankalardan kredi ya da kredi kartı alan vatandaşlarımızın bu borçlarını ve ekstrelerini düzenli bir şekilde ödemeleri gerekmektedir. Kredi kartınızın borcunu bir yıl içerisinde 3 kere asgarisini öderseniz, kartınız kullanıma kapatılacaktır. Kredi kartı veya kredi ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmazsanız kredi notunuz olumsuz etkilenir. Her düzensiz ödeme %30 oranında kredi notunuzu etkiler.

Kredi notunuzun hesaplaması yapılırken, kredi limitiniz, kalan borçlarınız ve daha önce varsa kapattığınız krediler dikkate alınır. Mevcut bakiyeniz ve borçlarınız kredi notunu %25 oranında etkiler. Kredi notunuzu olumsuz etkileyen bir diğer unsur ise yakın zamanda çekilen kredidir. Bu krediler %20 oranında kredi notunu etkilemektedir.

Kredi kullanmak, kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Sürekli olarak kredi çekiyorsanız önemli olan şey düzenli ödeyip ödemediğinizdir. Eğer kişi kredi çekip düzenli ödemiş ise, daha önce bankalarla muhatap olmayan kişilere göre daha yüksek kredi notuna sahip olacaktır. Düzenli ödemenizle birlikte kredi notunuz %15 oranında olumlu etkilenecektir.

Garanti Bankası’ndan kredi notunu öğrenmek isterseniz geçmişteki kredi borcunuzu veya kredi kartı ödemelerinizi görürsünüz. Toplam limitinizi öğrenirsiniz. Bankalara olan borcunuz hakkında bilgi edinirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası İntenet Bankacılığı’na T.C. kimlik numaranız ve parolanız ile giriş yapınız. Sonra karşınıza çıkan ekranda üst kısımda hesap ve ürün sekmesinden kredi notu kısmına tıklıyoruz. Eğer daha önce banka üzerinden sorgulama yaptıysanız tüm bilgiler hemen çıkacaktır. Ancak ilk defa öğreniyorsanız belirli adımları takip etmeniz gerekecek.

5 TL ile 10 TL arasında değişen ücretlerle kredi notunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Akbank Direkt üzerinden de hızlı bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.