GAP DOKAP 2020-2023 hibeleri nelerdir?  GAP, DAP DOKAP kapsamındaki iller ve hibe şartları

GAP DOKAP 2020-2023 hibeleri nelerdir? GAP, DAP DOKAP kapsamındaki iller ve hibe şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından GAP, DOKAP yüzde 50 hayvan hibesi tebliği ile ilgili detaylar paylaşıldı. Bakanlık tarafından geliştirilen 2020 - 2023 hayvan hibesi tebliği çerçevesinde üreticilere finansal destek sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu projeleri çerçevesinde çok sayıda hayvancılık destekleri veriliyor. Bakanlar Kurulu’nun vermiş olduğu kararlar kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre DOKAP hayvancılık destekleme tutar ve oranları her yıl belirlenmekle birlikte 2020-2023 yılları arasında hayvancılık için verilecek destekleme oranı yüzde 50 olmuştur.

GAP DOKAP 2020-2023 hibeleri

Cumhurbaşkanı karanamesiyle GAP ve DOKAP kapsamında verilecek hayvancılık destekleme oranları ilan edildi. Hayvan yetiştiricileri için destekleme ödemeleri Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Desteklerden yararlanabilmeniz için bazı şartlar aranır. Daha önce verilen desteklerden faydalanan, kamu kurum ve kuruluşları ortaklıkları ile verilen olanaklardan yararlananalar desteklemeden faydalanamazlar.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 – 2023 yılları arasında 41 ilde yapılacak hayvancılık yatırımları için yüzde 50 oranında destek verileceğini duyurdu. Hayvancılık yatırımları, ekipman, alet alımı, hayvan barınağı, damızlık boğa alımı gibi konular yer alıyor. 2014 yılından bu yana yetiştiriciler için yüksek meblağlarda destekler veriliyor. Şuana kadar verilen destek tutarı ise 264 milyon 58 bin TL olarak açıklanmıştır. Proje 5 yıl sürmekle birlikte bütçe Resmi Gazete’de yayınlanarak belirlenecek.

Kimler hibelerden yararlanacak?

Bakanlığın sağladığı hibelerden;

5 yıl boyunca faydalanılabilecek,

İşletmenin en az 1 yıldır faaliyet göstermesi gerekecek,

Hibe desteğinden yararlanabilmeniz için işletmenin sahip olması gereken hayvan sayısı bulunuyor.

Üreticilerin; 10-50 arası büyükbaş, 100-200 küçükbaş hayvan kapasitesiyle yeni yerleşim alanlarını yapılıp var olan tadilatları, damızlık boğa ile teke alımları, alet, ekipman ve makine alımları gibi konularda destekler verilecek.

Hibe oranları ne kadar olacak?

2020-2023 yıllarında GAP ve DOKAP çerçevesinde sağlanacak destekleme oranları da Resmi Gazete’de yayınlandı. Ağıl ve ahıl yapımları, mevcut yapıların tadilatı, yeni hayvan alımı, makine ve teçhizat alımları, gübre sıyırma sistemi ve süt sağma makinesi için uygulanacak hibe oranı yüzde 50’dir.

Proje hangi illerde uygulanıyor?

GAP, DAP DOKAP Kapsamındaki İller

1. Ağrı

11. Malatya

21. Mardin

31. Niğde

2. Ardahan

12. Muş

22. Siirt

32. Yozgat

3. Bingöl

13. Sivas

23. Şanlıurfa

33. Artvin

4. Bitlis

14. Tunceli

24. Şınak

35. Samsun

5. Erzincan

15. Van

25. Aksaray

36. Giresun

6. Erzurum

16. Adıyaman

26. Karaman

37. Gümüşhane

7. Elazığ

17. Batman

27. Kırıkkale

38. Ordu

8. Hakkâri

18. Diyarbakır

28. Kırşehir

39. Rize

9. Iğdır

19. Gaziantep

29. Konya

40. Tokat

10. Kars

20. Kilis

30. Nevşehir

41. Trabzon

Başvurular nerelere yapılacak?

Bakanlık 2020 yılı için destek tutarı ve başvuru tarihlerini henüz ilan etmedi.

GAP DOKAP hayvan hibesinde gereken evraklar nelerdir?

Bakanlığın belirlediği başvurularda ikametgah adresinizdeki Tarım ve Orman İl Müdürlükleri’ne müracaat etmeniz gerekir. Bakanlığın ilgili projelerine müracaat eden adayların;

Bakanlığın ilgili sistemlerine kayıtlı olduğunuzu gösteren belgeler,

GAP, KOP, DOKAP ve DOP çerçevesinde verilecek hibelerden yararlanmak istediğinize dair dilekçe,

Sahip olduğunuz arazi varlıklarına ilişkin belgeler gerekmektedir.

Ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılacak

Destekleme ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı projelerinin desteklenmesi için Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Banka tarafından 2020 – 2023 yılları arasında bütçe ayrılmakta ve bütçe çerçevesinde yetiştiricilere verilecek destek tutarları hesaplara transfer edilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.