Findeks raporu nedir, ne işe yarar? Ücretsiz findeks raporu nasıl alınır?

Findeks raporu nedir, ne işe yarar? Ücretsiz findeks raporu nasıl alınır?

Findeks raporu kişilerin bankalarla olan ilişkisi belirten belgedir. Vatandaşlar ücretsiz nasıl Findeks raporu nasıl alınır ve rapor ne işe yarar gibi soruları araştırıyor. E-Devlet sistemi üzerinden alınabilen Findeks raporu için bilinmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Fideks raporu e-Devlet sistemi üzerinden alınabiliyor. E-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabiliyor. Şifre alındıktan sonra kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet sistemine girebilirsiniz.

Daha önce e-Devlet şifresi olan ancak şifresini unutmuş olan kişiler için ise şifremi unuttum sekmesine girerek yeni şifre alabilirsiniz. Şifre yenileme işlemi için sizden 4 TL ücret kesilecektir.

E-Devlet sistemi üzerinden Findeks raporu almak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmalısınız;

 • Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme girin.
 • Sisteme girdikten sonra ‘Kurumlar’ bölümünde yer alan ‘Türkiye Bankalar Birliği’ kısmına girin.
 • Türkiye Bankalar Birliği tarafından e-Devlet sistemi üzerinde sunulan hizmetler bölümünde ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ kısmına girin.
 • Önünüze çıkan sayfada ‘Yeni Başvuru’ seçeneğine girin.
 • Son olarak rapor türünü seçin ve devam et diyerek işlemi gerçekleştirin.

Bilinmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Risk raporu sadece 1 kez ücretsiz olarak verilir. Aradan 1 ay geçtikten sonra yeniden ücretsiz olarak rapor alabilirsiniz. İşlem sonucu SMS olarak size bildirilir.

Findeks Risk Raporu ne anlama gelir?

Findeks Risk Raporu en basit anlamıyla kişilerin bankalarla olan ilişkisinin analizidir. Raporda kişilerin bankalardan aldıkları krediler, kredi kartları, risk bakiyeleri, kredi performansları, kredili mevduat hesabı bilgileri gibi unsurları içinde barındırır.

Bilgiler son 5 yıla ait olup her 5 yılda bir yenilenmektedir. Bu bilgiler bankalar ve finans kurumları tarafından Türkiye Bankalar Birliği’ne belirli aralıklarla rapor edilir ve Türkiye Bankalar Birliği bu bilgileri düzenler.

Findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

Findek kredi notu kişilerin tüm bankalarla olan ilişkileri sonucu ortaya çıkar. Bu işlemlerde kredi kartları, kredili mevduat hesaplar ve tüm bu işlemlerin birleştirilmesi sonucu hesaplanır. Hesaplamalara göre kişilere 1 ile 1900 puan arasında puanlama verilir. Puanlama 4 kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde sıralanır. Buna göre 900 puanın altında kredi notu olan kişilerin kredi çekme şansı az olurken 1200 puan ve üzerinde puanı olanlar kolayca kredi çekerler.

Findeks Risk Raporu olmayanlar ne yapabilir?

Findeks Risk Raporu kişilerin bankalarla olan ilişkileri sonucu ortaya çıkar. Ancak raporu olmayan kişiler ‘Findeks Raporu Oluştur’ kısmına girerek rapor oluşturabilir. Daha önce bankalardan kredi almayan birinin kredi notu 0 olacaktır. Bankalar kredi verirken kişilerin kredi performanslarını dikkate alır.

Bu nedenle daha önce kredi almamış kredi notu 0 olanlar, kredi başvurusunda kefil bulundurmalıdır. Kefili olmayan kişiler daha düşük limitli kredilere başvuru yaparak küçük kredilerle başlayarak kredi notunu yükseltebilir.

Kredi notunu belirleyen etkenler nelerdir?

Kredi notunu belirleyen etkenler şu şekildedir;

 • Kredili hesap sayılarınızın toplamı,
 • Kredi borçlarınız,
 • Kredi limitlerinizin toplamı,
 • Tanımlı kredi limitleriniz ile kredi borçlarınızın oranı,
 • Borç bakiyenizin toplamı,
 • Kredi kullandığınız son tarih,
 • Borçlarınızda yaşanan gecikmeler,
 • Gecikmeye uğrayan hesaplarınızın sayısı,
 • Kredi borçlarınızı ödeme performansınız,
 • Kredilerinizin ödenmesi süresinde geçen zaman,
 • Kullandığınız kredi türleri,
 • Kullanıp kapattığınız kredi türleri,
 • Yakın dönemde başvurduğunuz kredilerin sayısı.

Kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekir?

Kredi notunun yükseltilmesi için halihazırda bir kredi borcunuz varsa bu borcu ödemelisiniz. Aradan biraz zaman geçmesinin ardından kredi puanınız sıfırlanacaktır. Ardından düşük limitli krediler alın ve bu kredileri düzenli olarak ödeyerek kredi notunuzu zamanla yükseltebilirsiniz.

Kredi notu nasıl yüksek tutulur?

Kredi notu yüksek olan kişiler bankalarla ilişkileri iyi olan kişilerdir. Bu kişiler kredi ödemelerini düzenli olarak yapan, kredi kartı veya bankanın diğer imkanlarını kullanarak bu imkanları düzenli bir şekilde kullanan kişilerdir.

Bankalardan çekilen kredinin düzgün ödenmesi, kredi kartının borçlarının düzgün ödenmesi ve banka hesaplarınızda bir aktiflik olması gibi durumlarda kredi notunuz yüksek olur ve kolayca kredi alabilirsiniz.

Kredi kartım gecikmeye düşerse ne olur?

Kredi kartı ödemesinin gecikmesi gibi durumlarda kredi notu direk olarak düşer. Bu kredi kartının düzenli olarak ödemelerinin yapılmadığını gösterir ve banka bu kişinin riskli kişi olduğunu düşünür. Bu nedenle kredi kartı kullanırken, bilinçli harcama yapılmalı ve kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesi önemlidir.

Findeks Risk Raporu kaç günde bir güncellenir?

Findeks Risk Raporu bankalar ve finans kurumları tarafından bulunan bilgileri Türkiye Bankalar Birliği’ne göndermesi sonucu öğrenilir. Bu bilgiler bankalardan alınır. Bankalar bilgilerini sürekli güncellemektedir. Bu nedenle Findeks raporu zamanla değişmektedir. Değişen bu bilgileri e-Devlet sistemi üzerinden Findeks Raporu Sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

Kredi notu düşük, kredi sicili bozuk olan kişiler bankalara olan borçlarını ödeyerek kredi notunuz düzeltebilir. Kısa sürede bir anda kredi notu yükselmez ancak bankalar kişi bilgilerini 5 yılda bir sıfırlamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.