28 Ekim 2020 Çarşamba 19:07
Evlenen kişilere devlet çeyiz yardımı parası verecek mi?
Takip Et:

Evlenenler, Yuva Kuracak Olan Gençler Müjde!

Devlet tarafından evlenecek gençlere sağlanacak çeyiz sandıkları, çeyiz hesabı açan banka ve şartları hakkında bilgi verdik. Düğün, nişan parası, beyaz eşya giderleri, tatiller ve balayı gezileri gibi kaynak yaratmaya ihtiyacı olanlar artık eyalette. İkiniz de evlenmek ve para kazanmak istiyorsunuz. Üç yıl sistemde kalacak gençlere ülkenin en yüksek 7.967,70 liralık desteğini sağlayacak "çeyiz hesabı" hayata geçirildi. Geleneksel mevduat hesaplarına kıyasla, ulusal bağışların% 25'ini sağlayacak olan çeyiz hesabının daha cazip faydaları olduğu için, banka çeyiz hesabına yeni tercihli ürünler ekledi.

Devlet Evlilik Yardımı Yapılıyor mu?

Ülke bu kez gençlerin evlenebilmesi için para çantasını açtı. Bankada Çeyiz hesabı açarak 3 yıldır sistemde olan 27 yaş altı gençlere 5.000 Türk Lirası kadar bağış yapmaya başladı. Bu nedenle çeyiz hesabı açan ve rafa öncelikli ürünleri koyan bankanın da hesap açması gerekmektedir. Ancak kanundaki yükümlülüğün üç yıl süreyle muhafaza edilmesi zorunluluğu nedeniyle bugün 24 yaşına kadar olan kişiler bu destekten yararlanabilecek.

Devlet desteği koşulları bununla da sınırlı değil. Öncelikle kişinin her ay veya üç ayda bir hesabına düzenli ödeme yapması gerekiyor ve bu sürenin sonunda devlet, hesapta birikim desteğinin% 20'sini, evlenmek üzere olan gençlere ise 7.967,70 TL'ye varan desteği sağlıyor. 18 yaş altı gençlerin de yararlanabildiği uygulamadan Türk vatandaşları veya mavi kart sahipleri ile 27 yaşından önce evlenecek olanlar yararlanabiliyor.

Destekten yararlanmak isteyenler için kimlik kartı ile herhangi bir yurt içi bankada TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı açtırmak yeterli. 18 yaşın altındaki kişiler için ebeveynleri veya mirasçıları bir hesap açabilir.

Bankalara Çeyiz Hesabı Açtırın!

Kanuna göre her kişinin sadece bir çeyiz hesabı vardır. Ortak hesaplar bu aralığa girmeyecek ve çeyiz hesapları bankalar arasında devredilemez. Çeyiz hesabının TL cinsinden açılması bir diğer şarttır. Ayrıca çeyiz hesabına ilişkin yıla ait birikmiş faiz tutarı, hesabın yıldönümünde anaparaya eklenecektir. Düzenli ödemeler çok önemlidir.

Ödemeleri Aksatmayın!

Aylık ödeyenler 12 ayda üçten fazla ödemeyi bloke edemezken, üç ayda bir ödeyenler bloke edemez. Ayrıca çeyiz hesabından bir süre içinde iki kez para çekilirse ve para çekme işleminden sonra kalan miktar gerekli asgari depozitodan az ise, devlet hesaba herhangi bir bağış yapmayacaktır.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Hesaplaması

  • Kazanılan zaman 36 aydan az ise, ulusal katkı ödenmeyecektir.
  • 36-47 ay içerisinde hesapta biriken tutar% 10 ile çarpılır ve ödenecek tutar 7.967,70 TL'yi geçemez.
  • 48-59 ay içerisinde hesaptaki birikimli tutar% 15 ile çarpılır ve ödenecek tutar 9.193,50 TL'yi geçemez.
  • 60 ay ve daha uzun sürede hesapta biriken tutar% 25 ile çarpılır ve ödenecek tutar 11.032,20 TL'yi geçemez.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 2020

Çeyiz parası almak için çeyiz hesabı açabileceğiniz bankalar arasında Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank, Kuveyttürk, Yapı Kredi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı açan bankalar arasında devlet bankası olan Ziraat Bankası hem biriktirmeyi hem de alışverişi teşvik etmek amacıyla 24 yaş altı gençlere çeyiz hesabı açmaya başladı. Bir çeyiz hesabının öncelikli hedef kitlesi olan genç banka kartı sahibi, müşterilerine birçok fayda sağlıyor. Bank Ziraat, Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı Yönetmeliği'nde belirtilen kurallar çerçevesinde çeyiz hesabı açan gençlere ürün sunmaktadır. Bu nedenle, 15.000 PLN üst limiti aşmayan miktarda bir defaya mahsus toplu ödeme imkânı verir. Hesap açarken bir kez 837 TL. Ayrıca Banka, düzenli ödemelerin alt / üst limitlerini, hesap açmak için toplu ödeme tutarını ve yeniden değerleme oranı ile devlet katkısının azami tutarını yıllık olarak artıracaktır.

İş Bankası Çeyiz Hesabı

İş Bankası, isteyen müşteriler için çeyiz hesabı açmaya başladı. Banka intenet şubesi ve şubelerinden 7 gün 24 saat çeyiz hesabı açılabilmektedir. İş Bankası nezdinde en az 3 yıl açık olan bir çeyiz hesabı, mevduat faiz gelirlerine uygulanan en düşük vergi oranı olan% 10 kesintiye tabidir. Ayrıca İş Bankası çeyiz hesabı açanlara% 11 faiz vermektedir. Evlenmeyi planlayan çiftlerin her biri, bankalarda çeyiz hesabı ile çeyiz hesabı açabilir ve ayrı devlet sübvansiyonları kullanabilir. Ancak yasa gereği bir kimse iki ayrı bankada çeyiz hesabı açamaz ve devletten iki defa yardım alamaz. Hesaba 28.548,42 TL'ye kadar tek seferde yatırılabilir ve 2020 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 22,58'dir.

Denizbank Çeyiz Hesabı

Yuvanızı kurmadan önce çeyiz hesabı açanlar çok rahat. Denizbank, 18 Nisan'dan beri Denizbank Çeyiz hesabı açmıştır. Denizbank, kendilerine veya çocuklarına çeyiz hesabı açan müşterilere ek faiz ekliyor. Sabit mevduatla aylık veya üç ayda bir ödeme yapan gençlere evlilik için birikim yapan gençlere% 8,95 faiz oranı sağlıyor.

Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı

Kuveyt Türk'te çeyiz hesabı açan gençler, devletin% 20 katkı payının yanı sıra bankanın kar paylaşımına da katıldı. Çeyiz hesabı açan müşteriler, yüksek kar paylaşım havuzu elde edebilirler. Kuveyt Türk'ün hesap işletim ücreti almayan Çeyiz hesabı, katılımcı hesap olduğu için katılımcı bankacılık prensiplerine göre hesap açan müşterilere avantajlar sağlamaktadır. Çeyiz hesabınıza her ay 190,32 TL'ye kadar ve 1,903,23 TL'ye kadar para yatırabilirsiniz. Kuveyt Türk çeyiz hesabı 95/5 kar paylaşım oranı ile yüksek getiri avantajı sağlıyor.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı

11.032,20 TL'ye varan devlet katkısı ve% 7,50 faiz oranından yararlanmak için Vakıfbank çeyiz hesabı açabilir, yatırımı düğünde kullanabilir, çeyiz alırken rahatlayabilirsiniz.

Çeyiz Parası Evlendikten Sonra Ne Kadar Verilir?

Yapı Kredi, çeyiz hesabı açan gençlere yüksek faiz oranları vaat etti. Çeyiz hesabına yapılacak her ödeme için intenet bankacılığında halihazırda kullanılan en yüksek yıllık faiz oranı uygulanacaktır. Bu hesapta müşteriler hem uygun faiz oranlarından hem de talep edilen tarihte para yatırmak ve kazanılan faizden ek milli katkı almak gibi birçok avantajdan yararlanabilmektedir. Her ay en az 155,26 TL ve 1,552,65 TL'ye kadar para yatırabilirsiniz. Tek seferde 23.289,62 TL'ye kadar para yatırabilirsiniz.


Son Güncelleme: 28.10.2020 19:07
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
BankaDevletçeyiz Parası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler