Evin tamamına peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2020

Evin tamamına peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2020

Ev sahibi olmak isteyen ancak peşinatı olmayan vatandaşlara, peşinatsız konut kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar satın alınacak evin değerinin yüzde yüzüne kredi imkanı sunmaktadır.

Bankalar, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların peşinatsız bir şekilde ev almalarına imkan tanımıştır. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle konut satışlarında düşüşün önüne geçilmesi amacıyla bankalar konut kredisi vereceği vatandaşlara alınacak evin değerinin %80’ine kadar kredi kullandırmaktaydı. Ancak peşinatsız ev sahibi olmanın önü açılmamıştır. Bunun için bankalar farklı bir uygulamaya geçerek, peşinatı olmayan vatandaşlara alacakları evin değerinin tamamına kadar kredi kullandırmaya başlamıştır.

QNB Finansbank peşinatsız konut kredisi

QNB Finansbank, ev sahibi olmak için kredi çekmek isteyen ancak hiç peşinatı olmayan kişilere evin değerinin %100’üne kadar kredi kullandırmaktadır. 180 ay vade imkanı sunulan kredide, vatandaşların alacakları ev ile kendilerine ait ikinci evi ekspertiz tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda kredi için uygun görülen kişilerin hem kendi evleri hem de alacakları ev ipotek altına alınarak, ev bedelinin %100’üne kadar kredi kullanmaları sağlanır. Kredi için uygulanan faiz oranı ise 500 bin liraya kadar %0,95, 500 bin lira üzeri için ise %2,37 olarak belirlenmiştir.

Peşinat ödemeden ev sahibi olmak isteyen vatandaşların banka şubelerine başvurmaları ve başvuru sırasında;

- Kimlik belgesi

- Satın alınacak konutun tapu fotokopisi

- Maaş bordrosu ya da gelir belgesi

- Güncel tarihli fatura, gibi belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Garanti BBVA peşinatsız konut kredisi

Peşinat ödemeden ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara, evlerini ipotek göstererek ev sahibi olmanın yolunu açan bankalardan bir diğeri Garanti BBVA’dır. Garanti, 240 aya varan vade seçeneği ile konut ekspertiz değerinin %100’üne kredi verecektir. Kredide kefil şartı aranmazken, sahip olunan ya da yeni alınan evi ipotek gösterme şartı bulunmaktadır. Peşinatsız ev kredisi için kredi tahsis ücreti, kredi tutarının %0,5 oranında olacak, ekspertiz değeri ise 1.564 lira ile 13 bin lira arasında değişiklik gösterecektir. 48 ay ila 240 ay vade imkanı sunulan kredinin faiz oranı ise %2,25 olarak belirlenmiştir.

Yüzde yüz konut kredisi veren bankalar

TEB, satın alınmak istenen konut için evin değerinin %75’i oranında kredi sağlıyor. Geri kalan miktar içinse ihtiyaç kredisi ya da gayrimenkul ipoteği ile destekliyor. Böylece TEB’den ev kredisi çekildiğinde, evin değerinin %100’üne kredi çekilmiş oluyor. Bankanın peşinatsız kredi için şartı ise ikinci gayrimenkulünüzü de ipotek altına almasıdır.

Yüzde yüz konut kredisi veren diğer bankalar ise şunlardır:

- Ziraat Bankası

- TEB

- Garanti Bankası

- Denizbank

- Akbank

- İş Bankası

- QNB Finansbank