Evde Bakım Maaşı Yatan İller 14 Temmuz Salı 16 Şehirde aylıklar yatırıldı!

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 14 Temmuz Salı 16 Şehirde aylıklar yatırıldı!

14 Temmuz 2020 Salı evde bakım maaşı yatan iller belli oldu. Buna göre 16 ilde aylıklar vatandaşların hesabına yatırıldı.

Yüzde 50 veya daha yüksek engellilik raporuna sahip vatandaşlar evde bakım maaşlarından yararlanabilmektedir. Raporunda ''ağır engelli'' bölümüne ''evet'' yazılı olan vatandaşlar bakım maaşları alabiliyor. Evde bakım maaşlarını yaşlı veya muhtaç durumdaki kişiler değil, onların bakımından sorumlu kişiler alabilmektedir.

Evde bakım maaşlarının yatırıldığı illerin listesi ortaya çıktı. 14 Temmuz 2020 Salı günü için evde bakım maaşları 16 ilde yatırıldı. 10 Temmuz tarihinden itibaren hesaplara transfer edilen evde bakım engelli aylığı ile ilgili yaşanan gelişmeler belli oldu.

14 Temmuz 2020 evde bakım maaşları yatırılan iller listesi

Afyon

Denizli

Ankara

Konya

Bilecik

Zonguldak

Antalya

İzmir

Karabük

Kayseri

Diyarbakır

Kırklareli

Edine

Hatay

Tokat

Bolu

Evde bakım maaşı sorgulamaları nasıl yapılır?

Evde bakım maaşını sorgulayabilmek için e-Devlet’ten işlem yapılabilmektedir. Sorgulamayı tamamlayabilmek için T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaparak arama bölümüne ‘’evde engelli bakım ödeme’’ yazmanız yeterli olacaktır. Eğer ödemeyi Ziraat Katılım Bankası ile almaktaysanız 1 SMS ücreti ödeyerek ‘’BAKIYE’’ yazarak 4747’ye kısa mesaj olarak göndermeniz gerekir.

Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

2020 Temmuz ayından itibaren evde bakım maaşları 1544 TL’ye yükseldi. Memur zamlarıyla birlikte bakım maaşları 2020 Ocak ayında yüzde 5.49 zamlandı ve 1457 TL’ye yükselmişti. 2019 yılının son 6 ayında bu tutar 1386 TL olmuştu.