Esnaf ve zanaatkarlara kredi yapılandırma müjdesi! Ticaret Bakanı Pekcan kredi yapılandırma müjdesi verdi

Esnaf ve zanaatkarlara kredi yapılandırma müjdesi! Ticaret Bakanı Pekcan kredi yapılandırma müjdesi verdi

Esnaf ve Zanaatkarların pandemi öncesinde aldıkları kredi sonrasında ödeme sıkıntıları yaşadıkları ve borçlarını ödeyemedikleri biliniyordu. Açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnaf ve zanaatkarlara kredi yapılandırma müjdesi verdi.

Esnaf ve Zanaatkarlara verilen kredilerin pandemi nedeni ile ödemelerinde sıkıntı yaşanması nedeni ile yapılandırılmasına karar verildi. Kararı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklarken pek çok esnaf ve zanaatkar durumu merak ederek araştırmaya başladı. Açıklamalarında Bakan Pekcan borçların yapılandırılması konusunda çok büyük bir talebin olduğunu ve alanda adım atılması için tüm hazırlıkların yapıldığını dile getirdi.

Esnaf ve zanaatkarlara kredi yapılandırma müjdesi! Ticaret Bakanı Pekcan kredi yapılandırma müjdesi verdi

Tüm dünya ekonomisinin Covid-19 salgını nedeni ile duraksadığını ve bu duraksamadan en fazla etkilenin esnaflar ve zanaatkarlar olduğuna dikkat çeken Bakan Pekcan bu sürecin başlangıcında kontrol amacı ile dükkanlarını kapatan esnafa yardımların devam edeceğinin altını çizdi.

Esnaflara kredi yapılandırma müjdesi

Esnaflara dükkanlarının kapalı kaldığı sürelerde yardımlar yapıldığını ve ekonomi refahları tekrar eskisi gibi olana kadar yardımların devam edeceğinin altını çizen Bakan Pekcan teşviklere ve desteklere uzunca bir süre devam edileceğini de belirtti.

Kredi ertelemelerinin esnafların istediği şekilde olmasa da sağlandığını ve yapılandırma ve erteleme işlemlerinin gerçekleştiğini söyleyen Bakan Pekcan gerekli görülmesi halinde yeni teşvik ve destek paketlerini duyuracaklarını da dile getirdi. Bakan Pekcan konuşmasında,

"Bu süreçte kredi ve kefalet kooperatifleri ortaklarında da takibe düşen kredileri için yapılandırma imkanı getirilmesine yönelik de bir beklenti pek çok vatandaş için bulunuyordu. Bu durum karşısında TESKOMB tarafından kooperatif takibine düşmüş borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik Bakanlığımız görüşü sonrasında çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmalar ile birlikte esnaf ve sanatkarlarımızın kredi ve kefalet kooperatifleri sayesinde aldıkları kredilerden takipte olanları yapılandırıyoruz.” Dedi.

Esnaflar kredi yapılandırmalarını nasıl ve nereden yapacaklar?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamalar ve verilen müjdeler sonrasında pek çok esnaf kredilerinin nasıl ve nereden yapılandıracaklarını araştırmaya başladı. Verilen bilgilere göre esnafların Kredi Kefalet Kooperatiflerine bizzat başvuru yapmaları gerekiyor denildi.