Esnaf Kefalet kredisi kullanım şartları ve avantajları

Esnaf Kefalet kredisi kullanım şartları ve avantajları

Esnaf Kefalet Kredisi 1 Haziran tarihi ile başvurulara açılacağı için pek çok kişi araştırmalarına hız kazandırmış durumda. Esnaf ve Sanatkar vatandaşlar, Esnaf Kefalet kredisinin 5 avantajı nedir? sorularını merak etmeye başladı.

Esnaf ve sanatkarlara verilecek olan düşük faizli krediler Pazartesi itibari ile başlayacak. Başlamadan önce ise pek çok kişi avantajlarını ve şartlarını merak ediyor. Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon esnaf ve sanatkarı kapsayan krediler Haziran ayı ile birlikte başlayacak. 930 kooperatifi kapsayan krediden milyonlarca vatandaş başvuruda bulunarak düşük faizli kredilerden yararlanabilecek.

Esnaf Kefalet kredisi kullanım şartları ve avantajları

Esnaf kefalet kredisinin 5 avantajı

Esnaflara ve sanatkarlara verilen esnaf kefalet kredileri düşük faiz ve uzun vade seçenekleri ile sunulması en büyük avantajlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Özellikle yeni esnafların büyük oranda takip ettiği esnaf kredileri bankalar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı talimatlarıyla başlayacak. İşte esnaf kredisinin 5 avantajı,

 • Meslek kollarına göre kredi limit ve vade seçenekleri
 • Esnaf kefalet kredisinin faiz oranının düşük olması
 • Ödeme planında geri ödemelerin 3 ayda bir gerçekleşmesi
 • ESKKK borç yapılandırma imkanı
 • Ödemelerde sorun olduğu takdirde kredi sicilinin etkilenmemesi

Meslek kollarına göre kredi limitleri ve vade seçenekleri

Esnaf odalarına kayıtlı olan esnafların koluna göre farklı krediler kullanabilmesi amaçlanmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından kullanılması planlanan esnaf kredileri vade sayısı, kredi limitleri ve kredi başvuru şartları esnaf kollarına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Verilen krediler,

 • İşletme Kredileri: iş yerleri konusunda pek çok alanda kullanabilir. Esnaf ve sanatkarların ham madde ve döner sermaye giderlerinin karşılanması için kullandırılan kredilerdir. İşletme kredisi için belirlenen üst limit ise 200.000 TL’dir.
 • Taşıt Alım Kredisi: esnaf ve sanatkarların alacakları sıfır otomobiller, kamyonetler, otobüs ve minibüs alımlarında sağlanan destektir. Taşıt alım kredisi için 84 ay vade belirlenmiştir. Üst limit olarak ise 500.000 TL belirlenmiştir.
 • İşyeri Alım Kredileri: esnaf ve sanatkarları alacakları yeni işyerleri için uygulanan kredilerdir. Bu kredilerde toplam tutarın %75’ini geçmemesi esas alınmıştır. Kredi için vade sayısı 10 ay olarak belirlenirken üst limit için ise 500.000 TL belirlenmiştir.
 • Eşit Taksitli İşletme Kredisi: 200.000 TL kredi limiti belirlenirken vade 1-2 olabilmektedir.
 • İskonto Vadesi: 1-9 ay vade seçeneği bulunan kredinin üst limiti 200.000 TL’dir.
 • Taşıt onarım kredisi: esnaf ve sanatkarların araçlarının onarımları için gerekli tüm harcamalar için verilen kredi içi 1-9 ay vade seçeni ile birlikte maksimum 200.000 TL kullandırılabilecektir.
 • Servis Aracı ve Kamyonet Yenileme Kredisi: 200.000 TL limit belirlenmiştir. 5 yıl vade seçeneği belirlenmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Düşük Faizli olması

Esnaf Kefalet kredisi kullanım şartları ve avantajları

Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerinin kredi faiz oranları 2020 yılı için geçmiş yıllara bakıldığında düşürülmüştür. Vade sayısı 12 aya kadar krediler için %4.5 oranında faiz uygulanıyorken 12 aydan fazla vade belirlenen kredilerde de %4.5 oranında faiz uygulanmaktadır. Yıllık belirlenen %4.5 faiz oranının belirlenmesi aylık olarak gösterildiğinde aylık %0,37 faiz karşımıza çıkmaktadır. Krediler için üst limit 200.000 TL olarak belirlenmiştir ve krediler için 5 yıllık yani 60 aylık vade seçenekleri sunulmaktadır.

ESKKK borç yapılandırma imkanı

Esnaf ve sanatkarlara verilecek olan krediler için kredi kullanmış olan ve borç yapılandırması talep eden vatandaşlara uygulanacak faizleri 12 ay kadar olan yapılandırmalar için %7 faizli, 12 aydan daha fazla olan yapılandırma taleplerinde ise %8 faiz oranı sunulmaktadır. 1 yıla kadar krediler için aylık faiz oranı %0,58 olarak belirlenirken, 1 yıldan fazla olan kredilerde ise aylık %0,66 faiz oranı uygulanmasına karar verilmiştir. Öte yandan 2020 yılında yapılacak yapılandırmalarda borcun tamamını ödeme durumlarında sıfır faiz uygulaması da yapılabiliyor.

25.000 TL ve 50.000 TL üzerinde ESKKK borç yapılandırmaları şu şekildedir;

Kredi limiti

Yıllık Faiz

Aylık Faiz

Aylık Taksit

Toplam Ödenecek Tutar

Vade Sayısı

25.000 TL

%7

%0,58

2.166 TL

26.000 TL

12 AY

50.000 TL

%7

%0,58

4.333 TL

52.001 TL

12 AY

25.000 TL

%8

%0,66

1.134 TL

27.222 TL

24 AY

50.000 TL

%8

%0,66

2.268 TL

54.445 TL

24 AY

Borç ödememesi veya geciktirilmesi durumunda sicilde bozuklukların olmaması

Esnaf kefalet kredisinin belki de en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de borç ödememe durumlarında esnafların ve sanatkarların sicillerinin bozulmamasını sağlıyor. ESKKK tarafından alınan krediler ödenemediği durumlarda borçlar kooperatifler tarafından bankalara direkt ödeniyor. Bu durumda da kredi sahibine herhangi bir yasal işlem ve icra takibi yapılmıyor. Kredi sahibi olan kişi ise durumu olduğunda borcunu bankalara değil kooperatiflere ödüyor.

Öte yandan bu uygulama ile taksitlerin geciktirilmemesi sağlanarak borçlar kooperatifler tarafından ödenerek kredi sahibi ile kooperatif arasında kalıyor. Ancak kooperatiflere olan borçlar ödenmediği durumda faiz uygulamasıdır.

Esnek taksit ödemeler

Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri tarafından kullanacak olan kredilerde ödeme planlarına bakıldığında aylık taksitlerde esneklikler birçok esnaf için önemli bir konudur. Esnaf kefalet kredisinde taksitler aylık olarak ödenmemektedir. 3 ayda bir ödeme gerçekleştiği için taksit sayıları da fazla olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.