17 Nisan 2021 Cumartesi 17:53
Esnaf Kefalet Kredisi hesaplama tablosu Ağustos - Eylül 2021
Takip Et:

Bankalara başvurmak yerine kefalet kooperatiflerinde kredi hesaplaması yaparak 500 bin liraya kadar düşük faizli esnaf kredisi çekme imkanına sahipsiniz. Böylece 2021 yılında geçerli olmak şartıyla meydana getirilen girişimlerin ardından Devlet destekleriyle Kefalet Kooperatifi'nce birçok Kredi, bağışlama ve teşvik verilmesi planlanmıştır ve bu planlamalar kapsamında bir çok düzenleme hayata geçirilmiştir. Bir oldukca proje ise gündeme getirilmiş fakat hayata geçirilmemiştir hayata geçirilmeyen projeler elbet hayata geçirilecektir. Devletimizin yapmış olduğu düzenlemeler 2021 senesinde da devam etmekte ve destek sunar ve teşvikler verilmeye devam etmektedir. Hükumet 2021 yılında esnafa 500 bin lira işyeri ve ticari vasıta kredisi vermektedir.

Esnaflarımızın 2021'de verilecek olan esnaf kefalet kredilerden faydalanmak isteyen esnafların ilk yapmaları gereken şey esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmalıdır. Üyelik işlemleri için sitemizde yer almakta olan Esnaf kefalet kooperatifi üyelik şartları ve müracaat evrakları isimli yazılardan informasyon alabilirsiniz. Özetlemek gerekirse esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekecektir. Eğer yabancı ülke vatandaşı iseniz Türkiye’de etkinlik göstermekte olan bir kuruluşunuz olması gereklidir. Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi yapmadan ilkin çekeceğimiz rakamda mutabık olmamız ve kefillerimizi bulmalıyız. 

Esnaf kefalet 30 Bin TL sıfır faizli esnaf kredisi

Devletimizin gündeme taşıdğı bir diğer proje ise kefalet kooperatiflerinin 2021 yılında Halk Bankası desteğiyle vermiş olduğu kredilerin 30 bin liralık bölümünü sıfır faizli esnaf kredisi olarak sunmasıdır. 2021’de da bu durum geçerli olarak devam etmektedir. Esnaf kefalet kredilerinden faydalanmak isteyen esnaf ve girişimcilerimizin ilk olarak birleşke üyeleri olmaları birinci şart olarak istenecektir. Proje surumunda olan ve ileriki zamanlarda hayata geçirilen  ve birçok esnafımıza verilmiş olan faizsiz 30.000 lira esnaf kredisinden faydalanmak isteyen esnaflarımız bütçede para kalmaması nedeniyle yararlanamadılar. Bunun üzerine Kefalet Kooperatifi ve Halkbank için hükumet 2021 yılı için de bu projeyi masaya taşımış ve Yeni Bir Buçuk programı yardımıyla 2021’de verilecek olan faizsiz 30.000 lira kefalet kredisi bütçe imkanları kapsamında verilmiştir. Aynı şekilde bu proje 2021’de da gündeme gelmiş ve hayata geçirilmiştir. Bütçe çerçevesinde esnafa sunulan sıfır faizli esnaf kredileri yardımıyla oldukca sayıda esnafımız başvuruda bulunmuş ve ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

30 bin lira sıfır faizli esnaf kefalet Halkbank kredisinden faydalanmak için kooperatif üyeliğinizi yaptırın. Müracaat tarihleri bildirildiğinde derhal Halkbank şubelerine Halkbank Faizsiz Esnaf Kredi Başvurusu gerçekleştirin. Yukarıda anlatılmakta olan Halk Bankası esnaf kefalet 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi haricinde birleşke tarafınca 9 değişik sektörde üyelerine hususi düşük faizli kredi verilmektedir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde esnaf ve sanatkarlar ile ilgili kredi desteği veren devlet bankası Halk Bankası’ dır. Bu krediler aynı Kosgeb’ in verdiği 150 bin TL limitli kredilere benzetmektedir. 

Bu krediler şunlardır;

Esnaf kefalet 2021 işletme kredisi ve koşulları

Belirtilmiş olan bu krediler de kooperatiflerden aldıkları genel kredilerden biridir. Esnaf kefalet kredilerinde diğerler başvurdukları ilk kredi paketidir. Esnaf ve kefalet kredilerinin asıl kullanım amacı döner ana para ve esnaf sanatkarların ham madde ihtiyaçlarını temin etmek için olsa dahi,  İşletme Kredisi pek çok esnaf için genel hayatın ihtiyaçları neticesinde alınmakta ve kullanılmaktadır.

Esnaf Kefalet İşletme Kredisi hesaplama ve faiz oranlar

ı

Kredinin vadesi 1 ile 60 ay içinde olup, faiz oranları ise 1 senelik vadede senelik %4, 1 yıldan 5 yıla kadar olan vadede ise senelik %5 oranlarında verilmektedir. Bir esnafa 2021'de lüzumlu koşulları taşıması durumunda en fazla 150 bin lira işletme kredisi verilebilir. Limit 200 bin lira oldu.

Öneğin 100 bin TL krediyi 4 yıl vadeli olarak çekerseniz, ödemeniz ihtiyaç duyulan faiz oranı %5 olduğundan (senelik) aylık geri ödeme tutarınızı hesaplayalım.

Ödemeler 3 aylık olduğundan dolayı 3 aylık ödeme tutarı : 8.058,34 TL

Kesintiler sonrası ele geçen meblağ : 93.000,00 TL 

Geri ödeme tutarı : 118.591,09 TL

Lüzumlu şartları karşılıyorsanız, derhal kredi başvurusunda bulunarak 200 bin TL üst limitli krediyi kullanabilirsiniz.

Esnafa Hususi İskonto Kredisi hesaplama

Esnafa hususi iskonto kredisi denildiği zaman bu kredi türünü direk indirimli kredi olarak düşünebiliriz bu yüzden İskonto kelime anlamıyla indirim anlamına gelmektedir. Ancak düşündüğümüz benzer biçimde indirimli kredi değil daha azca vade ile daha küçük rakamlarda çekilebilecek olan bir kredi çeşididir. Esnaflarımızın devamlı büyük giderler için ihtiyaç duymuş olduğu finansman desteğine değil bazı zamanlarda oldukca daha ufak rakamlarda gereksinim duymuş oldukları finansman desteğine gereksinim duymaktadırlar. İşte bu kredi de tamda öyleki bir kredi türüdür. Esnafa hususi iskonto kredisinin amacı TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birlikleri) tarafınca esnafımızın kısa süreli ve ufak ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.  Limiti her ne kadar öteki krediler benzer biçimde olsa da, kullanım alanı daha oldukca 10.000 ila 20.000 lira civarlarındadır. Ek olarak ufak ihtiyaca yönelik olması nedniyle en fazla 9 ay süre ile vadelendirilebilmektedir.

Kredi kartından ve eksi bakiyeden para çekmek, yastık altında ki ufak altınları bozdurmak yada tanıdıklarınızdan kredi çekmek ve kara kara düşünmelere artık son tüm bunların yerine esnafımızın darda olduğu günlerde imdadına yetişmek amacıyla iskonto kredisi verilmektedir. Bu kredi türü ile öteki kredi türleri karşılaştırılmış olduğunda aralarındaki tek farkın öteki finansal desteklerden daha kısa sürede ve daha kısa vadeli olmasıdır.

10 bin TL krediyi 8 ay vade ile kullandığınızda aylık 1250 TL taksit ödemesi yaparsınız. Doğal olarak kredilerin mevcut faiz oranlarını da hesaplamak gerekmekte.

Aylık eşit taksitte İşletme Kredisi hesabı

Aylık eşit taksitte işletme kredisinin esnaflara sunmuş olduğu kredi paketi de yukarıda anlatılan işletme kredisi ile nerede ise aynı özelliklere haizdir. Aylık taksitle işletme kredisi paketinin işletme kredisinin sunmuş olduğu yada iskonto kredisinin sunmuş olduğu kredi paketlerinden değişik olarak vade süresinin 24 aya kadar sınırlandırılmış olmasıdır. Aylık eşit taksitle işletme kredisi 24 ay ile sınırlamıştır. Faiz oranları ve en fazla verilebilecek miktar ise gene yukarıda ki kredi paketleri ile aynıdır.

Bazı zaman kredi ödemelerinde değişik koşullar sunulabilir. Öneğin ilk aylarda taksit ödemelerimiz yüksek miktarlarda olurken, ödeme sene sonuna doğru azaldığından taksit tutarı da düşecektir. Ya da ilk aylarda düşük taksit ödeme seçeneğini seçerseniz sene sonunda taksit miktarlarınız artar. Sadece bu işletme kredisinde taksit miktarları her ay eşit ödenmektedir. Doğrusu krediyi çekerken size bir faiz oranı sunulur. Bu faiz oranı aylara bölünerek aylık taksit hesaplanır. 12 aylık ya da 24 aylık vadeler ile kredi çekebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Tesis Kredisi

Esnaf kefalet tesis kredisinin amacı üyelerin yeni iş bölgeleri için döşem ve makine alımları ile öteki giderler için finansmana gereksinim duyan ve kredi temin etmek amacıyla başvuruda bulunan esnaflara hususi verilmesidir. Doğal olarak gene bu kredide ötekiler benzer biçimde genel esnaf gereksinimleri içinde kullanabilmektedir.

Tesis kredileri ve faiz oranları

Hemen hemen iş yeri açmayan girişimcilerden bazıları, bu kredi desteğini KOSGEB’in girişimci desteğine benzetmektedirler. Kosgeb’in girişimci desteğine benzediği kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat esnaf kefalet tesis kredisine müracaat yapmış olduğunuzda 2 ila 5 yıl içinde vade farkı verilir ve kredi limiti 200.000 TL. limitlidir. Bu limit geçmiş olduğumuz yıl 150.000 Lira iken bu yıl meydana getirilen yeni düzenlemeler neticesinde 200.000 Türk Lirasına çıkarılmıştır.

Krediden faydalanabilmek için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmak gerekmektedir. Mesela; 200 bin TL kredinizi 5 yıl vadeli olarak çekmiş olun. Size sunulan faiz oranını da ilave edin. 5 yıl vadeden 12*5= 60 ay vade olmuş oluyor. 200.000/60= 3,333 bin TL aylık ödeme yapmanız gerekiyor.

Otobüs, kamyon, taksi satın alma kredisi

Sürücü ve taşımacı esnafımıza hususi otobüs, kamyon, taksi satın alma kredisi verilerek  vasıta almaları için finansman sağlanmaktadır. Bir nevi taşıt kredisi veren bankaların otomobil ve vasıta kredileri gibidir. Desteğin aslolan amacı sıfır kilometre araçlar içindir sadece bazı araçlarda kural dışı olarak ikinci ele de destek verilmektedir. Minübüs, otomobil ve kamyonlar için 3 yaşına kadar, otobüsler içinse 5 yıla kadar 2. el taşıt kredisi verilebilmektedir.

Esnaf kefalet sürücü kredileri

Kredi Halkbank tarafınca ödenir ve satın alınan araca rehin konur. Ek olarak aracın kasko sigortası da Halkbank tarafınca yapılır. Kredi ödeme süresince bu sigorta mecburi olarak devam eder. Limit 60 ay vadeli 500 bin lira çıkarıldı. Taşımacılık alanında verilen kredilerin faiz oranları genel olarak hep yüksek oluyor. Ek olarak ikinci el alımlarına da olanak tanınması mühim bir özellik olarak beliriyor. Yukarıdaki görselde ifade edilmiş olduğu benzer biçimde, kredi başvurusu yapabilmek için ilgili esnaf odasına kayıtlı olmak gerekiyor.

Esnaf sanatkar istihdam destekleme kredisi

Esnaflarımız için ekonomide istihdam sağlamalarını teşvik etmek amacıyla 2021 ylında verilmekte olan ve 2021-2021 yıllarında da verilecek olan kredi desteğidir. Yüksek limitlerde çekebilmek için üye kefil gerekebilir. İstihdam kredisinin ilk 12 ayı (1 sene) ödemesiz olup, toplamda 3 senelik ödeme süresine haizdir.

İstihdam destekleme finansmanı

Esnaf İstihdam Kredisi ile bilirkişiler tarafınca raporla tespiti yapılacak olan işyeri için lüzumlu 2. el makine ve teçhizat alımları içinde kullanılabilmektedir.  İstihdam kredisinde esas olan ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Kredinin üst limiti 150 bin TL’ dir. 1 yılı ödemesiz olduğundan 2 yıl vadeli demek daha doğru olacaktır. Vasıta, gereç ve teçhizat alımlarında kullanılabilecek olan bu krediden faydalanabilirsiniz.

Kamyonet ve Servis Araçları için Verilen 2021 yılı Kefalet Kredisi

Kent içinde taşımacılık meydana getiren ve okul minibüsü çeken esnafımız için, 3 yıl vadeli olarak verilmekte olan bir kredidir. Şartlarından bahsetmemiz gerekirse;

Servis yenileyen ve kamyon alacaklar için kredi hesaplaması

Kent içi taşımacılık meydana getiren yada okul minibüsü işi yapıyor olmanız,

Kullandığınız aracın minimum 10 yaşlarında olması,

2 birleşke üyesi kefil getirmeniz,

Aracın kaskosu Banka tarafınca yapılır,

Kredi vasıta satın alındığında kesilen faturaya binaen otomotiv firmasına ödenmektedir.

Kredinin üst limiti 150 bin TL’ dir. 2. el vasıta alımlarına da olanak tanımaktadır.

İhracat destekleri

Üretim sektöründe etkinlik gösteren ufak ve orta ölçekli işletmelerin yurt dışına ürün göndermeleri, gereksinimlerini karşılamaları ve dış ticarete yönelik finans gereksinimlerini karşılamaları amacıyla esnaf kefalet ihracat kredileri verilmektedir.

Birleşke ihracat kredisi

Kefalet üyesi olan üreticiler, 12 ay geri ödemesiz ve toplamda 4 yıl vadeli 150 bin lira limitli dış tecim ihracat kefalet kredisinden 2021 yılı içinde faydalanabilirler.

Sanayi 

Endüstri esnafı için kefalet kredisi

Vasıta tamirat desteği

Esnaf ve Sanatkarlarımızdan şoförlük mesleğini icra edenlere araçlarının tadilat ve bakımları için sunulanbir  kredi desteğidir. Bu destekten faydalanmak isteyen esnafların geçimlerini şoförlükten sağladıkları bir meslek kolunda hizmet vermeleri gerekir.

Vasıta tamirat birleşke finansmanı

Öneğin bakkal dükkanı işleten ve birleşke üyesi olan Mehmet bey işyerine mal alımında kullandığı pikap ve kamyoneti için bu krediden yararlanamaz.

Esnaf Kefalet Lüzumlu Evraklar

İşyerine Ilişik Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)

Bağkur yada SGK Sigorta belgeleri fotokopileri

Muhasebeden alınacak son dönem işyeri hesap özeti

Esnaf sicil belgelerinin fotokopi ve asılları

Şoförler için vasıta ruhsatı ve fotokopisi

Ortaklık beyannameleri (kooperatiften alınabilir)

Nüfus Müdürlüğünden İkametgah Belgeleri

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Oda etkinlik belgeniz (odalardan alınabilir)

Son 6 ay içinde çekilmiş 4 tane fotoğraf

İşyeri Ortakları mevcut ise Ortaklık evrakları (Kefalet Kooperatifinden Temin Edilebilir)

Yukarıda esnaf ve sanatkarlarımız için 2021'de verilecek olan kredi ve destek sunanlar tek tek maddeler halinde görselleri ile birlikte yayımlanmıştır. Bu krediler teskomb.org.tr adresinde daha ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş olup, site içeriğimiz sadece bilgilendirme içindir. 

Gerekli evraklar ile esnaf ve sanatkarlar kooperatifine ortak olduktan 6 ay sonrasında kredi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınız ile birlikte yönetim kurulu başvurunuzu değerlendirecektir. Eğer kredilendirmeye uygun görülürseniz evraklar Halkbank’a gönderilecektir. Bankada meydana getirilen haber alma sonrasında kredi almanıza engel herhangi bir durum tespit edilmezse banka tarafından size kredi verilecektir. Kredilerin düşük faizli olması, faizin kalan kısmının devlet tarafınca karşılanmasından meydana gelmektedir. Bu noktada birleşke bankaya karşı ortaklarına kefalet vermektedir. Kredi notum düşük bankalar bana kredi vermez diye düşünmeyin. Birleşke kefaleti ile alınan kredilerde, birleşke bankaya karşı size kefalet etmektedir.

Esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu

Yalnızca kredi limitlerinde değişim yapılmış oldu. Esnaf ve sanatkarlarımızın talepleri çerçevesinde vadelerde ve kredi üst limitlerinde bazı değişikliklere gidildi.

Esnaf Destek Kredisi; 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Esnaf İşyeri Satın Alma Kredisi : 500 bin lira limitli olarak 120 ay vadeli verilecek.

Esnaf Ticari Taşıt Kredisi; 500 bin lira limitli 60 ay vadeli olarak verilecek. Tüm esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

Bu kredilerden size uygun olanları kullanabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu

2021 yılında bu faiz oranları ile binlerce esnafımız finansman fırsatı buldu. Bunun yanında daha ilkin çekilen kredilerin faizleri silinerek yapılandırma uygulandı. Eğer 4 sene vade ile 2021, 2021, 2021, 2022 yıllarında ödemek suretiyle 500.000 TL. kredi çekerseniz hesaplama işlemi şu şekilde olacaktır;

Ödeme aralığı : 3 ayda bir ödenecek.

Faiz oranı : Senelik %6 Aylık %0,5

Risk ana para oranı; Yüzde 1

Tüm harcamalar : Kredinin %2’si,

Kefalet hisse oranı: Yüzde 1,

Ödenecek taksit adedi : 16,

Aylık ödeme tutarı; 31.250 TL.

Ufak ve orta düzeyli esnafımız için 4 tane hesaplama formu hazırladık. Esnaf kefalet kredi hesaplama formülleri Daha oldukca bakkal, oto endüstri, şarküteri sahipleri, büfeler, kuruyemişçi, giyim ve ayakkabı mağazası sahipleri, tamirciler benzer biçimde kollarda yer edinen esnaflarımız bu kredilerin hesaplamalarını inceleyebilirler.

Koşullarınız hangi formülü karşılıyorsa kefalete bu kredi için müracaat yapabilirsiniz. Verilen mevzular farklılık arz etmektedir. Taşımacılık sektöründe vasıta alımları, makine ve teçhizat alımları, iskonto ve işletme kredisi benzer biçimde kredilerden yararlanabilirsiniz. Doğal olarak bir kez daha ilgili odaya kayıt yaptırmanız icap ettiğini hatırlatalım. 2021'de gerekli evraklarla beraber en yakın kooperatife müracaat yapabilir ve kredinizi çekebilirsiniz.


Son Güncelleme: 17.04.2021 17:53
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
EsnafKredi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.