Eşi vefat eden emekli kadın eşinin maaşını alabilir mi?

Eşi vefat eden emekli kadın eşinin maaşını alabilir mi?

Emekli bayan eşinin maaşını alabilir mi sorusu son günlerde en çok araştırılan soruların başında geliyor. Sigortalı bir kişi vefat etmesi durumunda o kişinin eşine ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanır. Vefat eden kişinin karısı ve çocuklarına verilen bu aylığı alabilmek için belli şartlara uyulması gerekmektedir.

Ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatı gereği sigortalı olarak çalışan vatandaşlar mevzuatta belirtilen yaş ve zaman sınırını tamamlamalarının ardından emekli olur. Sigortalı çalışan birey çalışma süresi zarfında ailesini de güvence altına alır. Emekli olan kişi hayatını kaybettiğinde kişinin ailesi sosyal haklardan yararlanmaya devam eder mi sorusu merak ediliyor.

Emekli olan biri hayatını kaybettikten sonra kişinin maaşı eşine bırakılır. Bu durumda eşin bir geliri olsa da gereken kurallara uygun bulunursa eşinin maaşını alır. Ayrıca kişinin kız çocuğu da bu maaştan faydalanır.

Ölüm aylığını kimler alabilir?

Ölüm aylığını sigortalı olarak hayatını kaybeden kişinin eşi, çocukları annesi ve babası alabilir.

Eşi vefat eden kadına maaş nasıl bağlanır?

5510 sayılı kanuna göre vefat eden sigortalı kişinin anne ve babasına maaş bağlanması için belli şartlar aranır. Bu durumda ilk olarak vefat eden kişinin anne ve babası 65 yaş altında ise ölen kişinin hak sahibi eş ve çocuklarından kalan payı alır.

Bunun yanı sıra anne ve babanın asgari ücret tutarından az bir ücret alması gerekmektedir. Çocuklara ölüm aylığı bağlanması için ise diğer çocuklardan kazanılan gelirler dışında aylık bağlanmamış olması gerekmektedir. Bunların dışında anne ve baba 65 yaşın üstündeyse belirlenen şartlara uygun olması halinde kişinin eş ve çocuklarından kalan hisseler anne ve babasına kalır.

Ölen eşin maaşını almak kuruma göre değişiyor mu?

Eşi hayatını kaybeden kişi için SGK tarafından maaşa bağlanır. Ancak kişinin sigorta primlerinin düzenli olarak yatması ve sigortalılık kurallarına uygun olması durumunda geçerlidir. Eşi SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ndan maaş alan kişiler vefat durumlarında maaşı belli şartlara göre alır.

  • Eşi vefat eden kadın emekli dahi olsa eşinin maaşını alır.
  • Babası ya da annesi vefat eden kız çocukları evlenmedikleri veya sigortalı olarak çalışmadıkları süre zarfından maaş alır. Ancak SSK ve BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışanlar maaşlarını alamazken, Emekli Sandığı üzerinden çalışan kişilerin maaşları kesilmez.
  • 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan düzenlemeyle yetim kalan kız çocukları hem annesinin hem de babasının maaşını alabilir. Anne ve babasının maaşlarından hangisi en yüksekse o kişinin maaşı verilir.

Ölen eşten alınacak olan maaş için belirtilmiş olan Yargıtay kararı

Annesi veya babası hayatını kaybetmiş olan kız ve erkek çocukları ile ölen kişinin karısına ölüm aylığı bağlanır. Yargıtay’ın bu kararıyla ölen kişinin ardından kalan eş ve çocuklarına hak doğmuş oldu.

  • Yargıtay’ın almış olduğu kararda babası veya kocası ölen kadın çift maaş alma hakkına sahip olur.
  • 06.08.2003 yılında alınan kararla ölüm aylığı alacak olan kişi Bağ-Kur veya SSK kapsamında maaş alıyorsa, bu kişi kişilerin ölüm aylığı düşer. Ancak Emekli Sandığı üzerinden çalışan kişilerin ölüm aylıkları verilmeye devam eder.
  • 06.08.2003 yılında alınan kararda baba ve annesin SSK’lı olması durumumda eş veya babadan birinin hayatını kaybetmesi durumunda hak sahibine çift maaş verilir.

Sosyal güvenlik kapsamında alınan diğer kararlar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çerçevesinde çalışan kişilerin emekli olabilmesi için 3600 prim gününü doldurması yani 15 yıl çalışması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kadınlar için 50, erkekler için ise 60 yaş sınırı koyulmuştur. 3600 prim günü sınırı alt sınırdır. Kişi 4500, 5400 ve 7000 gün prim ödemesi de yapabilir. Kadınlar için yapılan doğum borçlanmasında ise bir çocuk için 720 gün hak verilir. İkinci ve üçüncü doğumda da aynı gün sayısı geçerlidir.