Engelli araç alımı vergi indirimi hesaplama nasıl yapılır?

Engelli araç alımı vergi indirimi hesaplama nasıl yapılır?

Engelli raporu olan kişiler, arabayı indirimli fiyatla almaktadırlar. Engelli araç alımı vergi indirimi hesaplama nasıl yapılır diye soranlar için işte, detaylar…

Engelli raporu bulunan kişiler, indirimli fiyatlarla araç sahibi olabilmektedir. İndirimin miktarı engelin yüzdelik dilimine göre değişmektedir. Engelli raporu ile alınan araç, 5 yıllık süre dolmadan satılamamaktadır. Engelli kişinin vefat etmesi halinde dahi aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Aracın trafiğe çıkışından 3 yıl sonra araç satılmak istenirse ÖTV’den muaf birine satış işlemi gerçekleşebilir.

Engel Raporu % 90 ve Üzeri Olan Kişiler Nasıl Araç Alabilir?

% 90 ve üzeri engel raporu olan ve araç alacak kişi; 18 yaşından küçükse anne ve baba imzasıyla, 18 yaşından büyük ve zihin engeli olan kişi, vasi kararıyla, 18 yaşın üzerinde olup zihinsel engeli bulunmayan kişi kendi yetkisiyle imza atacakken 18 yaşın altında olup boşanmış ebeveynleri olan kişi ise velayet sahibinin imzası ile işlemini gerçekleştirebilir.

Yüzde 90 ve üzeri engel sahiplerine ÖTV indirimi iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bu indirimler şu şekildedir:

Taşıtta Tadilat Aranmayan ÖTV İndirimi: Tadilat gerektirmeyen indirimden faydalananlar için engelin sebebi fark etmeksizin ehliyet sahibi ile aynı kişi ise kendisi araç kullanabilir. Tertibat kurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Engelli raporu olan kişiler, 2020 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte tüm vergileriyle toplam değeri 303,200 TL ve altında olması halinde kişi ÖTV ödemez.

Taşıtta Tadilat Aranan ÖTV İndirimi: Yük taşıma kapasitesi 3.5 tonun altında yer alan ve toplam 9 kişi kapasiteli araçlarda taşıtta tadilat aranmaktadır. Engeli bulunan birey araç kullanamaz.

Engel Raporu % 90 ve Altında Olan Kişiler Nasıl Araç Alabilir?

Engel raporu % 90 ve altında olan kişilerin, aracı kendilerinin kullanması beklenilmektedir. Manuel vitesli arabada vitese ya da fren pedalına tadilat yapıldıktan sonra araç kullanılabilir hale gelir. Bu engeller, el ya da bilek sakatlığı gibi engelleri kapsarken, el veya parmak eksikliğinde engelli araç alımı yapılamamaktadır.

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu Nedir?

Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu ( ÇÖZGER ), 18 yaşını doldurmamış % 90 üzerinde engel sahibi bireylerin araç alımı sırasında istenilen rapordur. ÇÖZGER raporlaması şu şekildedir:

Engelli araç alımı vergi indirimi hesaplama nasıl yapılır?

Engelli Araç Alırken Bilinmesi Gerekenler

Engelli araç alımı için bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

Aracı alacak kişi, 18 yaşını aşmış birey ise Engellilik Sağlık Raporu’nun notere onaylatılmalı ve araç alım bayisine teslim edilmelidir.

18 yaşını aşmamış bireyler, ÇÖZGER raporunu notere onaylatıp, araç alım bayisine teslim etmelidir.

Engelli araç sahibi bireyler kendilerine özel belirtilen araç park yerlerine park edebilir ve belediyenin otopark alanlarından ücretsiz faydalanabilirler.

Engelli araçlar kiralanamaz veya ödünç verilemez.