En verimli küçükbaş hayvanlar ve koyun, keçi cinsleri

En verimli küçükbaş hayvanlar ve koyun, keçi cinsleri

Son yıllarda ülkemizde küçükbaş hayvancılık üretimi fazlasıyla artış göstermiştir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler en verimli koyun ve keçi cinslerini araştırmaktadır.

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişiler hangi tür hayvanlara yönelmeleri gerektiğini araştırmaktadır. Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişilere devlet tarafından çeşitli kredi ve hibe destekleri verilmektedir. İşletme kuracak kişiler de hangi koyun veya keçi türlerine yönelmeleri gerektiğini merakla araştırmaktadır.

Geçtiğimiz dönemde küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği yapan işletme sayısında fazlasıyla artış yaşandı. Bundan dolayı koyun veya keçi yetiştirmeyi düşünen vatandaşlar en fazla verimi alabileceği türlere yöneldi.

En Verimli Keçi Türleri Nelerdir?

Ülkemiz keçi türleri açısından fazlasıyla zengindir. Bu türler arasında en fazla verimi sağlayan türler şunlardır:

- Türk Saanen Keçisi

- Kıl Keçisi

- Damaskus

- Ankara Keçisi

- Malta Keçisi

- Kilis Keçisi

- Norduz Keçisi

- Etçi Boer Keçisi

- Honamlı Keçisi

En Verimli Koyun Türleri Hangileridir?

- Orta Anadolu Merinosu

- Karacabey Merinosu

- Alman Siyah Başlı Et Koyunu

- Menemen

- Asaf

- Bafra

- Dorper

- Columbıa

- Targhee

- Corrıedale

- Suffolk

- Shrophire

Türk Saanen Keçisi

Saanen keçisi ülkemizde yetiştiriciliği en fazla yapılan keçi türüdür. Bu türün bu kadar fazla olmasının nedeni süt verimi ve döl vermiş olmasıdır. Ergin bir saanen keçisinin ağırlığı 50 ile 60 kilogram arasında olmaktadır. Türk saanen keçileri 8 ile 10 aylık arasında damızlık olarak kullanılabilmektedir. Laktasyon süt verim oranları ise 500 ile 650 litre arasında değişiklik göstermektedir.

Kıl Keçisi

Kıl keçisi yetiştiriciliği Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılmaktadır. Kıl keçileri genelde siyah renktedir ve beyaz veya gri renklerde de olabilirler. Boynuzları ile dikkat çeken bu türün canlı ağırlığı 90 kilograma kadar çıkabilmektedir. 80 ile 120 litre arasında süt verebilen kıl keçisinin sütünde yüzde 3 ile 4 arasında yağ bulunmaktadır.

Ankara Keçisi

Ankara keçisi İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun bazı illerinde yetiştirilmektedir. Ergin bir ankara keçisi 55 kilograma kadar ulaşabilir ve genel olarak et ve sütünden yararlanılmaktadır. Ankara keçilerinin erkeklerinden 4 kilo dişilerinden ise 6 kiloya kadar tiftik alınabilmektedir.

Malta Keçisi

Malta keçileri iri ve etli yapısıyla dikkat çekmektedir. Kırmızı, siyah, alaca ve kahverenginde olabilen bu türler 60 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Oğlak verimi 1,9 ile 2,4 arasında değişmektedir. Laktastyon süt verimi ise 275 ile 375 litre arasındadır.

Kilis Keçisi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sıklıkla görülen Kilis Keçisi kahverengi veya siyah renklerde olmaktadır. Tüyleri uzun olan bu tür kas ve kemik açısından gelişmiştir. Bu türler genel olarak sütleri için tercih edilirken, süt verimleri 200 ile 300 litre arasında değişmektedir.

Etçi Boer Keçisi

Boer keçisi Hollanda’dan getirilen et üretimi için yetiştirilen bir keçi türüdür. Tüm dünyada fazlasıyla rastlanan Boer keçileri oldukça verimlidir. Hızlı büyüyebilen bu türler esnek kaburgalıdır ve but dolgunluğu açısından diğer türlerin önündedir. Kaslı ve geniş uzun bir bele sahip olan bu türler et ve süt verimliliği olarak diğer türlerden ayrılmaktadır.

Orta Anadolu Merinosu

Orta Anadolu Merinosu yüzde 80 Alman et merinosu ve yüzde 20 Akkaraman genetiğine sahiptir. Orta Anadolu Merinosları genel olarak beyaz renklidir ve canlı ağırlıkları 77 Kiloya kadar ulaşabilmektedir. Laktasyon süresi 150 gün olan bu türler 60 litreye kadar süt verimi sağlayabilmektedir.

Karacabey Merinosu

Karacabey merinosu yüzde 95 alman et merinosu ve yüzde 5 kıvırcık melezidir. Kuyruk yapıları ince ve uzun olan bu türlerin koçları boynuzlu dişileri ise boynuzsuzdur. Senede iki kuzu verebilen Karacabey merinosları laktasyon süt verimi açısından 80 litreye ulaşabilmektedir. Kuzu doğum ağırlığı 5 kilograma ulaşabilen türlerin laktasyon süresi 140 gündür.

Menemen Koyunu

Menemen koyunu genel olarak Batı Anadolu Bölgesi’nde görülür ve et kalitesi yüksektir. Erkek ve dişileri boynuzsuz olan menemen koyunları beyaz renklidir. Menemen koyunlarının laktasyon süresi 120 gündür ve canlı ağırlıkları 70 kilograma ulaşabilmektedir.

Bafra Koyunu

Bafra koyunu et kalitesi açısından en verimli türdür. Döl ve süt verimi de yüksek olan Bafra koyununun ağırlıkları 70 kilograma ulaşabilmektedir. Laktasyon süt verimi 45 kilo olan bu türlerin döl verimi yüzde 178’dir.

Dorper Koyunu

Dorper türleri genellikle beyaz renkte olmaktadır ve kısa boylarıyla dikkat çekmektedir. 1 yılda 2 kuzu verebilen bu türler 120 kiloya kadar ulaşabilmektedir.

Shrophire Koyunu

Et ve yapağı bakımından zengin olan bu türler 80 kilogram ağırlığa çıkabilmektedir. Kirli yapağı oranı 4,5 kilo olabilen türleri küçük baş hayvancılık yapacak kişiler tarafından yetiştirilmektedir.

Suffolk Koyunu

Suffolk koyunu etli bir yapıdadır ve canlı ağırlıkları 80 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bir batındaki kuzu sayısı 1,5 oranındadır ve yapağı verimi 3 ile 3,5 arasında olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.