En çok süt veren büyükbaş inek cinsleri hangileridir? süt ineği alırken nelere dikkat edilmeli?

En çok süt veren büyükbaş inek cinsleri hangileridir? süt ineği alırken nelere dikkat edilmeli?

Büyükbaş hayvan süt üreticiliği işine girmeyi düşüne pek çok vatandaş hangi inek ırkının daha fazla süt verdiğini araştırmaktadır. Pek çok kişi, En çok süt veren büyükbaş inek cinsi hangileridir? Süt ineği alınırken nelere dikkat edilmelidir? sorularını araştırmaktadır.

Büyükbaş Süt üreticiliği yapmak isteyen pek çok kişi için önemli olan nokta alınacak olan hayvanın ortalama kaç kilo süt vereceğidir. Bu durum da işletmenin kurulacağı coğrafyanın önemli olduğu kadar hayvanın cinsi de önemlidir. Bazı cins büyükbaş hayvanlar günde ortalama 15 kilo süt verebilirken bazı cins büyükbaş hayvanlar günde 30 belki 40 kilo süt verebilirler. Hal böyle olunca pek çok büyükbaş süt üreticiliğine başlayacak isim hangi ırkların daha fazla süt verdiğini araştırmaya başlamıştır.

En çok süt veren büyükbaş inek cinsleri hangileridir? süt ineği alırken nelere dikkat edilmeli?

Kredi ile süt ineği alacaklar nelerde dikkat etmelidir?

En çok süt veren büyükbaş hayvanlar cins cins farklılık göstermektedir. Önemli noktalardan bir tanesi eğer alınacak inekler kredi usülü ile alınacaksa Ziraat Bankası hayvan kredisi şartlarına uygun olmalı ve bu esaslara göre alınmalıdır. Ziraat Bankası'nın belirlediği esaslara uygun ırklar ise,

  • Brown Swiss (montofon esmer)
  • Holstein Alaca Kırmızı yada siyah
  • jersey
  • Simental

Belirtilen bu cins hayvan alımlarında aşağda ki şartlar tutuyorsa Ziraat Bankasından uygun hayvan kredisi alınabilir.

  • Büyükbaşların kesin olarak Hayvan Bilgi Sisteminde kaydının olması gerekir.
  • Damızlık belgesini sorgulayınız.
  • En fazla 1 kere doğum yapmış olması önemlidir
  • En fazla ise 3 yaşlarında olması gerekmektedir.

Krediye uygun en fazla süt veren inek hangisidir?

En çok süt veren büyükbaş inek cinsleri hangileridir? süt ineği alırken nelere dikkat edilmeli?

Brown Swiss

Brown Swiss büyükbaş hayvanı günlük süt verme özelliğinden öte olarak iyi bir beslenme ile 800g ile 1 kg arasında et tutabilmektedir. Bu türün günlük süt alımı ise 5-6 kg civarında değişmektedir. Sütte bulunan doğal yağ oranı ise %3.6'dır. Türün en önemli özelliği ise doğal koşullara karşı dayanıklı olmasıdır.

Holstein Siyah, Alaca - Beyaz Kırmızı Süt İnekleri

Et ve besicilik yönünde en önemli cins olan Holstein ineklerinin asıl önemli olan özelliği verdiği süt miktarıdır. Günlük iyi bakımda 10 litreye kadar süt verebilen Holstein ineklerinin sütünde bulunan yağ oranı ise %3.5 olarak bilinmektedir. İyi bir besi sonucunda ise günlük olarak 800 gr ile 1.200 kilo arasında kilo alabilirler.

Jersey Irkı Büyükbaş hayvanları

Günlük süt verimi daha az olsa da süt kalitesi ve yüksek yağ oranı ile dikkat çekmektedir. Günlük verdiği süt miktarı 2.5 litre ile 3 litre arasında değişmektedir.

Simental Eşeysel Süt İnekleri

Yatırımlarını geleceğe yapmak isteyen Süt üreticilerinin bir numaralı tercihi olan bu tür uzun yaşamları ve yüksek döl verimlilikleri ile bilinmektedir. Sağlık sorunları da az olan bu tür ineklerinin her iklime ayak uydurması ise onları önemli bir tür haline getirir. Günlük olarak ortalama 6-7 litre süt verebilen bu tür ineklerin sütlerinde bulunan yağ oranı ise %6 civarıdır.

Diğer süt veren büyükbaş hayvan ırkları

Bu inek türlerinin diğer kategorisinde yer almasının sebebi Ziraat Bankası büyükbaş hayvan süt üreticiliği kredisinde bulunmamalarından kaynaklanmaktadır.

Shorthon

Bey ve Kırmızı renklerde olan bu ırkın inekleri günde ortalama 5-6 litre süt verebilirler.

Boz Irk Sığırı

Günlük ortalama 1 - 3 litre arasında süt veren Boz Irk Sığırlarının sütlerinde bulunan yağ oranları ise %3.90 civarıdır.

DAK(Doğu Anadolu Kırmızı Sığırı)

Günlük süt verimi 940 gr ile 2.250 litre arasındadır.

GAK(Cenup Anadolu Sığırı)

Günlük süt verimi 1.880 litre ile 4.680 litre arasında değişmektedir.

YGS(Yerli Cenup Sığırı)

450 gr ile 950 gr arasında günlük süt üretimleri vardır.

Zavot Sığırı

Günlük süt verimleri 2.310 ile 3.320 litre arasında değişiklik göstermektedir.

Yerli Kara Sığırı

400 gr ile 500 gr arasında günlük süt üretimleri vardır.

Guensey

Günlük süt üretimleri 6.250 ile 6.500 litre arasında değişiklik göstermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.