Emekli vatandaşa müjde! 3 maaş birden alabilirsiniz

Emekli vatandaşa müjde! 3 maaş birden alabilirsiniz

Emekli vatandaşa müjde! 3 maaş birden alabilirsiniz. Emekli maaşı alan kadınlar aynı zamanda birden fazla aylık alabilmektedir. Anayasa Mahkemesi tarafından aylık bağlama ile ilgili kararlar 2008 yılında yürürlüğe girmiştir. Kadınlara şartları sağladıkları zaman 3 aylık birden verilebilmektedir.

Kız çocukları aynı anda eşten ve anne- babadan aylık alabiliyordu. 5510 sayılı yasa ile birlikte tanınan bu imkan ortadan kalktı. Hem eşten hem de anne veya babadan kalan dul ve yetim aylığı aynı anda alınmamaktadır. Ancak eş ve anne- baba 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat ettiyse bu durumda iki aylığı birden almak mümkündür. Bu aylıkların alınabilmesi için belirli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu kararla zaman içerisinde konulmuş ve kanunlaşmış kararlardır.

Anayasa Mahkemesinin Kararı

Üç aylık alabilenler de bulunmaktadır. Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar ile birlikte eğer emekli bir kadının eşi SSK kurumuna ve babası Emekli Sandığı’na bağlı ise bu durumda üç aylık alabilmektedir ve aylıkları da kesilmemektedir. Memur emeklisi olanlar 5510 sayılı kanundan etkilenmemektedir ve üç aylık alabilmektedir. Ancak bunun için şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Çalışan Kadına SSK ve Bağ- Kur Yetim Aylığı Vermiyor

Yetim aylığı alan bir kız çocuğu daha sonra evlenirse bu aylık kesilmektedir. Ayrıca ileride SSK veya Bağ-Kur dan alınan aylıklar kadın çalıştığı zaman kesilmektedir. Yetim aylığını Emekli Sandığı üzerinden alıyorsa bu durumda SSK ya da Bağ- Kur üzerinde çalışmaya başlanırsa bu durumda yetim aylığı kesilmemektedir. Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekar durumda ise yetim aylığını almaya devam eder.

Birden Fazla Aylık Alınabilir Mi?

Anayasa Mahkemesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda bazı şartlar sağlandığı zaman birden fazla aylık alınabilmektedir. Eşten, anne- babadan ve ek olarak emekli maaşından aylık gelir alınabilmektedir.

Anne ve babadan ayrı şekillerde aylık alındıysa yarım şekilde ödenmektedir. Birden çok çocuk varsa ve aylık hak kazanıldıysa bu iki aylıktan biri tam diğeri yarım maaş şeklinde yatar. Hem eşten hem de anne ya da babadan hak kazanılabilmektedir. Eş aylığı alınırken eşin vefat etme nedenine göre aylık değişmektedir. Meslek nedeniyle vefat edilişse aylığın tamamı ödenir. Aylık ile ilgili kararlar Anayasa mahkemesi tarafından belirlenmiştir.

Aylıklar ile ilgili düzenlemeler sigorta kurumlarına göre değişmektedir. Emekli Sandığı kurumuna bağlı eşinden dul ve SSK’lı babadan yetim aylığı tam şekilde alınabilmektedir. 2008 yılından öncesi ve sonrasında farklı kararlar alınmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Kendisi SGK üzerinden emekli olan bir kadın eşinin vefat etmesinin ardından duş aylığı alabilir. Aynı zamanda kadının babası Emekli Sandığı üzerinden emekli olduysa yetim aylığı da verilmektedir. Dul aylığı, yetim aylığı ve emekli maaşı birlikte verilir.

Eşi vefat eden kadın anne ya da babasından yetim aylığı alabilmektedir. En fazla üç aylık bağlanabilmektedir. Dul aylığı genellikle yarısı şeklinde verilmektedir. Eğer eş Emekli Sandığı’na bağlı bir emekliyse bu durumda %75 oranında aylık verilir. Kadın eğer vefat eden anne ya da babasından yetim maaşı alacaksa bunun oranı %25 olarak belirlenmiştir.

Hangi Durumlarda Birden Fazla Aylık Bağlanabilir?

Kadınlara birden fazla aylık bağlanabilir. Hatta 3 aylık birden bağlanabilmektedir. Kadının eşi, anne ya da babası Emekli Sandığı üzerinden emekliyse bu durumda vefat ettiklerinde kadına yetim aylığı iel dul aylığı verilir. Kurumlarda aylıklar ile ilgili alınan kararlar farklı farklıdır. Eş Emekli Sandığına ve anne ile baba SSK’ya bağlı ise bu durumda yine hem dul aylığı hem de yetim aylığı alınabilmektedir.

Anne ile baba ve eş aynı sigorta kurumuna bağlı ise birini tercih etmek zorunludur. Aynı anda iki aylık verilmemektedir. Ancak farklı sigorta kurumlarına bağlı oldukları zaman genellikle iki aylıkta verilmektedir. Aylık ile ilgili kararların çoğu 2008 yılında alınmıştır.

Aylıkların Engellenme Durumu Var Mı? Şartları Neler?

Miras ret olayından sonra aylıkların verilip verilmediği merak ediliyor. Mirasın reddedilmesinden dolayı aylıklar kesilmemektedir. Borç nedeniyle ailesinin ya da eşinin mirasını reddetmiş olan biri aylık alma hakkına sahiptir. Dul ve yetim aylığı almak için bir engel değildir.

Dul ve yetim aylığının bağlanabilmesi için vefat eden kişinin de şartlara uyuyor olması gerekmektedir. Vefat eden kişinin sigorta priminin belirlenen oranda tamamlanmış olması gerekmektedir. SSK üzerinden sigortalı olanların 5 yıl sigortalı olması ve 900 gün prime sahip olması gerekmektedir. Emekli Sandığı ve Bağ- Kur üzerinden sigortalı olanların 1800 prim günü bildirmiş olması gerekmektedir. Ölüm aylığı için Bağ-Kur üzerinden sigortalı olanların prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Çalışan süre geçerli sayılmaktadır ve borç ödemesi yapılamamaktadır. Askerlik ile veya farklı bir şeyle borçlanma durumu kapatılamamaktadır. Bu şartları sağlayan sigortalı çalışanların vefat etmeleri durumunda ölüm aylığı verilmektedir. Hem kadın için belirlenen şartlar hem de vefat eden kişiler için belirlenen şartlar vardır ve bu şartları sağlayanlara aylık verilmektedir.