Emekli maaşına banka haciz yolu ile el koyabilir mi?

Emekli maaşına banka haciz yolu ile el koyabilir mi?

Emekli maaşına banka haciz yolu ile el koyabilir mi? Emekli vatandaşların merak ettiği konulardan biri de emekli maaşına haciz gelip gelmediğidir. Emekli vatandaşlar devlet tarafından korunmaktadır ve maaşlarına herhangi bir kesinti yapılmaz veya haciz gelmez. Ancak bazı istisna durumlar söz konusu olabilir bu nedenle emekli vatandaşların özellikle banka işlemlerinde dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Banka Emekli Maaşına El Koyabilir Mi? Emekli Maaşı Haciz Ediliyor Mu?

Emekli vatandaşlar haklarından pek haberdar değil. Özellikle haciz korkusu içerisinde olan emekliler, maaşlarına banka tarafından haciz koyulmasından korkuyor. Banka emekli maaşlarına el koyamamaktadır. Özel bankalar emeklileri zor durumda bırakmaya çalışsa da emekli maaşına herhangi bir kesinti yapılmaz ve el konulamaz.

Emekli maaşına kesinti yapılamayacağı ve el konulamayacağı ile ilgili bir yasa bulunmaktadır ve devlet emeklileri korumaktadır. Emekli vatandaşlar aldıkları maaşı mevduat hesabı yapamamaktadır ve bankalar da emekli vatandaşların maaşlarına el koyamamaktadır. Bu nedenle emekli maaşları haciz edilemez.

Emekli vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir borcu buluyorsa bu durumda maaşlarından kesinti yapılabilmektedir. Maaşlarının %25 i kesilmektedir. Ancak tamamına el konulması yasaktır ve haciz işlemi de yapılamamaktadır.

Bankalara Dikkat!

Emeklilerin bankalar ile işlem yaptıklarında dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Özellikle kredi kartı ve kredi alımlarında bankalar sözleşmeye emekli maaşından kesileceğine dair bir madde ekleyebilir. Bu nedenle sözleşmeyi iyi okumak gerekmektedir.

Bazı bankalar sadece belirli bir kısmı için değil tüm maaşa el koyabilmek içinde madde eklemektedir. Sözleşmede sizin imzanız olacağı için emekli maaşınıza haciz gelebilir. Bankalar ile yapılan işlemlerde sözleşmenin dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir. Sözleşmeyi okuduktan ve emin olduktan sonra imzalamak gerekmektedir. Bankaların sözleşmeye koyduğu bu maddeler yasadışı ve bağlayıcı olarak görünse bile imza attığınız zaman banka dilediğini yapabilmektedir.

Emekli Maaşına Haciz Gelirse İtiraz Edebilirsiniz!

Emekli maaşınız herhangi bir nedenden dolayı kesilmiş veya haciz işlemine uğramışsa bu durumu itiraz edebilirsiniz. Bu işlem SGK dışında bir kurum tarafından yapılmışsa hemen itiraz ediniz. Emekli maaşınızın sizin olduğunu kanıtladıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Genellikle devlet emekli vatandaşın yanında olmaktadır ve onun lehine kararlar vermektedir. Bu nedenle haciz işleminiz de kaldırılacaktır.