Emekli Maaşı En Yüksek Meslekler Hangileridir? Meslek Gruplarına Göre Yüksek Emekli Maaşı Alanlar

Emekli Maaşı En Yüksek Meslekler Hangileridir? Meslek Gruplarına Göre Yüksek Emekli Maaşı Alanlar

SGK'ya bağlı olarak çalışan kişilerin emekli maaşları meslek gruplarına göre farklılık göstermektedir. Prim ödemesi yüksek olan meslek gruplarının bazı mesleklerin emekli maaşları da yüksek olmaktadır.

Ülkemizde her mesleğin sigorta prim ödemesi değişiklik göstermektedir. Yüksek maaş alana meslekteki kişiler daha fazla sigorta primi öderken bu kişilerin emekli maaşları da yüksek olmaktadır. Emekli maaşlarının ne kadar olacağı sigortalı olarak çalışırken ödenen prime göre değişmektedir. Prim ödemesi fazla olanların emekli maaşı da fazla olmaktadır.

Emekli Maaşı En Yüksek Meslekler Hangileridir?

Emekli kişilerin fazla emekli maaşı alabilmesi için çalışan kişilerin en üst limitten prim ödemesi yapması gerekmektedir. Doktor, mühendis, devlet memuru mesleklerine üst limitten prim ödemesi yapılırken, SSK’ya bağlı olarak çalışan kişilere en asgari miktarda emekli maaşı verilmektedir.

Emekli sandığı ve diğer sigortalara bağlı olarak en fazla emekli maaşını alan meslek grupları şu şekildedir:

- Müsteşar

- Genel müdür

- Lisans mezunu şube müdürü

- Lisans mezunu memur

- Öğretmen

- Kaymakam

- Baş komiser

- Polis memuru

- Lisans mezunu hemşire

- Mühendis

- Profesör

- Araştırma görevlisi

- Avukat

Emekli Maaşlarının Limitleri Ne Kadardır?

SGK emekli maaşlarının miktarı için üst ve alt limit belirlemiştir. Emekli maaşlarının ne kadar olacağı sigorta koluna bağlı asgari limitle birlikte hesaplanmaktadır. Bir sene içerisindeki ÜFE ve TÜFE oranlarına göre emekli maaşlarının miktarları belirlenmektedir.

SSK’ya bağlı olarak 2000 yılından önce çalışanlara, eski dönemde bin 982 TL asgari emekli maaşı ödenirken, yeni dönemde bu kişilere en az 2 bin 111 TL maaş almaktadır.

Bağkur esnaflarına eski dönemde bin 777 TL maaş ödenirken, yeni dönemde bin 889 TL ödenmektedir. Ayrıca Bağ-Kur tarım sigortası olan kişilere bin 330 TL ödenmektedir.

Emekli sandığına bağlı olan kişilere eski dönemde 2 bin 521 TL maaş verilirken yeni dönemde 2 bin 660 TL emekli maaşı verilmektedir.

Emeklilik Şartları

SGK’ya bağlı emekli olmak isteyenlerin yaş sınırları erken ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Emekli olacak kişilerin minimum 3600 günlük sigorta prim ödemesinin yapılması en önemli şarttır. Ayrıca en az 15 yıl sigortalı olunması gerekir. Sigortalı kişilerin emekli olabilmesi için yaş şartını sağlaması gerekmektedir.

05.2002 tarihinden önce SGK prim ödemelerini bitiren kişiler 50 yaşında emekli olma şansına sahiptir. 05.2002 ve 23.05.2005 tarihi aralığında emeklilik koşullarını yerine getiren kişilere 52 yaşında emekli olma hakkı verilmektedir.

Emekli olabilmek için belirlenen en üst yaş sınırı 65’tir. 65 yaşını geçen kişiler otomatik olarak emekliye alınmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişilerin emeklilik talep edebilmesi için prim gün sayısını tamamlaması gerekmektedir.

3600, 4600, 5400 ve 9000 günlük prim ödemelerine göre emekli maaşları değişiklik göstermektedir. Doğum borçlanması, engelli çocuk borçlanması veya yurt dışı çalışma borçlanması hakkı olan kişiler, emekli olabilmek için belirlenen gün kadar prim ödemesi yapabilir.

Emeklilik Borçlanması Nedir?

SGK’ya bağlı olarak emeklilik borçlanması sayesinde kişiler erken yaşta emekli olabilir. Doğum borçlanması, askerlik borçlanması veya yurt dışı borçlanması ile erken emekli olunabilmektedir. Doğum borçlanması her çocuk için 2 sene olarak belirlenmiştir ve maksimum 6 sene olmaktadır.

Askerlik borçlanması için ise belirlenen bir gün sınırlaması yoktur ve askerlik süresine göre borçlanma yapılmaktadır. Borçlanma süresine bağlı olarak emeklilerin prim ödemeleri şekillenmektedir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik süresi gelen kişiler SGK’nın il veya ilçe müdürlükleri üzerinden başvurularını yapabilir. Ayrıca intenet üzerinden sgk.gov.tr veya e-Devlet sisteminden başvuru yapılabilmektedir. Kuruma başvuranlar kişiler gereken belgeleri SGK müdürlüklerine teslim etmelidir. SGK’ya belgelerin verilmesi sonrasında detaylı bir inceleme başlatılır ve onay alan kişiler emekli sayılır.

Emeklilik Başvurusu İçin Gereken Belgeler

SGK’ya emeklilik başvurusu yapan kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, emeklilik beyan taahhütnamesi ve vergi muafiyet belgesini kuruma teslim etmesi gerekmektedir.

Emeklilik Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik başvuruları için sorgulamalar e-Devlet sisteminden yapılabilabilir. Ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan adresine tıklayarak emeklilik beyan taahhütnamesi hazırlanabilir. Bu belge sayesinde emeklilik başvurularının ne durumda olduğu öğrenilebilmektedir.