Ekonomik İstikrar Kalkanı 2020 Ziraat Bankası Vakıfbank Halkbank destek paketleri

Ekonomik İstikrar Kalkanı 2020 Ziraat Bankası Vakıfbank Halkbank destek paketleri

Korona virüs salgını sürecinde Ekonomik İstikrar Kalkanı devreye sokuldu. Bu kapsamda 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank destek paketleri hazırladı. Ekonomik sorun yaşayan vatandaşlar Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank 2020 desteklerini araştırıyor.

Korona virüs salgınının ekonomik etkileri nedeniyle kamu bankaları destek paketleri hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında hazırlanan destek paketleriyle vatandaşlara destek vermeye başladı. Bu kapsamda 3 kamu bankası Ziraat, Vakıf ve Halkbank bireysel ve ticari olarak destek paketlerini duyurdu.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi

3 kamu bankasından biri olan Ziraat Bankası Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında aldığı tedbirlerini açıkladı. Banka bireysel ve ticari kredilerde faiz indirimine giderek vatandaşların nakit sıkıntısını çözmeyi hedefliyor. Banka ilk olarak Temel İhtiyaç Destek Kredisini duyurdu. Buna göre 10 bin liraya kadar kredide %0,49 faiz oranı ve 36 aya kadar vade imkanı sağlıyor.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Destek Kredisini ayık geliri 5.000 TL ve altında olan kişilere veriyor. Banka 5.000, 7.500 ve 10.000 TL olarak verdiği kredilerde ilk 6 ay ödeme almazken toplam 36 ay vade fırsatını vatandaşlara sundu.

Bu kredi desteğinin yanı sıra halihazırda kredi ödemesi yapan kişilere de 3 ay kredi erteleme fırsatı da tanındı. Bu desteklerin yanı sıra Ziraat Bankası havale, EFT gibi işlemlerde de ücret kesimi yapmayacağını açıkladı.

Vakıfbank %0,49 faizli kredi

Bir diğer kamu bankası Vakıfbank’ta Ziraat Bankası gibi Temel İhtiyaç Destek Kredisi veriyor. Buna göre banka 10 bin liraya kadar krediyi ilk 6 ayı geri ödemesiz olmak üzere toplam 36 ay vade yapıyor. Banka bu kredilerde %0,49 faiz oranı uyguluyor.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Destek Kredisi kapsamında vereceği bu kredileri aylık geliri 5.000 TL altında olan kişilere veriyor. Banka kredi başvurularını mobil uygulama ve resmi intenet sitesi üzerinden alıyor.

Halkbank faizsiz esnaf kredisi

Kamu bankalarından biri de Halkbank’tır. Halkbank diğer iki kamu bankası gibi Temel İhtiyaç Kredisi veriyor. Bu kapsamda diğer kamu bankalarında olduğu gibi 10 bin liraya kadar krediyi 36 ay vade ve %0,49 faiz oranıyla vatandaşlara sunuyor. Halkbank diğer kamu bankalarından farklı olarak esnafa faizsiz kredi desteği veriyor. Halkbank’ın verdiği bu kredide geçen yıl olduğu gibi bu yılda verilecek. Buna göre 4603 sayılı kanunun 3. Maddesi ve 5570 sayılı kanunun 1 maddesinde göre 350 bin esnaf ve sanatkara 22 milyar faizsiz kredi desteği verilecek.

Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Buna göre 22 milyar TL olan kredinin 2020 yılının ilk 3 ayında 10 milyar TL’si verilecek. Kalan 12 milyar TL ise Nisan ve Aralık ayları arasında verilecek.

Faizsiz kredi desteği kapsamında Halkbank geçen seneden kalan bakiyeleri 2020 yılına devretti ve bu kredilerde %50 indirim uygularken, ustalık belgesi gerektiren meslek kollarında, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel meslek kolları, genç girişimciler ile esnaflara %100 faiz indirimi uygulanacak.

Ustalık belgesi gerektiren meslek kollarında faaliyet gösterenler

Halkbank esnaf kredisinden faydalanmak için;

  • En az 1 senelik ustalık belgesinin olması ve ustalık belgesine uygun bir işletmenin 1 senedir sahibi olunması gereklidir.
  • Ayrıca esnafın son bir sene içinde faaliyetini durdurmamış ve vergi mükellefliğinden muaf olunmaması gereklidir.
  • Son beş sene içinde KOSGEB haricide devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanılmaması gereklidir.

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslek kollarında faaliyet gösterenler

Halkbank’ın faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için gelir vergisi kanununda belirtilen kültürel, geleneksel ve sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarına destekte bulunmaktadır. Bu mesleklerden bazıları şu şekildedir:

  • Bakır işlemeciliği, el dokuma işleri, kaşıkçılık, sedef kakma, çini ve çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, semercilik, bastonculuk, Keçecilik gibi işlerle uğraşan ve Maliye Bakanlığı tarafından onaylanan meslek gruplarına destek verilecek.
  • Ayrıca son 5 sene içinde KOSGEB haricinde herhangi bir kamu desteğinden destek alınmamış olması gerekiyor.
  • Esnaf ve sanatkarların vergi muafiyeti belgesi olmalıdır.

Genç girişimci ve esnaf kredileri

Kredi desteğinden yararlanmak için aranan şartlar şu şekildedir;

  • KOSGEB Girişimcilik Destek Programına girilmiş ve bu programdan başarıyla ayrılmış olunması gerekir.
  • 30 yaşının altında olunması gerekir.
  • KOSGEB onaylı krediyi almaya hak kazanan kişilere 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.