Düşük faizli jonut kredisi transferi ve yapılandırması yapan bankalar listesi 2020

Düşük faizli jonut kredisi transferi ve yapılandırması yapan bankalar listesi 2020

Birden fazla bankaya borcu olan ve farklı farklı ödemeler yapmakta zorlanan vatandaşlar için kredi transferi yöntemi tavsiye edilmektedir. 2020 senesinde konut kredisi transferi yapan bankalar listesi bu yazımızda yer alıyor. Siz de bu bankalardan birine başvurarak borçlarınızı transfer ettirebilirsiniz…

Birden fazla bankaya borcu olan ve bu borçlarını ödemekte zorlanan müşteriler için kredi transfer yöntemi kullanılabilmektedir. Bu yöntem ile beraber farklı bankalardaki borçlar birleştirilebilmekte ve tek bir banka üzerinden ödeme yapılabilmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası kredi transfer işlemini gerçekleştirmektedir.

%0,64 Faizli Konut Kredisi Yapılandırma

Covid-19 virüsü sürecinde alınan tedbirler kapsamında vatandaşlara yeni kredi destekleri sunulmaya başlanmıştır. Normalleşme sürecine girilen bugünlerde yine kamu bankaları tarafından 4 yeni kredi desteği verilmeye başlandı. Kamu bankaları sıfır ve ikinci el ev satın almak isteyen vatandaşlar için sırasıyla %0,64 ve %0,74 faiz oranları ile krediler sunmaktadır. Çekilecek kredilerde kredi tahsis ücreti %0,5 ve ekspertiz ücreti ise 1.100 TL olarak belirlenmiştir. İstanbul, Ankara ve İzmir’de çekilebilecek maksimum kredi miktarı 750.000 TL, diğer şehirlerde ise 500.000 TL olmaktadır. 15 sene vadeli olarak sunulan konut kredisinde12 ay geri ödemesiz bir şekilde kredi verilmektedir. Kredi başvuruları kamu bankaların üzerinden 5 Haziran tarihinden itibaren yapılabilmektedir.

Daha önceden kredi çeken ve bu koşullar altında kredisini yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlar ise böyle bir durumun mümkün olup olmadığını merak etmektedirler. Kişilerin konut kredisi kullandıkları dönem ile mevcut kredisinde uygulanan faiz oranı yeni kredi paketinin uygulanması ile düşük faizli döneme geçiş sebebi ile mevcut kredi faizinin düşürülerek yeniden yapılandırılması mümkün olmaktadır.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma

Bankalarda sunulan borç kapatma kredilerine başvuruda bulunanlar daha fazla faiz oranıyla ödeme yapmayı kabul etmeleri halinde 48 ay vadeli borç kapatma kredisi çekebilmektedirler. Kimi bankalarda sadece ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçlarını kapatmak isteyenler için borç kapatma kredisi verilmektedir. Diğer yandan konut kredilerini kapatmak için transfer başvurusunda bulunan kişilere de özel konut transfer kredisi verilmektedir.

Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar

Aşağıdaki kısımda konut kredisi transferi yapan ve borç kapatma kredisi veren bankalar sıralanmıştır.

  • Akbank
  • QNB Finansbank,
  • İş Bankası,
  • Garanti,
  • Vakıfbank, Konut kredisi transfer eden bankalardır.
  • Ziraat Bankası Konut Transfer Kredisi vermektedir.

Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi borçlarını yapılandıran bankaların borçların tümünü başka bankalara ücretsiz EFT yaparak kapatmaktadır. Borç transferlerin mevcut borcun yer aldığı bankaya, transfer edilecek olan bankadan gönderilen miktar ile kapatırken gerekli bilgilendirmeye yapmak halindedir. Güncel faiz oranlarından faydalanmak için transfer kredisine başvuracak olan vatandaşların hesaplamaları iyi yapmaları gerekmektedir. Çünkü bu işlem ekstra bir maliyeti beraberinde getirecektir. Halihazırdaki koşullar altında ödenecek toplam para ile transfer sonrası ödenecek olan toplam paranın karşılaştırılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi

Farklı bankalardan konut kredisi alarak bu krediyi daha uygun taksitler altında Ziraat Bankası’na taşımak isteyenler Ziraat Bankası transfer konut kredisini alabilmektedirler. Transfer konut kredisi 120 ay vadeli şekilde ilgili konutun ipotek ettirilmesi ile, konutun uzmanlar tarafından tespit edilen ekspertiz değerinin %80’ine kadar verilmektedir. Ziraat Bankası transfer konut kredisine başvurabilmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilerek başvuru işlemleri başlatılabilmektedir.

Konut Kredisi Taşıma Masrafı

Bankalar transfer kredilerinde, sanki ilk defa çekilen bir kredide talep ettikleri masrafların aynılarını talep ederler. Garanti Bankası’na konut kredisi borcunu taşıyanlar için oldukça uygun kredi seçenekleri sunulmaktadır. Garanti Bankası Yeniden Mortgage kredisi sıkça tercih edilen paketlerden biridir. Bu paket kapsamında istenilen mortgage kredisinden faydalanılabilmektedir. Satın alınan konut ipotek gösterilerek 240 ay vadeyle ve konutun %80’i değerinde krediler çekilebilmektedir. Aşağıdaki kısımda hesaplamaların yapılabileceği intenet adresi yer almaktadır.

Yapı Kredi Transfer Mortgage

Yapı Kredi Bankası üzerinden de konut kredisi transferi yapmak mümkündür. Daha uygun koşullar altında konut kredisi taksiti ödemek isteyenler Yapı Kredi Bankası tarafından sunulan Transfer Kredisi’ne başvurabilmektedirler. Bu kredi ile farklı bankadaki borç tamamen kapatılarak, kalan borç tutarı üzerinden yeni taksit ve faiz oranlarıyla ödemeler devam ettirilebilmektedir. Yapı Kredi Bankası konut değerinin %80’ine kadar kredi vermektedir.

Konut Kredisi Transferi İçin Gerekli Evraklar

Konut kredisi transfer eden bankalara başvuruda bulunmak isteyenlerin aşağıdaki kısımda sıralanmış olan belgeleri temin etmeleri gerekmektedir.

  • Krediye konu olan ve satın alınacak konutun tapu fotokopisi
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Gelir belgesi beyanı (kira gelirleri, tapu fotokopileri, maaş cüzdan fotokopisi, aylık gelir belgesi)
  • Son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi ya da son 3 ay içerisinde isme düzenlenmiş olan elektrik, su, doğalgaz ya da telefon faturası

Bu belgeler dışında bankalar özel olarak farklı belgelerin de temin edilmesini talep edebilmektedirler. Belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilebilmesi için transfer kredisi çekilecek olan banka ile iletişime geçilmesi daha sağlıklı olacaktır.