Devletten yetişkinlere 400TL, çocuklara da 100 TL yardım gerçek mi?

Devletten yetişkinlere 400TL, çocuklara da 100 TL yardım gerçek mi?

Ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs salgını sebebiyle birçok vatandaş kepenk indirerek maddi sıkıntılara girmiş durumda. Bunu gören devlet ise bazı yardımlarda bulunmakta ve geçtiğimiz günlerde çoğu kişinin konuştuğu ve sosyal medyada gündem olan Devletten Yetişkinlere 400 TL, Çocuklara da 100 TL Yardım haberleri araştırılmaya başlandı. İşte yarıma dair tüm ayrıntılar.

Devlet tarafından verilen yardımlar salgınlı günler sebebiyle daha da artış göstermiş durumda. Yardıma muhtaç kişilere özel olarak verilecek yardım geçtiğimiz günlerde gündem oldu. Bu haber olan devlet tarafından yetişkinlere 400 TL çocuklara ise 100 TL yardım parası hakkında bazı ayrıntılar vereceğiz.

Devletten yetişkinlere 400TL, çocuklara da 100 TL yardım

Corona virüs sebebiyle çoğu kişilerin bazı parasal sorunlar ile karşılaşmaması için devlet yardım sunmakta. İlk olarak yardıma muhtaç kişilerin yararlanabileceğin bu yardımlardan bir tanesi oldukça ilgi gördü.

Devletten yetişkinlere 400TL, çocuklara da 100 TL yardım gerçek mi?

Geçtiğimiz dönem içerisinde devlet sunmuş olduğu yardımları arttırmaya devam ediyor. Virüs sebebilye maddi sıkıntı yaşanmaması için yeni bir yardım yapılacağı bilgisi verildi.

Devlet yetişkin kişilere 400 TL çocuklara ise 100 TL yardım parası verileceği açıklandı. Bu haber yardıma muhtaç olan kimseleri oldukça mutlu ederken, işin aslı kısa süre sonra su yüzüne çıktı.

Açık kapı üzerinden başvuru yapılacağı yalanı

Bu yardıma başvurmak için açık kapı sitesinden başvuru yapılacağı haberleri yalanlandı. İnsanları kandırmak için yapılan bu yalan yardım haberi için açık kapı sitesine başvuru yapmaya başlayanlar oldu.

Bu başvurunun ve yardımın olmadığını kısa bir sürenin ardından içişleri bakanlığı bir açıklamada bulundu. Gerçekleştirilen açıklamada “Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır.

Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır” denildi.

Açık kapı yardım başvurusu nasıl yapılır?

Açık kapı sisteminden bu yalanlanan yardım haberi açıklanırken, çoğu devlet desteği için de başvuru yapmak için form yer alıyor. Açık kapı desteğinin başvurusu için yardıma muhtaç kişilerin intenet sitesi üzerine girerek karşılarına çıkan başvuru formunu doğru bir biçimde tamamlamaları gerekiyor.

Başvuru formunun değerlendirilmesinin sonrasında kişi, yardıma muhtaç olduğunu kanıtlamasının ardından, başvurusu kabul olması durumunda yardım ödenmeye başlanır. Açık kapı tarafından gerçekleştirilen yardım başvurularının sorgulanması adına, intenet sitesine girerek “Başvuru Sorgula” yazılı olan bölüme girilerek istenilen bilgilerin yazılması yeterli olacaktır.