17 Nisan 2021 Cumartesi 06:01
Devletin hibe ve destek verdiği işler neler? 2021
Takip Et:

Sermayeniz yoksa desteğinizi Kosgeb’den alın!

Devletten geri ödeme olmadan hibe alıp iş yeri açma isteğin olan vatandaşlara Kosgeb 60 bin TL hibe kredi veriyor. Bakkal, market, şarküteri, büfe ya da herhangi bir alanda dükkan açacak olanlar, 60 bin TL iş kurma kredisi alma hakkına sahip oluyorlar. Kosgeb’den kredi almak için aranan şartlar düşünüldüğü gibi ağır değil.

Kosgeb geri ödemesiz hibe kredileri ne kadar?

Devletin verdiği 50 bin TL hibe, 100 bin TL faizsiz kredinin miktarları artırıldı. Geçen sene başlayan uygulamaya göre iş kurma isteği olan gençlere 50 bin TL hibe ile 100 bin TL faizsiz kredi verilmekteydi. Ayrıca bu krediden kadın, erkek, genç, yaşlı, emekli, işçi, şehit yakını ya da gazi, engelli gibi bütün vatandaşlar faydalanabilmekteydi. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile yeni bir destek programı oluşturuldu ve yeni yılda Girişimciliği Geliştirme Destek Programı doğrultusunda destek verilecek ve destek limitlerinde artış yapıldı. KOSGEB 2021 senesi itibari ile girişimcilik destek programı kapatılmış ve yerine geleneksel girişimci ile ileri girişimci destek programı olarak destekler verilecek.

2020 senesi itibari ile güncellenen destek programı kapsamında;

 • Geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye kadar,
 • İleri girişimcilere de 370 bin TL’ye kadar girişimcilik destekleri veriliyordu.
 • 2021 senesi için bu ücretler daha netlik kazanmadı.

Geri ödemesiz hibe kredileri nasıl alınıyor?

KOSGEB’den iş yeri açma kredisi almak için, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekmekte. Bu eğitimlere katılım sağlamadan önce kurs tarihleri ile ilgili bilgi alınması gerekmekte. Aynı şekilde 2021 yılında online olarak uzaktan eğitim doğrultusunda girişimcilik eğitimleri düzenleniyor. Online girişimcilik kursuna e-Devlet şifrenizle başvuru yapabiliyorsunuz.

Girişimcilik kursuna örgün olarak katılmanız gerekiyor, katılım sağlayacağınız ili seçerek, yaşadığınız bölgede verilen kursları listeleyebiliyorsunuz. Listeleme sonunda katılacağınız kursa başvuru yapabilmek için, açıklama kısmını dikkatli bir şekilde okuyarak bu kısımda tersi belirtilmemiş ise “İşbirliği Yapılan Kurum veya Kuruluş” isminin yazdığı iş yeri açma girişimcilik kursuna başvuru yapabilirsiniz. Şehit yakını ya da gazi, engelli, kadın, genç girişimci gibi herhangi bir ayrım olmadan, desteklerinden faydalanarak kendi işini kurma isteği olanlar, bu kursa katılım sağlamak zorundalar.

60 bin TL hibe iş yeri açma kredisi nasıl alınıyor?

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım sağlayarak sertifikanızı almanız gerekiyor. Örgün olarak eğitim düzenleyen kurumların kendi eğitimleri ya da yetki verdiği kurumlardan 32 saatlik eğitimin sonunda birinci aşama tamamlanmış oluyor. Bu aşama sonrasında ise iş planı hazırlamanız gerekiyor.

KOSGEB hibe veren sektörler arasından bir sektör seçip iş yeri açma kredisi için başvurunuzu yapmanız gerekmekte. Eğer ki destek verilmeyen sektörlerden birine başvuru yaparsanız, uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olsanız bile krediden faydalanamıyorsunuz.

Hibe almak için aranan şartlar

Devletten geri ödeme olmadan hibe alıp iş yeri açma isteği olanlara verilen 60 bin TL hibe desteği, projenin onaylanması sonrasında, iş kurmak isteyen başvuru sahibinin, gerekli ruhsat ile iş yeri açılış evraklarını tamamlaması, iş yeri açmak için gereken evrakları tamamlamasını müteakiben iş yeri açılışı için Vergi Dairesine, Belediye Başkanlığına ve ilgili odalara başvuru yapmasıyla devam ediyor. Yapılacak başvuru işlemleri sonucunda, iş kurma isteği olan vatandaşlar, iş yeri açılış bildiriminde bulunarak iş yerlerini resmi olarak açmaları gerekiyor.

İş kurmak için parası olmayan kişiler 60 bin TL İş Yeri Açma Hibe Kredisini alabiliyorlar mı?

İş kurma isteği olan girişimci, para almak için iş projesinde belirtmiş olduğu harcamaları yapması ve bu harcamaları faturalandırması gerekiyor. Bu adımda, parası olmamasına rağmen iş kurmak isteyenler, harcama öncesinde finansman kaynağı olmayanlar ve iş yeri için harcama yapamayacak halde olan vatandaşlar sitem ediyorlar. Bu durumu çözmek için, kimi girişimciler tarafından iş yerine mal ya da edevat alımlarında bu ürünleri satın alan kişiler anlaşma yaparak, toptancılar ya da mal getiren kişilerle anlaşma yaparak, ödemenin iş yeri açma desteğinden sonra verilmesi ile ilgili sözleşme yaptıkları görülebiliyor. Bu anlaşma doğrultusunda, 60 bin TL hibe iş yeri açma kredisi alıp iş kurmak isteyen vatandaşlar resmi olarak iş yeri açılışını yapacakları gibi, kurumun talep etmiş olduğu şeklide işlerini kuracaklar ve firmalardan temin ettikleri bütün giderleri için de fatura alıp, KOSGEB hizmet müdürlüklerine fatura sunup 60 bin TL krediden faydalanabilecekler.

2021 yılı Devletin hibe verdiği işler hangileri?

Alkollü eğlence merkezleri, hayvan satın almak isteyen çiftçiler, projesi Nace kodlarında bulunmayan Geri Ödemesiz Hibe Verilen Sektörler dışında hibe alamıyorlar. Bunun için proje danışmanlarına başvuru yapılabileceği gibi Nace kodları da incelenebilir. KOSGEB hibe desteklerine destek verdiği gibi sektörlerde iş kuranlara sağlamaktadır. Bu sektörlerdeki iş fikirlerini uygulamak isteğinde olan girişimciler devletin verdiği desteklerden faydalanabileceklerdir. Devletin hibe verdiği işlerin hangileri olduğunu merak edenler KOSGEB desteklenen sektörleri inceleyip kendi iş fikrini alarak Nace kodu iş planına eklemelidir.

Devletin KOSGEB kurumunun dışında destek verdiği kurumlar şu şekildedir;

 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Türkiye İş Kurumu
 • TÜBİTAK
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Ticaret Bakanlığı
 • Kalkınma Ajansları
 • Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı
 • Kredi Garanti Fonu
 • Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Devlet Planlama Teşkilatı vb. kurumlar tarafından hibe ile destek veriliyor.

Son Güncelleme: 17.04.2021 06:01
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.