Devlet SBM sistemi ile araç trafik sigortası teklifi alma ve hesaplatma

Devlet SBM sistemi ile araç trafik sigortası teklifi alma ve hesaplatma

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi devlet destekli olarak hizmet vermektedir. Araç sahipleri SBM sistemi üzerinden araç sigortaları için teklifler alabilmektedir. SBM'de yer alan araç sigortası teklifleri il ve aracın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından başlatılan bir hizmet ile birlikte araç sigortalarındaki düzenin sağlanması amaçlanmaktadır. SBM üzerinden zorunlu trafik sigortası hakkında bilgi alınabilir. Bu sistem üzerinden araç sigortası için fiyat araştırması da yapılabilmektedir.

SBM Sorgulama ile Araç Sigortası Teklifi Alma

Devlet desteği ile kurulan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayesinde araç sahipleri sigorta sorgulaması yapabilmektedir. Tamamıyla online yollardan yapılan sorgulamada kişinin üzerine kayıtlı aracın plaka numarası ve sigorta şirketlerine verilen en düşük trafik sigortası görüntülenebilmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemine online olarak giriş yapılmaktadır. https://www.sbm.org.tr/ adresi üzerinden SBM sistemine girerek trafik sigortası sorgulaması yapılabilmektedir.

Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırması

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne sistemine giren kişiler trafik sigortalarında teklif karşılaştırmalarını yapabilir. “Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırma” seçeneğine tıklayan kişiler için “Trafik Prim Karşılaştırması” gelir ve buradan da trafik prim sorgulaması yapılabilir. Ayrıca sistem üzerinden araçlardaki hasar kaydı ve tutanak sorgulamaları da yapılabilmektedir.

Trafik prim karşılaştırmasında ilk olarak sorgulaması yapılacak aracın kaydının hangi il ve ilçeye kayıtlı olduğu yazılmalıdır. Ardından araç türü seçilmeli ve gerçek ya da tüzel kişiler tarafından işleten Tipi’nin seçilmesi gerekir. Sonrasında aracın markası, tarife basamak kodu ve aracın hangi yıla ait olduğu yazılmalıdır.

SBM sisteminin daha da gelişmesi ile birlikte ilerleyen yıllarda tamamıyla online yöntemlerle en ucuz trafik sigortasının sorgulanabilmesi planlanıyor. Araç sigortası için teklif veren şirketlerin araç sahiplerine sundukları miktarlar arasında bazı durumlarda çok yüksek fiyatlar gündeme gelmektedir. Bu durum aracın yaşı, motor durumu, tipi ve kasko bedeline göre değişmektedir.

Bazı sigorta şirketlerinin zorunlu araç sigortası piyasasındaki rekabet ve düşük fiyat talebi nedeniyle, başka sektörlerde faaliyet gösterdiği görülüyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için devlet destekli olarak SBM sistemi hayata geçirildi ve bu sistem üzerinden araç sahipleri teklifleri değerlendirebilir.

2020 Yılı Araç Sigortası Teklifleri

Sigorta Şirketleri

İller

İstanbul

Ankara

Allianz Sigorta

719 TL

875 TL

765 TL

Anadolu Sigorta

769 TL

920 TL

834 TL

Bereket Sigorta

800 TL

1.009 TL

932 TL

Doğa Sigorta

1.123 TL

1.052 TL

804 TL

Gorupama Sigorta

801 TL

878 TL

839 TL

HDI Sigorta

587 TL

606 TL

559 TL

Koru Sigorta

564 TL

587 TL

596 TL

Mapfre Sigorta

785 TL

919 TL

815 TL

Quick Sigorta

637 TL

757 TL

673 TL

Ray Sigorta

773 TL

877 TL

770 TL

Sompo Japan Sigorta

667 TL

691 TL

650 TL

Türk Nippon Sigorta

587 TL

906 TL

639 TL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.