Devlet bakıcı desteği başvuruları nasıl yapılır? 2020 Devletten çalışan annelere bakıcı parası şartları

Devlet bakıcı desteği başvuruları nasıl yapılır? 2020 Devletten çalışan annelere bakıcı parası şartları

Avrupa Birliği projesi kapsamında SGK tarafından pilot illerde devletten bakıcı parası süreci yürürlüğe girmiştir. Bakıcı desteği ödemeleri için aranan şartlar ve bakıcı destek ödemelerine ilişkin ayrıntıları içeriğimizde derledik.

SGK'nın AB projesi kapsamında yürütülen devlet destekli bakıcı parası kapsamında başvuruda bulunan annelere çocuk bakımı için devle tarafından ödenek ayrılacak. 0-24 ay arası çocuğunuz var ve bakıcıya 30 gün sigorta yapılırsa MEB veya İŞKUR bakıcılık sertifikası olan kişilere 1300 TL ödeme yapılacak. Bakıcı desteğinden faydalanabilmek için sertifikalı bakıcı olma şartı aranıyor.

Proje yabancı bakıcılar için geçerli olmamakla birlikte T.C. vatandaşı olanlara MEB veya İŞKUR tarafından erilen bakıcı sertifikasına sahip kişiler için bakıcı desteği verilebilmektedir. Proje çerçevesinde amaçlanan ise kayıt dışı çalışmanın önlenip bakıcıların kayıt altına alınması ve çalışan annelerin iş gücünde daha rahat şartlar altında bulunmasını sağlamaktır.

Çalışan annelere 1300 TL bakıcı desteği veriliyor

Ankara, İstanbul ve İzmir’de 3700 kadın için 32 aya kadar ayda 1300 TL bakıcı desteği verilecek. Pilot il seçilen bu büyükşehirlerde sertifikalı bakıcılar için 1300 TL destek için başvurular geçtiğimiz yıl alınmaya başlamıştı. Eğitimli bakıcılar için sağlanan desteklere ön başvurusunu tamamlayan 3700 anneye randevu verilerek bakıcı destekleri sağlanmaya başladı.

2020 bakıcı desteği başvuruları

Eğitimli bakıcılar için 3 bin 700 anneye 26 milyon Euro destek sağlanmasını öngören proje çerçevesinde destek başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. SGK tarafından çalışan annelere AB projesi kapsamında yürütülen diğer proje ise kreş destekleridir. 4/A kapsamında tam zamanlı çalışan annelere kreş destekleri de verilmektedir.

Bakıcı yardımından yararlanma şartları nelerdir?

Bakıcı yardımlarından yararlanma şartları;

Annenin T.C. vatandaşı olması,

Pilot illerden birinde ikamet edilmesi,

Annelik izin süresinin kullanılması,

Hizmet akdine tabii işveren yanında çalışılması,

Brüt asgari ücretin iki kat altında ücret alınması (2020 yılı için 5886 TL),

4/A kapsamında çalışılması,

Başvuru tarihini müteakip 0-24 ay arasında çocuk sahibi olmak gibi şartların sağlanması gerekir.

Devlet bakıcı desteği başvuruları nasıl yapılır? 2020 Devletten çalışan annelere bakıcı parası şartları

Bakıcı parası başvuru ve yararlanma detayları

Başvurularda ilk olarak annelerin e-Devlet şifresini alıp akabinde https://uyg.sgk.gov.tr/AvrupaBirligiveDisIliskilerProjePortali/InstacareBasvuru/home.xhtml adresine giriş yapması gerekmektedir. Başvuru aşamasında çıkan anketi doldurduktan sonra kayıt işlemine geçebilirsiniz. Ankette verdiğiniz yanıt yalnızca proje çerçevesinde yapılacak araştırmalarda kullanılmakla birlikte, vereceğiniz yanıtlar projede faydalanıcı statüsü kazanmanıza dair herhangi bir etkide bulunmayacak. Anket üzerinden meslek, toplam gelir durumu, çocuğu nerede bakılacağı, çocuğun yaşı, sigortalılık ve çalışma gibi bilgiler istenir. Burada bulunan bilgilerin içerisine çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını yazıp sonraki aşamaya geçmeniz gerekir.

Böylelikle ön kayıt aşaması sonrasında randevu alarak talep edilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Kesin kayıt işlemi için proje ofislerine başvuruda bulunarak bütün koşulları sağladığınıza dair kesin kaydı yaptırabileceksiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.