Devlet Atıl meralar hayvan işletmeleri ücretsiz kiralanabilecek! Tarım ve Hazine arazilerinin kiralanması şartları

Devlet Atıl meralar hayvan işletmeleri ücretsiz kiralanabilecek! Tarım ve Hazine arazilerinin kiralanması şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan kararla devlet arazileri ve meraları ücretsiz olarak kiralanacak. Milli Tarım Projesi kapsamında uygulanacak proje için başvuru şartları ve sözleşme detayları ortaya çıktı.

Tarım ve hayvancılığın kalkınması ve çiftçilere destek verilebilmesi için arazi ve meralar ücretsiz olarak kiraya veriliyor. Hayvan yetiştiricileri maliyetlerin en aza indirilip yüksek kazançlar elde edilebilmesi için yapılan bu uygulama ile ilgili ayrıntılar belli oldu.

Devlet arazisi ve meralar ücretsiz kiralanabilecek

Türkiye genelinde mera ve otlakların hayvancılıkta verimli bir şekilde kullanılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir çalışma başlatıldı. Buna göre Bakanlık, hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlar için Milli Tarım Projesi ile vatandaşların mera ve otlak sorunlarının çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

Atıl meralar hayvan işletmeleri hizmetine açılacak

Geliştirilen proje ile 29 ildeki meraların kiralanabilmesi için çalışmaların tamamlandığı belirtildi. Hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlar meranın ıslahı ve hayvancılık yapması şartlarıyla kiralama yapabilecekler. Geçtiğimiz yılın ilk aylarında duyurulacak pilot noktalardaki İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvuru yapılması gerekiyor.

Meraların kiralanabilmesi için 10 ila 20 yıllık olmak suretiyle iki farklı kiralama metodu kullanılacak. Mera hayvancılığına verilecek olanağın sebepleri arasında yurt dışından ithal edilen hayvan sayısının yüz binleri bulmasına dikkat çekiliyor. Yurtdışından alınan hayvan sayısına yakın buzağı ölümlerinin yaşandığı göz önünde bulundurularak buzağı yetiştiricileri için ekstra 750 TL’yi aşkın hibe desteği verilecek.

Tarım ve Hazine arazilerinin kiralanması süreci

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren hava bazlı üretim modeliyle tarımsal kalkınma için çiftçilerin taleplerine yönelik olmayıp ekim gücünün verimliliğine dair çalışmalar yapılıyor. Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için hazine arazilerinin kiralanması öngörülürken, arazilerin kiralanabilmesi için de bazı şartlar aranıyor. Başvuru sahibinde;

T.C. vatandaşı olmak,

Çiftçi olmak,

Aile başkanı olmak,

Topraksız veya yeteri kadar toprağı olmamak,

En az üç yıldan bu yana yerleşim yerinin köy veya belde olması şartları aranmaktadır.

41.7 milyon metrekare hazine arazisi böylelikle kiraya verilecek. Süs bitkisi, ağaçlandırma çalışması ve hayvancılık faaliyetinin geliştirilmesi için araziler uygun kira tutarlarıyla kiraya verilecek. Bitki yetiştiriciliğinde 12.7 milyon metrekare, hayvan yetiştiriciliğinde 29 milyon metrekarelik yer kiralanabilecek. Uzun yıllı bitkilerde 10, tek yıllık bitkilerde en fazla 5 yıllık sözleşme yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.