Dar gelirliye geri ödemesiz 40 bin TL ev yapım desteği başvurusu nasıl yapılır?

Dar gelirliye geri ödemesiz 40 bin TL ev yapım desteği başvurusu nasıl yapılır?

Dar gelirli vatandaşlara geri ödemesiz 40 bin TL ev yardım desteği verileceği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı. İhtiyaç sahiplerine verilen ev yardım desteği 25 bin TL'den 40 bin TL'ye çıkarıldı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, ev yardım ve onarım desteği ile ilgili detaylı açıklamalar da bulundu.

Dar Gelirli Vatandaşlara Geri Ödemesiz 40 Bin TL Ev Yardım Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, dar gelirli aileler için geri ödemesiz 40 bin TL ev yardım desteği yapılacağını açıkladı. İhtiyaç sahibi ailelere betonarme ev yapmaları için 25 bin TL’den 40 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek verilecek. Ayrıca ev yardımının da 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkarıldığını da açıklayan Bakan Selçuk, yardımlarla ilgili merak edilenleri detaylı şekilde açıkladı.

Tek seferlik verilen bir yardım olduğunu belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, ev onarımı için verilen yardım desteklerinin de arttığını açıkladı. 15 bin TL olarak verilen ev onarım desteği 20 bin TL’ye kadar çıkarıldı. Betonarme ev yapımı için verilen destek miktarı da 25 bin TL’den 40 bin TL’ye çıkarıldı. Salgın nedeniyle alınan bu kararların normalleşme sürecinde de devam edeceğini söyleyen Bakan Selçuk, ihtiyaç sahibi vatandaşları zor durumda bırakmayacaklarının altını çizdi.

Dar Gelirliye Geri Ödemesiz 40 Bin TL Ev Yapım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre dar gelirli ailelere geri ödemesiz şekilde 40 bin TL ev yapım desteği verilecek. Bu destekten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri nereye başvuru yapacağını araştırıyor. Başvuruların bizzat yapılması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. Sizden istenen evraklarla birlikte başvurunuz tamamlanacak ve ardından değerlendirme sürecine alınacaksınız. Değerlendirme sonrası başvurunuz onaylanırsa bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Başvuru Şartları

-18 yaşından büyük olmak,

-Onarım yapılacak evin veya betonarme yapılacak arsanın hisseli tapusuna sahip olmak.

-Yaşlı, yetim, öksüz, engelli veya dul olmak.

-Hane içerisinde kişi başı düşen gelirin asgari ücretin 3 te 1 i oranında olması.

Ev Yapım ve Onarım Yardımı

İhtiyaç sahiplerine verilen ev yapım ve onarım yardımı miktarı, yapılacak olan işe göre değişiklik gösterebilmektedir. Verilen miktarlar genel olarak şöyledir:

Ev onarımı için verilen yardım desteği: 20.000 TL

Prefabrik ev yapımı için verilen yardım desteği: 30.000 TL

Betonarme ev yapımı için verilen yardım desteği: 40.000 TL

Geri Ödemesiz Verilen 40.000 TL Ev Yapım Desteğini Kimler Alabiliyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 40 bin TL ev yapım desteğini dar gelirli aileler ve vatandaşlar alabilmektedir. İhtiyaç sahibi olanların belirlenmesi asgari ücretten hesaplanmaktadır. Hane içerisinde yer alanlara kişi başı asgari ücretin 3’te 1’i düşüyorsa, bu yardımdan yararlanabilirler.