12 Haziran 2021 Cumartesi 10:05
Damlama Sulama Kredisi nasıl alınır?
Takip Et:

Kuraklığı önlemek ve topraktaki verimi artırmak için günümüzde moden sulama yöntemleri uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan birisi de damla sulamadır.  Damla sulama uygulaması için kredi imkânı sağlanmaktadır. Tarıma destek için verilen damla sulama kredilerinde sıfır faiz uygulanmaktadır. Damla sulamaya dair merak edilen her şey haberimizde…

Damlama sulama nedir?

Suyun damlalar halinde verilmesi için düşük basınçla uygulanan sulama yöntemidir. Toprak yüzeyi ya da yüzeyin hemen altına küçük çaplı damlatıcı düzenekler yerleştirilir. Bu sayede arıtılmış su toprak yüzeyine ya da içerisine doğrudan iletilir. Bu sulama sisteminin uygulandığı tarım biçimine intentif sulu tarım denir. Su filtre edilip süzülür ve eriyen gübreli ya da gübresiz toprak içerisine aktarılır.

Damlama sulama kredisi veriliyor mu?

 Damlama sulama kredisi, büyük bahçeler, seralar, tarlalar ve araziler için verilmekte ve devlet tarafından desteklenmektedir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200325-10.htm linkinde belirtilen koşullar dahilinde damlama sulama kredisi Ziraat Bankası aracılığıyla sağlanacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi Sondaj ve Damla Sulama Kredisi

Tarım Bakanlığının 09.03.2006 tarihinde yayınladığı tebliğ doğrultusunda moden basınçlı sulama kredisi isteyen çiftçiler, tarım kredi kooperatifine başvuru yapabilir. Bu kredi Tarım ve kredi Kooperatiflerinin kendi belirtildiği şartlar doğrultusunda çiftçiye verilmektedir.

Ziraat Bankası damlama sulama kredisi nasıl alınır?

Damla sulama tesisi için elektrik temini, derin kuyu teçhizatı, derin kuyu açılması ve suyun kaynaktan araziye taşınması için verilir. Çiftçilerin sulama yapmak için damla, yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması için başvuruda bulunur. Damla sulama elektrik temini moden basınçlı sulama kullanmayan çiftçiye verilmez.

Başvuruda bulunmak isteyen çiftçiler iki adet Basınçlı Sulama Sistemi Bilgi Formunu doldurarak Banka veya Tarım Kredi Kooperatifine başvuruda bulunur. Formun bir tanesi başvuru yapılan yer tarafından uygulamanın yapılacağı il müdürlüğüne yollanır.

Damla Sulama Kredisi için Gerekli Evraklar

  • Başvuru sahibine ait Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
  • Basınçlı sulama projesi
  • DSİ’den alınan su kullanım izni, yer altı suyu kullanımında kuyu ruhsatı gerekmektedir.

 

Gerekli belgelerin tamanlanmasının ardından yukarıda bahsettiğimiz kurum ve kuruluşlara giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede kuraklığın önüne geçmede yardımcı olurken, topraktan da en yüksek verimi alabilirsiniz.


Son Güncelleme: 12.06.2021 10:05
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler