Çiftçi Bağ-Kur online borç sorgulama işlemi

Çiftçi Bağ-Kur online borç sorgulama işlemi

Çiftçi Bağ-Kur’u borç sorgulama nasıl yapılır sorusu son günlerde en çok araştırılan soruların başında geliyor. Çiftçiler Bağ-Kur’a bağlı olarak 4B emekli statüsünde yer alır. Çiftçiler 4B sigortalarıyla ilgili prim borcu sorgulaması birkaç yoldan yapabiliyor.

Ülkemizde sosyal güvence SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üzerinden yapılıyor. Çiftçiler Bağ-Kur üzerinden sigortalarını yaptırıyor. Bağ-Kur sistemde 4B emeklilik olarak geçer. E-Devlet sistemi üzerinden sigorta sorgulaması yapılırken, aramalarda 4B sorgulama olarak yapılmaktadır.

Online hizmetlerin gelişmesiyle birlikte artık emeklilik sigorta sorgulamaları e-Devlet üzerinden yapılıyor. E-Devlet sisteminde çiftçi Bağ-Kur borç sorgulaması da yapılabiliyor.

Bağ-Kur emeklilik şartları nelerdir?

Bağ-Kur’un emekli olunabilmesi için aradığı şartlar vardır. Bu şartlar işe başlama tarihine göre değişmektedir. Bu tarihler üç ayrı bölümden oluşur. Buna göre 1 Ekim 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar, 1Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihi arasında sigorta başlangıcı olanlar ve 1 Mayıs 2008 yılından sonra sigorta başlangıcı yapanlar olarak değişmektedir. Bağ-Kur’lu olan kişiler aşağıda yer alan adımları takip ederek emeklilik şartlarını öğrenebilirler.

Bu şartlar;

 • Emeklilik şartları sorgulaması yapmak için https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do adresine girin.
 • Bir diğer sorgulama yeri ise e-Devlet sistemidir. Bu sisteme kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.
 • Siteye girdikten sonra sizden kişisel bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak girin ve ardından ‘sorgula’ butonuna tıklayın.
 • Bir diğer sorgulama seçeneği ise ALO 170 çağrı merkezidir. Bu hattı arayarak emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Emeklilik şartlarını görmek için aşağıdaki linke tıklayın.

https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do

Nasıl e-Devlet şifresi alırım?

E-Devlet şifresi olmayanlar kendilerine en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilir. Şifreyi daha önce alan ancak şifresini unutanlar ‘şifremi unuttum’ butonuna tıklayarak cep telefonunuza gelen mesajla şifreleriniz yenileyebilir.

Çiftçi Bağ-Kur’undan yararlanmak için gerekli şartlar nelerdir?

Çiftçi Bağ-Kur’undan faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar;

 • İlk olarak Ziraat Odasına kayıtlı olunması ve tarım faaliyetleri yapılması gerekmektedir.
 • Eğer kişinin bulunduğu yerde Ziraat Odası yoksa kişi il veya ilçede yer alan Tarım Müdürlüklerine kayıt yaptırması gerekmektedir.
 • Tarım yapılmaya başlandığı tarih içerisinde sigorta kaydının yapılması ve kaydın yapıldığı tarihten itibaren sigortasının başlaması gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük olan kişiler 18 yaşını tamamlamalarının ardından sigortaları başlar.

2020 çiftçi Bağ-Kur’u primleri ne kadardır?

Bağ-Kur’a bağlı çalışan çiftçiler 2020 yılına göre primlerini eksiksiz yatırması halinde 5 puan indirim hakkı kazanır. Bununla birlikte çiftçilerin ödeyeceği en düşük prim ödemesi 781,36 TL’dir. Ödemelerini geciktirenler ise 913,80 TL prim ödemesi yapıyor. Tarım alanında çalışanların aylık olarak azami yatırmaları gereken tutar SGK tarafından belirlenen prim tutarının 7,5 katı olmalıdır.

Çiftçi Bağ-Kur’u borç sorgulama işlemi online olarak yapılır mı?

Online olarak Bağ-Kur çiftçi borç sorgulaması yapılabiliyor. Buna göre Bağ-Kur 4B borç sorgulaması e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sisteme girdikten sonra arama bölümüne SGK 4B sorgulaması yazarak hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

Çiftçi Bağ-Kur’u prim borcu ödemesi nasıl yapılır?

Bağ-Kur’lu çiftçiler prim borcu ödemelerini online olarak yapabiliyor. Bunun yanı sıra ATM’ler üzerinden de prim borcu ödemesi yapabilirsiniz.

Çiftçi Bağ-Kur’u borcu telefon aracılığıyla nasıl sorgulanır?

Bağ-Kur’lu çiftçiler Alo 170 numaralı çağrı merkezini arayarak borç sorgulaması yapabilir. Alo 170 numaralı hat üzerinden ÇSGB, MYK, SGK ve İŞKUR kurumları hakkında sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Çiftçi Bağ-Kur’u hizmet dökümü nasıl sorgulanır?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘4B döküm sorgulaması’ yazın. Karşınıza hizmet döküm detayı çıkacaktır. Detaylı olarak göster tuşuna bastıktan sonra bilgileriniz hakkın tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Çiftçi Bağ-Kur’u borç sorgulaması e-Devlet’ten nasıl yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden Bağ-Kur borç sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

 • İlk olarak kimlik doğrulması yapın ve ardından arama bölümüne ‘4B Borç sorgulama’ yazın.
 • Ardından çıkan sayfada detayları göster tuşuna tıklayın.
 • Ekranda karşınıza 4B borç durumu listelenecektir.
 • Önünüze çıkan bilgilerde tescil durumunuz, prim borçlarınız, ödenmemiş aylarla birlikte başlangıç tarihleri gibi tüm bilgilere ulaşacaksınız.
 • Önünüze çıkan listeyi yazıcıdan çıkarabilir ve başvuru yapmak için istendiğinde kullanabilirsiniz. Listede sigorta bilgilerinizle ilgili tüm bilgiler yer alacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.