Borsa İstanbul, küçük yatırımcıların gözdesi olmaktan çıkıyor mu?

Borsa İstanbul, küçük yatırımcıların gözdesi olmaktan çıkıyor mu?

Küçük çaplı yatırım yapmak isteyen yatırımcıların en gözde yatırım aracı Borsa İstanbul(BİST), artık küçük yatırımcıların gözdesi olmaktan çıkıyor. Salgın döneminde küçük faizlerle beraber hızla büyüyen BİST, şu sıralar düşüşe geçti. Sermaye Piyasası Kurulu ne diyor? Konunun detayları haberimizde!

Küçük ölçekli yatırım yapmak isteyenler Borsa İstanbul (BİST)'dan kaçıyor. Covid 19 salgınıyla birlikte yavaş yavaş değişime doğru giden para birimleri sayesinde yatırımcılar, yatırımlarını kripto paradan yana kullanmayı seçiyorlar. Bir taraftan BİST değer kaybederken Sermaye Piyasası Kurulu(SPK)'nın ise nasıl bir yol izleyeceği ise merek ediliyor.

Nisan 2021'de en yüksek seviyesine ulaşan BİST yatırımcı miktarı şu günlerde hızla düşüyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu(MKK)'nın raporunda nisanda 2 milyon 674 bine ulaşan yatırımcı sayısı eylül ayında 2 milyon 391 bine gerilediğine yer veriliyor. Yatırmcı sayısındaki düşüş verilerine bakıldığında, yaş durumunun 35 yaş altı kişilerden oluştuğu belirtiliyor.