Bitcoin Halving nedir? Bitcoin halving dönemleri tarihçesi

Bitcoin Halving nedir? Bitcoin halving dönemleri tarihçesi

Dijital para birimi olarak hayatımıza giren Bitcoin, giderek yükselen değeri ile odak noktası oldu. Bitcoin'e yatırım yapmayı düşünenler Halving dönemini ve tarihçesini araştırmaya başladı.

Son yıllarda çokça gündem olan Bitcoin, sistemi ve madenciliği konusunda 10 yıldır tüm dünyada hızla gelişiyor. Bir yatırım aracı olarak ortaya çıkan ve artık ödeme ve transfer aracı olarak şirketler tarafından kullanılmaya başlanan Bitcoin, merkezi olarak bir yere bağlı olmayan dijital bir para birimidir.

Ülke ve borsalarında farklı kur oranlarına sahip olan Bitcoin, bu farklılıklara kurulumu gereği oluşturulan farklı boyutlar sayesinde sahiptir. Şu sıralar popüler olan Bitcoin’in madenciliği hakkında da birçok araştırma yapan ilgililer bu konuda Halving’in ne olduğunu merak etmektedir.

Bitcoin Halvingi

4 yılda bir şeklinde gerçekleştirilen Halving dönemlerininin anlamı, bitcoin madenciliği yapan kişilere verilen ödüllerin azaldığı dönem olmasıdır. Ödüllerin düşmesinin bir diğer yandan etkisi, azalan bitcoinin değer olarak yükselişe geçmesidir. Bu yükselişler Halving dönemleri bittikten sonra gerçekleşir. Yatırım yapmak isteyenlerin bitcoin için takip etmeleri gereken dönem Halving dönemleridir. Bu dönemleri iyi takip eden kişiler karlı bir yatırım yapma şansı elde eder. Bu dönemde ödül azalmasına halving veya bitcoin blok ödülü azalması adı verilir.

Bitcoin Halving nedir? Bitcoin halving dönemleri tarihçesi

Halving dönemleri tarihçesi

İlk olarak 2012 yılında ortaya çıkan bitcoin, halvingini kasım ayında yaşadı. Bu dönemde hızlı bir düşüş yaşayan bitcoin, 2 dolar seviyesine kadar gerileyen bitcoin, halving dönemi sonrası 13 dolar ile piyasaya girerken, sonrasında ise 270 dolara kadar yükselen bir değer gösterdi. 2016 yılında gerçekleşen ikin halving döneminde ise teknoloji ve medya girişimcisi çoğalmıştı. Bu nedenle en popüler dönemini yaşayan bitcoin 2000 dolar değerlerine kadar yükseldi. 2019 yılında ise en yüksek değerlerini gören bitcoin, en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri oldu.

Üçüncü Bitcoin periyodu

4 yılda bir gerçekleşen halving dönemi bu yıl mayıs ayında gerçekleşti. Bu dönem yaşanan halving periyodu ikinci dönem ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Hızla düşüş yaşayan bitcoin, ilerleyen tarihlerde aynı oranda değer artışı yakalayacak gibi gözüküyor. 20 günlük bir düşüş yaşayan bitcoin, sonrasında ise yükseliş yakalamaya başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.