BDDK'dan yeni düzenleme! Geliri olmayana 2000 TL limitli kredi kartı imkanı

BDDK'dan yeni düzenleme! Geliri olmayana 2000 TL limitli kredi kartı imkanı

Geliri olmayanlar için müjde BDDK'dan geldi. BDDK'dan yapılan açıklamaya göre geliri olmayan kişiler için 1300 TL olan kredi kartı limiti, 2000 TL'ye yükseltildi.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklama ile birlikte bir yerde çalışmayan ve geliri olmayan kişiler belirli bir oranda kredi kartı limit imkanı sunulacak. Daha önce 1300 TL olarak belirlenen geliri olmayan kişilere verilen kredi kartı limiti, yeni düzenleme ile birlikte 2000 TL oldu. Yapılan bir diğer açıklamaya göre ise kredi kartı borcunu 3 ay ödemeyen kişilerin kredi kartlarının kapanması 31 Aralık 2020 tarihine kadar gerçekleştirilmeyecek.

Bu düzenleme ile birlikte artık geliri olmayan kişiler 1300 TL’lik kredi kartı limitlerini 2000 TL’ye çıkartabilecekler.

Kredi kartının asgari ödemesini yapamazsam nakit kullanıma kapatılır mı?

BDDK yaptığı açıklamada banka ve kredi kartlarının borçları hakkında merak edilen ödeme tutarlarına da açıklık getirdi. “Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.” olarak bulunan maddenin uygulanmama durumu olabileceğini açıkladı.